Olen sitä mieltä, että loispummiyrittäjyys on asenne, joka valitaan jo nuorena. Sen sijaan että hankittaisiin elanto omatoimisesti vaikkapa työtä tekemällä siirrytään ruikutus- ja valituslinjalle, että työntekijä on riistäjä tai palkat on paskoja tai onhan näitä tekosyiä nähty miksi ei voi ruveta rehelliseksi yrittäjäksi. Ennen kuin jatkan niin haluan sanoa, että en nyt tarkoita sairaseläkkeellä tms. työkyvyttöminä olevia ihmisiä. Paatokseni kohdistuu vain tekosyitä etsiviin loispummiyrittäjiin.
Sanotaan, että ilmaisia orjia ei löydy. Se on paskapuhetta. Meidän firma on pieni aliurakointilafka, joka tekee laatoitustöitä. Meillä on koko ajan tyrkyllä vähintään kymmeniä orjia, mutta ei löydy palkanmaksajaa. Itse asiassa me joudutaan välillä myymään ei-oota ihan siksi, että ne muutamat vakkarit ja luottoduunarit jotka meillä on, haluavat palkkaa eikä edes yritetä "teettää" niillä hulluna ylitöitä kun ilmaisia orjiakin on tarjolla. Tietty jokainen tekee jos haluaa, mutta se ei ole mikään pakko kun orjia Typistä piisaa. Mutta me joudutaan siis välillä karsimaan hyviäkin urakoita pois ihan siksi, että ei riitä palkanmaksuhalua. Itsekään ei jaksa enää kaikkea tältä Sorbuksen litkimiseltä.
Tähän väliin tiedoksi, että meillä homma toimii pimeinä urakoina. Tietty ei tarvi rehkiä itseään sipiksi, mutta hyvin läpi viety pimeä urakka ei ole voittoa pelkästään firmalle vaan urakkarahat jaetaan Typpikyykyttäjien kesken. Ei tarvi olla kummoinen loispummiyrittäjä niin pääsee käsiksi urakkarahoihin ja joka saattaa olla kymmeniä tuhansia euroja parhaillaan kuussa. Ainakin meidän firmassa homma toimii niin. Eli voitot jaetaan kaikkien mukanaolleiden kesken eli me loispummiyrittäjät ja Typpikyykyttäjät.
Ette ymmärrä?
Joku tarjoaa meille urakkaa vaikkapa viiden kerrostalon kylpyhuoneen laatoituksesta. Jos tarjouspyyntö koskee pelkkää työtä niin me lasketaan arvio orjatyöntekijoille maksettavista palkoista (8 euroa/päivä), siihen sisältyvistä telleistä lelleistä alveista ja muista sosiaalikuluista plus tietenkin "palkkio" ja Sorbukset päälle. Siihen summaan sisältyy oma loispummipalkka, joka on juuri sen verran jonka voin kohtuudella katsoa sopivaksi ottaa ulos firmasta. Meikä voi vetää firmasta ulos miljoonia joutumatta linnaan, heh heh, kyllä välillä naurattaa kuinka helppoa se on! Tietty jos kaikki verot ja sosiaalikulut valtion suuntaan jätetään maksamatta niin kyllähän sen jokainen tietää, että homma kannattaa...
Mutta homma kun on leipätyö niin sitä kannattaa jatkaa. Ja hyvät orjaduunarit saa varmasti palkkansa eli sen 8 euroa päivässä veronmaksajilta kulukorvauksena.
