Iltasanomien sivulla oli rankattu koko maan lukiot paremmuusjärjestykseen - tämän seudun ykkönen oli Tornio 127, Kemi 262, Ylitornio 270, Keminmaa 341, Simo 366 ja Tervola 452. Aika suuret on erot ! - Lapin läänin paras taisi olla Rovaniemen Ounasvaaran lukio, sijoitus 39. ...
Lukiot
Heppoi33
1264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuolla listallahan oli laitettu lukiot järjestykseen sen perusteella, miten ylioppilaskirjoitukset olivat menneet. Se ei vielä kerro koko totuutta lukion paremmuudesta tai huonoudesta.
Tällä alueella kaikkiin lukioihin pääsevät kaikki halukkaat (Ounasvaaralle ei pääse). Niihin kärkipään lukioihin pitää olle keskiarvon peruskoulusta 9. kieppeillä, että pääsee sisään.
Minusta lukion tasosta kertoo paremminkin se, että niillä huonoillakin numeroilla lukioon menneet kuitenkin pääsevät ylioppilaiksi. Mikäs työ opettajilla nyt on opettaa sellaisia oppilaita, jotka ovat jo valmiiksi hyviä. Enemmän työtä on opettaa huonojakin oppilaita tuloksekkaasti.
Arvostan kovasti alueemme lukioiden työtä. Sitä kylläkin ihmettelen, että miksi nyt taas puhutaan vain lukioon menemisestä peruskoulun jälkeen kun kuitenkin on olemassa myös laadukas ammatillisen koulutuksen verkosto.
Mielestäni kaikista hienointa olisikin kun jokainen nuori saisi valita itselleen sopivan opinahjon ilman vanhempien painostusta.
Itse olen tehnyt kerran sen virheen, että pakotin lapseni lukioon, keskeytyshän siitä tuli. Nuoremmat saivatkin sitten ihan itse valita opinahjonsa ja tulokset ovat olleet hyvät.