olen mustasukkainen nainen...tämä on hirveätä, tänä aamuna saatuani moisen 'kohtauksen' tajusin, että ei helvetti...olen ajatellut että aikaisemmin että mustasukkaisuuteni on pientä...mutta tänään menin liian pitkälle..ja nyt mies ei edes vastaa minulle puhelimeen.
en tiedä mitä tekisin...mustasukkaisuus on sairasta...olen yrittänyt tavoittaa häntä; soitta, laittaa tekstiviestiä ja nyt raapustan meiliä...hän on kotona nukkumassa..ollut yön työssä ja mene taas seuraavaan yöhön, että en edes näe häntä jos en lähde aikaisemmin töistä..jollakin verukkeella.
kertokaa mitä teen...mulla on niin paha mieli et voisin oksentaa.
en tiedä mitä tekisin...mustasukkaisuus on sairasta...olen yrittänyt tavoittaa häntä; soitta, laittaa tekstiviestiä ja nyt raapustan meiliä...hän on kotona nukkumassa..ollut yön työssä ja mene taas seuraavaan yöhön, että en edes näe häntä jos en lähde aikaisemmin töistä..jollakin verukkeella.
kertokaa mitä teen...mulla on niin paha mieli et voisin oksentaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on hirveää. En voi antaa neuvoja mutta lohdukseni iän myötä tilanne on helpottanut. Oletko varma, että sinulla on aihetta olla mustasukkainen. Minulla ei todellakaan ollut aihetta mutta sitäkös tämä "sairaus" katsoo. Oikein hävetti noiden "kohtausten" jälkeen, mutta onneksi mieheni ymmärsi ja asian yli päästiin kerta toisensa jälkeen. Elämä jatkuu edelleen ... mutta paljon helpompana.
minusta mustasukkaisuus on sairautta..minua nolotti myös..
laitoin hänelle meilin, missä kerroin ajatuksiani ja pyysin anteeksi. kerroin etten voi myrkyttää omalla mielelläni suhdettamme, kerroin että rakastan häntä enemmän kuin elämää ja toivon että hän leppyisi minulle..
Tekee vuorotöitä ja ollut nyt yön töissä. Anna se levähtää? Ajattele omalle kohdallesi jos sinä olisit hän ja saisit tuollaisia purkauksia väsyneenä, kiva herätä kun avaa puhelimen, sähköpostin...
Voi voi, ihme että jaksaa. Rauhoitu että saat pitää hänet....
että lähtisin aikaisemmin töistä..veisin hyvää ruokaa mennessäni, jotta ehtisin nähdä hänet ennen keskiviiko iltaa..ehtisin ehkä pyytää vielä anteeksi kasvotusten..
Tuo vuorotyö on tosi raskasta henkisesti ja fyysisesti. Tiedän koska mieheni tekee sitä(15v. jo) ja itse tehnyt kanssa aikoinaan. Yövuorojen aikaan sitä kulkee kuin unessa. Annan mieheni rauhassa "vaeltaa" yövuorojen aikana ja jos sattuu murahtamaan minulle niin ymmärrän mistä moinen käytös johtuu,väsynythän se on.
Mene ja pyydä anteeksi, mutta älä nyt yövuorojen aikana ainakaan "painosta",anna tilaa. Kyllä se siitä.... =)
tiedän..että vuorotyö on raskasta ja yö työ...ja tiedän että raskaan viikon/monen yön jälkeen hän on välillä pirun kiukkuinen, mutta se on tosiaan asenne kysymys sitten miten sen ottaa vastaan..
pyydän tänään anteeksi..en ala tivaamaan tai muuta..luulen että hänkin miettii ihan asiaa..
olen niin tympääntynyt ja ärsyyntynyt itseeni..pistää ihan vihaksi miten typerä olen.
Huomaa sitten että välität hänestä tosi paljon. Rehellisyys kaiken A&O suhteessa... =)
...