Palstalla on työvoimatoimiston henkilökunta, loispummiyrittäjät ja SATA-komitean tyhmimmät jäsenet ovat esittäneet toistuvasti vääriä käsityksiä työnhaun eri vaiheista. Tässä on lyhyt lista työnhaun eri vaiheista.
1a) Nähdään työpaikkailmoitus esim. mol.fi sivulla tai sanomalehdessä, näin laman aikana nähdään vähän työpaikkailmoitusia.
1b) Kuullaan työpaikasta esim. tuttavan suusta, erittäin harvoin näin käy ellei ole suomenruotsalainen homo.
1c) Lähetetään avoin hakemus, hyppää kohtaan 3).
2) Luetaan ilmoituksen vaatimukset ja arvioidaan olisinko itse sopiva hakija paikkaan (työkokemus koulutus henkilökohtaiset ominaisuudet, ei kannata hakea paikkoja joihin tietää varmasti että ei tule valituksi esim. lääkärin hommiin, jos ei ole lääkärin koulutusta, bussinkuljettajan työhön, jos ei ole ajokorttia, jne...)
3) Aloitetaan työpaikkahakemuksen laatiminen, päivitetään samalla CV:n tietoja. Valitaan työpaikkaan sopiva kirjoitustyyli ja tuodaan juuri tähän paikkaan sopivat vahvuudet esille. (CV:stäkin voisi olla useita eri versioita, myös eri ulkoasuilla fontit sisennykset etc... valitaan myös ulkoasultaan sopiva CV).
4) Lähetetään hakemus CV liitteenä joko kirjeessä tai sähköpostitse (usein miten nykyään). Hakemus on sähköpostissa tekstinä ja ansioluettelo eli CV PDF- muodossa liitetiedostossa, liitetiedoston nimessä oma nimi, esim. MattiMeikalainen_CV.pdf.
5) Odotetaan vastausta ja mahdollisesti soitetaan työnantajalle ja kysytään kuulumisia työpaikan hakuprosessin edistymisestä.
6) Jos tulee kutsu työpaikka haastatteluun ensimmäiselle kierrokselle. Kerrataan oma henkilöhistoria ja rakennetaan loogisesti ja sujuvasti etenevä tarina, miksi haet juuri tätä paikkaa. Käydään suihkussa ja pannaan parasta päälle.
7) Haastattelussa ollaan rentoja ja käyttäydytään normaalisti, ei kannata ujostella. Rehelliset vastaukset ovat aina paikallaan.
8) Odotetaan kutsua kierrokselle 2. (hakijoita on yleensä yli 100) viimeiset 5-10 hakijaa kutsutaan toiselle kierrokselle.
9) Toisessa haastattelussa kannattaa muistella mikä kysymys jäi osittain avoimeksi aiemmin ja keksiä siihen uusi vastaus.
10) Toisessa haastattelussa laitetaan pukuun jotain värikästä esim. värikäs nenäliina etutaskuun.
11) Nyt tulee se legendaarinen TYÖNVASTAANOTTAMISEN vaihe, joka yleensä kestää 10 sekuntia, mikä menee työsopimuksen pikaiseen lukemiseen ja allekirjoitukseen. Totta kai, henkilö vastaanottaa töitä, kun on tämmöisen mankelin läpi käynyt ja itse hakenut mieleistään työtä.
Politiikot ja muut kusimulkut eli tietämättömät (esim. SATA-komitean tyhmimmät kokoomuslaiset jäsenet) ohittavat nämä kymmenen aikaisempaa vaihetta ja alkavat heti puhua työn vastaanottamisesta, kuin se olisi työn haun/hakemisen kaava. Moni työllinenkin luulee että työvoimatoimiston työhönosoitukset eivät ole yleisessä haussa vaan työpaikka osoitetaan vain yhdelle henkilölle ja paikka olisi jo varma hänelle. Työvoimantoimiston työhönosoitusten tarkoitus on lisätä karenssien määrää.
Työnhaun ABC ohjekirjanen
SANO EI TE-ministeriölle !
1
196
Vastaukset
12) huomaat, että puolet haastattelussa luvatuista työsuhteen eduista ei toteudukaan, mutta et uskalla pomolta kysyä, koska on koeaika.
13) pomokin huomaa, että sinä olet huomannut, että sinua on jymäytetty.
14) rehkit hullun lailla osoittaaksesi arvosi ja sinulle annetaankin työtä, koska kaikki rästihommat pitää saada tehtyä ennen koeajan päättymistä,
15) ...jolloin sinut irtisanotaan. Mene takaisin kohtaan 1.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984446Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293303No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341113
- 321036
- 121033
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862