Mitä miehen päässä liikkuu kun hän normaalissa kanssakäymisessä, riitatilanteesta nyt puhumattakaan yhtäkkiä umpeutuu ihan hiljaiseksi?
- onko miehellä silloin paha olla, ahdistunut tms.? Vai hyvä? Onko se joku "sadistinen" keino saada nainen kärvistelemään tai vain tarkkailla asioiden etenemistä? Vaiko vain epätietoinen?
Näin naisena tämä on mielestäni yksi miessuvun suurimpia arvoituksia! No toki on naisiakin, jotka osaavat totaalisen vaikenemisen, mutta itse puhun asiat mieluummin halki.
Ja muuten - tapaus, joka kirvoitti tähän kysymykseen liittyy yhdeen ystävämieheen, ei rakastettuun...
Miehen Vaikeneminen
10
435
Vastaukset
- tulemaan...
mieleen sellainen vaihtoehto, että miehellä on parempaakin tekemistä kuin vängätä idioottien kanssa?
- Proffis
Mikään ei vituta enempää kuin joku idiootti, joka kulkee perässä naputtamassa jostain mitättömästä asiasta, jonka on itekseen keksinyt.
- Serpico
myöskin että mitä naisen vaikeneminen on? Vastaava käytös naisella? Kun täällä on suurin osa naisia.
- n vastaa
ei ole mitään asiaa.
- uk-ko
,miehet vaikenevat tunnemyrskyssä: asioista puhutaan ennen ja jälkeen, mutta ei silloin, kun joku voimakas tunne kouraisee. Itse ainakin toimin noin. Saatan muuttua suorastaan kyvyttömäksi: kirjaimellisesti en saa sanaa suustani.
Normaalimmassa olotilassa puhun mieklelläni kaikesta, myös tunteista, omista ja muiden.
Olen kyllä tavannut näitä miehiä, jotka vaikenevat aktiivisesti läpi elämänsä. En itse ymmärrä heidän sielunmaisemaansa. Näyttäisi kulkevan suvuittain: isältä pojalle.
Ensimmäisen vaimoni miespuoliset sukulaiset olivat tuollaisia. Exän isä, hänen veljensä ja veljen poika. Kolme miestä alenevassa polvessa istumassa hiljaa... ja naiset itkivät, että "se on niin kultainen, mutta kun se EI KOSKAAN PUHU!!!" Miehet istuksivat sohvalla, katselivat peränurkkaan ja vaikenivat... - vänkyrä-nainen
ja olen silloin ihan jossain muualla. Fyysisesti läsnä, mutta henkisesti paenneena johonkin kauas omiin ajatuksiini.
tilanteen ei ole pakko olla ahdostavakaan. Omiin ajatuksiini vaivun joskus vhingossakin. Ei se tarkoita, et seurassa ois mitään vikaa. - StippaS
Kenties vaikeneminen saattaa tarkoittaa sitä, jotta joku juttu osuu arkaan kohtaan. Ei oikein tiedä/uskalla/osaa jatkaa asiaa eteenpäin..? Onni on silloin kumppani tai ystävä, joka jaksaa tarpeeksi jankata asiaa :) Olettaen tietenkin, jotta vaiennut tyyppi tahtoo asian oikeasti ratkaista, vaikkei heti ymmärrä miten.. Muttaettä pohjalla on kuitenkin tahto asioiden selvittämiseen :) Vaatii luottamuksen syntyä parin/ystävien välille.. Silloin ollaankin sitten jo taas onneksi suhteellisen pitkällä.
Tosin vaikeneminen voi olla silkkaa pottumaisuuttakin riippuen ihmisestä.. Kuka näistä kaikista kuukkeleista tolkkua ottaa x) - En.kerro
puhuminen on parisuhteen kivijalka, näin ajattelisin. Mutta riitatilanteessa harvemmin puhutaan rauhallisesti ja järkevästi. Oma mieskin jossain vaiheessa riitaa hiljenee (tosin mie se yleensä aloitan jostain tyhmästä asiasta sen riidan, onneksi aika harvoin kuitenkin). Se hiljeneminen on toisaalta hyvinkin ärsyttävää mutta loppujen lopuksi viisasta. Eipähän sano mitään typerää ja ajattelematonta, kuten taas mie teen kun en osaa olla hiljaa kun vauhtiin pääsen. Siinä ois vielä oppimista mieheltä. Luonteenlujuus, järkevyys, rauhallisuus...on se fiksu mies :)Ja osaa se puhuakin, silloin kun pitää puhua.