Kuten alussa sanoin niin ongelmaksi muodostuu pikkuhiljaa orjatyömiesten puute. Meidän linja on ollut se, että työ opettaa tekijäänsä, mutta ylivilkkaat aikuiset sotkee välillä touhun kokonaan kun alkavat kysellä Tessin mukaista palkkaa. Ensin tullaan pakotettuina orjatöihin mutta parhaimmillaan jo päivän jälkeen mieli on muuttunut ja katseltuaan touhua alkaa mieli muuttua. Aluksi ollaan ihmeissään kuka tämänkin lystin kustantaa (veronmaksajat) ja vaikka me ollaan sanottu, että ei tarvi osata kaikkea, ei tarvi osata edes mitään, riittää kun olette työmaalla, veronmaksajat kyllä hoitavat kulupuolen... me ”opetetaan” työ kyllä, jos mielenkiintoa riittää niin silti yli puolet jengistä häipyy noin vain koska eivät voi sietää verovarojen väärinkäyttöä. Sitten ne on vielä huutamassa palkkaansa vaikka eivät ole käytännössä kuin pukeneet haalarit päälle. On se kyllä kumma kun Typpi lähettää aina noita orjia, jotka peräävät oikeuksiaan eivätkä suostu ilmaistöihin. SuomenLoisPummiYrittäjien Liiton pitäisi lobata joku laki, ettei moista tapahtuisi jatkossa.
Jos laitat työkkäriin ilmon niin seuraavat päivät joutuu vastaileen tyhjänpäiväisiin kyselyihin, esim. saako työstä Tessin mukaisen palkan. Että milloin on kahvitunnit ja sillee. Miten siinä sanoo, että homma ei välttis toimi silleen, että jos urakka on päällä niin kahvituntia joutuu ehkä siirtään tai parempi kun ette pidä taukoja lainkaan, saattehan te 8 euron kulukorvauksen ja kahvia ehtii juomaa kotonakin. Vai meinaatteko, että kun loispummiyrittäjällä on lakisääteinen niin silloin seisoo koko työmaa, kyllä kyllä! Sorbustauko kyllä kelpaa meille, joka onkin itse asiassa koko päivän kestävä. Autot seisoo, putkimiehet seisoo, sähkärit seisoo ja kaikki venaa milloin Herra suvaitsee palata Sorbustauoltaan! Lopuksi koko työmaa on sekaisin kun loispummiyrittäjä piti pientä Sorbustaukoaan. Urpot ei ymmärrä, että ruokatuntia pidetään kyllä varmasti yli mitankin, mutta kun mielessä on lakisääteiset. Että just kello 11 orjatyömaa pysähtyy. Mutta kun on paljon esim. valuhommia, joita ei voi pysäyttää juuri kello 11. Vai meinaatteko muka, että Sorbus jämähtää pakkaseen ihan vain siksi, että meillä loispummiyrittäjillä on lakisääteisen paikka?
Palkkaa saa varmasti jos huvittaa työnteko niin reippaasti yli 20 000 e käteen, siis meille loispummiyrittäjille.
Mutta jos ei kiinnosta orjatyöurakat niin voisin suositella esim jakelu tai lähijakeluajoa. Tunnen tyyppejä, jotka ajaa tietyille firmoille pakua Hesan ja Tallinna väliä kohtuupalkalla ja töihin pääsee varmasti. Esim eräs ”päivittäistavaroita” jakeleva huumeparoni maksaa jopa osan ajokortista jos tyyppi jää firmaan tietyksi ajaksi töihin. Tunnen lonkalta kymmenkunta tyyppiä, jotka ovat ajaneet ensin c-kortin ja sitten rekkakortin ko firman lainaamilla huumerahoilla. Laina on otettu tilistä pikku hiljaa ilman korkoja jos on allekirjoittanut herrasmiessopimuksen olla väh pari kolme vuotta töissä, jos ei sitä ennen ole huumepoliisit napanneet rajalla.
Jotenkin oikein tekee mieli lukea kaikkia vastaviestejä, että miksi kaikki ei olisi mahdollista. Sieltä saattaa tulla mitä tahansa... Terveisiä vaan sinne tullinkin pojille, seuraavassa kuormassa tulee ne teidän joulukonjakit!
Meidän firma
Faktaa taas.
0
95
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475335Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "571981Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381713Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella171689- 141435
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol271305Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4129081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171087Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771048Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60887