ATK´ssa näin:
Jäsenmaksun suuruus
"Vuonna 2009 jäsenmaksu on 1,6 % bruttopalkasta.
Jäsenmaksu on verotuksessa vähennyskelpoinen."
Jäsenmaksu maksetaan kaikesta minkä työnantajaltasi saat, myös lomarahoista."
Löytyykö kuljettajille halvempia liittoja? Mielestäni tuo on vähän kallis. Onko tuohon liittoon kuulumisesta mitä hyötyä, jos niin mitä?
Kuulun tällähetkellä PAM-liittoon, jossa jäsenmaksu 1,50%, kannattaako vaihtaa ATK´hon ja jos, niin miksi?
(vaihdoin alaa myyjästä kuljettajaksi, siksi kyselen).
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista. :)
Jäsenmaksun suuruus
"Vuonna 2009 jäsenmaksu on 1,6 % bruttopalkasta.
Jäsenmaksu on verotuksessa vähennyskelpoinen."
Jäsenmaksu maksetaan kaikesta minkä työnantajaltasi saat, myös lomarahoista."
Löytyykö kuljettajille halvempia liittoja? Mielestäni tuo on vähän kallis. Onko tuohon liittoon kuulumisesta mitä hyötyä, jos niin mitä?
Kuulun tällähetkellä PAM-liittoon, jossa jäsenmaksu 1,50%, kannattaako vaihtaa ATK´hon ja jos, niin miksi?
(vaihdoin alaa myyjästä kuljettajaksi, siksi kyselen).
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista. :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos joudut työttömäksi joskus,niin ainoa kassa joka maksaa korvaukset suht nopeasti on YTK.
YTK maksaa alle 100,- vuodessa eikä sisällä mitään poliittista osiota
otankin sitten sinne yhteyttä.
Selvitä ensin, mitä maksaa olla liiton työttömyyskassassa jäsenenä. Toisissa liitoissa se on halvempaa kuin ytkssa.
olet niitä siivelläeläjiä
Vain oman alasi työehtosopimuksen tehnyt liitto voi ja pystyy ajamaan tarvittaessa asiaasi työsuhteen epäselvyyksissä. Jos liityt pelkkään työnantajien perustamaan kassaan (YTK), et saa mitään apua esim. palkkaepäselvyyksissä, vaan olet täysin omillasi.
Oma liittosi lienee AKT. Jäsenmaksu sisältää yleisimmin myös työttömyyskassan jäsenyyden, eli siitä ei tarvitse maksaa erikseen.
Tuosta suuruudesta sen verran, että 0,1 prosenttiyksikön ero 2500e/kk palkassa (heitto hatusta) se tarkoittaa verotuksen jälkeen n. 1,30 euroa kuukaudessa. Tuolla hinnalla saat avun sekä luottamusmieheltä että oikean liiton lakimiehiltä. Ei mielestäni kohtuuton lisäkustannus.
laskeneeni et se tekee useita kymppejä, tais olla laskimessani vika, vai päässäni? :D Noh, eihän toi paljoa ole, jos noin vähän..
Julkisen tarkastusviraston tietoon saattamiseksi käyttämäni laskentakaava:
palkka * palkkakuukaudet (12,5 sis lomaraha) * maksuprosentti / kuukaudet (12) * verotuksen arvioitu omavastuuosuus = kuukausimaksu
Eli
2500 * 12,5 * 0,015 / 12 * 0,5 = 19,53
2500 * 12,5 * 0,016 / 12 * 0,5 = 20,83
20,83 - 19,53 = 1,30
Tietotekniikan palvelualalla lomarahasta ei tarvitse maksaa jäsenmaksua, mikä tosin vaikuttaisi ylläolevassa vain muutamia senttejä.
Nythän tuossa asetettiin AKT ja YTK vastakkain.Jos noita vertaa,niin maksaa tuo lakiturva paljon enemmän kuin 1.30 euroa/kk.
> ATK´ssa näin:
> "Vuonna 2009 jäsenmaksu on 1,6 % bruttopalkasta.
> Kuulun tällähetkellä PAM-liittoon, jossa jäsenmaksu 1,50%, kannattaako vaihtaa ATK´hon ja jos, niin miksi?
Mielestäni tässä rinnastetaan AKT (ei siis ATK) ja PAM.
YTK on pelkkä työttömyyskassa, sieltä ei saa liiton palveluita. YTK:n lakiturva on lähes yhtä tyhjän kanssa: se ei anna mitään apua työntekijälle mikäli työpaikan sisällä ilmenee erimielisyyksiä. Vasta kun ongelma eskaloidaan työpaikan ulkopuolelle, tuosta voi olla apua, mutta eipä sitä työpaikkaakaan enää sitten ole... Toisaalta oikeusturvan saa mihin tahansa kotivakuutukseen. YTK ei myöskään tarjoa luottamusmiehen palveluita yrityksen sisällä.
jos henkilö on ytk:n jäsen ja haluaa liittyä johonkin liittoon,niin tuo 1.30 euroa/kk ei riitä alkuunkaan.pienestä palkastani menee n.28 euroa/kk jäsenmaksua.Ytk:ssa 5.58 euroa/kk.Tarkoittaa sitä,että maksan siitä lakiturvasta yli 22 euroa/kk.
puuliiton jäsenenä 0.4% palkasta