- aloittaja
Tässä vaiheessa täytyy tarkentaa että kyse ei nyt tällä kertaa ollut edes riidasta. Eikä parisuhteesta.
Päinvastoin eräs vanha ongelma (ok. tunnepitoinen kylläkin) oli viimeinkin ratkaistu ja sovittu (ja vielä MIEHEN haluamalla tavalla, ja minun hyväksymälläni - joskin hieman pettyneenä).
Sitten kun päiväkausia myöhemmin käyttäydyin omana iloisena itsenäni tyyliin "elämässä eteenpäin", sain vastaani lopulta täydellisen hiljaisuuden.
Toki voi olla niin että miehellä oli/on parempaakin tekemistä, mutta just toi tunnemyrskyjen liittyminen mykkäkouluun huolettaa. Tuli tunne, että olinko sitten kuitenkin käyttäytynyt jotenkin epätoivotusti ja oliko mies itse pettynyt päätymäämme ratkaisuun...
Tosiaan noi sukupolvesta toiseen vaikenevat miehet. Ihan kamalaa. Omassa lapsuudenkodissani riideltiin kerralla asiat kuntoon, sovittiin ja sit ne unohdettiin. Tälläisten mykkäkoulumiesten kohdalla mulle tulee ainakin todella voimaton olo. Alkaa miettiä että noinkohan se on niin ahdistunut että killuu kohta jossain narun jatkona... - En.kerro
aloittaja kirjoitti:
Tässä vaiheessa täytyy tarkentaa että kyse ei nyt tällä kertaa ollut edes riidasta. Eikä parisuhteesta.
Päinvastoin eräs vanha ongelma (ok. tunnepitoinen kylläkin) oli viimeinkin ratkaistu ja sovittu (ja vielä MIEHEN haluamalla tavalla, ja minun hyväksymälläni - joskin hieman pettyneenä).
Sitten kun päiväkausia myöhemmin käyttäydyin omana iloisena itsenäni tyyliin "elämässä eteenpäin", sain vastaani lopulta täydellisen hiljaisuuden.
Toki voi olla niin että miehellä oli/on parempaakin tekemistä, mutta just toi tunnemyrskyjen liittyminen mykkäkouluun huolettaa. Tuli tunne, että olinko sitten kuitenkin käyttäytynyt jotenkin epätoivotusti ja oliko mies itse pettynyt päätymäämme ratkaisuun...
Tosiaan noi sukupolvesta toiseen vaikenevat miehet. Ihan kamalaa. Omassa lapsuudenkodissani riideltiin kerralla asiat kuntoon, sovittiin ja sit ne unohdettiin. Tälläisten mykkäkoulumiesten kohdalla mulle tulee ainakin todella voimaton olo. Alkaa miettiä että noinkohan se on niin ahdistunut että killuu kohta jossain narun jatkona...mykkäkouluhommaa en miekään ymmärrä aikuisella. Itse harrastin sitä lapsena vanhempien kanssa. Pari tuntia olin yleensä hiljaa ja sitten oli pakko sanoa jotain ja olla kuin ei mitään mykkäkoulua olisi ollutkaan. Äitini, joka on kova puhumaan, ärsyyntyi siitä miun puhumattomuudesta kun koitti saada miut puhumaan, kyselemällä ties sun mitä. No, se ärsytys siinä kai oli tarkoituskin :)Isään ei ollut mitään vaikutusta kun se ei huomioinut asiaa ollenkaan, mikä taas ärsytti miua. Parisuhteeseen tai ystävyyteen tuollainen ei kuulu.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770