Raha, onni ja rakkaus

Miten voi tietää, että puoliso on sairaalloisesti kiinnostunut rahasta? Mua on alkanut mietityttämään, sillä raha tuntuu olevan jatkuvasti puolisolleni liian tärkeää.

Kun hänellä on paljon rahaa, tai porukkansa laittavat isoja summia tilille (työssäkäyvä), hän säteilee onnellisena, siitä tiiän että on saanut taas rahaa paljon. Kuitenkaan ei halua käyttää rahojaan, vaan kaupassakin yrittää muiluttaa ostosten maksun mulle. Tekee kuulema samaa kavereilleen, eli kun lähtevät reissailemaan tai bilettämään, tms., maksattaa muilla ostoksensa. Ostokset ovat niin pieniä, että kaveritkaan kuulma viitsi sanoa mitään.
Puolisollani on myös tapa tulla norkoilemaan pankkiautomaatille kun käyn nostamassa rahaa tai tarkistan saldon. Ja tätä kaverinsa mukaan tekee muillekin, tulee juttelemaan niitänäitä ja samalla vilkuilee automaattia.
Onks toi normaalia? Meillä on ollut useita riitoja rahasta ja olen sanonut että kulut laitettaisiin puoliksi. Hänellä on paljon varoja eikä palkkakaan ole pieni. Käy jonkun verran ulkomailla, tietenkin ominpäin ilman mua koska valitsee liian kalliita kohteita mun makuun.
Kyllä hän bensaa ostaa, ja muuta, mutta kun pitäisi kulut puolittaa hän mieluummin antaa sen tavarana/bensana kun rahana.
225157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

ongelmana. Joillekin vaan raha tulee niin rakkaaksi, että menee suhteellisuudentaju. Tämä on tietysti kurjaa ja väärin sinua ja hänen ystäviään kohtaan. Kyllä sinulla olisi oikeus saada puolikkaasi rahana, jos niin haluat. Ainakin yhteiset pakolliset kulut, kuten vuokra, ruoka, vesi/sähkölaskut pitäisi pystyä maksamaan puoliksi, varsinkin kun naisellasi on suht hyvät tulot kertomasi mukaan.

Äänestä
  • kun on aviossa silloinhan tavallaan kaikki on yhteistä,ihan sama kumman pussista maksetaan kiinteät kulut.
    Minusta on hyvä, että on vähän jemmassa rahaa pahanpäivän varalle.

    Äänestä

  • välii... kirjoitti:

    kun on aviossa silloinhan tavallaan kaikki on yhteistä,ihan sama kumman pussista maksetaan kiinteät kulut.
    Minusta on hyvä, että on vähän jemmassa rahaa pahanpäivän varalle.

    myös esimerkiksi lomamatkojen pitäisi olla ainakin välillä yhteisiä? Jos toisella on varaa matkustella, ja nimenomaan aina yksin sinne minne haluaa, muttei osallistua yhteisiin kuluihin, niin eikö se ole aika törkeää? Minusta ainakin olisi, en pystyisi käyttämään suuria summia täysin omiin tarpeisiini ja maksattamaan pakollisia kuluja toisella.

    Äänestä

  • Minä taas oletin, että tarinan roope oli mies... ;o)

    Äänestä

käytöstä puolisollasi!

Pidä palaveri hänen kavereidensa kanssa, ja muuttakaa kursis nyt 100%

Tyyliin: viimeksi me maksettiin nämä ja nämä sun ostokset, nyt on SUN VUORO maksaa.

Kieltäydyt maksamasta enemmän kuin oman osuutesi, pidä tarkkaa kirjanpitoa!

Laske myös mitä hän on velkaa sinulle, niistä kuukausista kun hän on jättänyt omat puolikkaansa maksamatta. Esität sitten laskelman ja annat viikon maksuaikaa.

Tästä lähtien hän ei käytä, mitä ei maksa. Jos ei ole maksanut osuuttaan ruokalaskusta, niin ei tarvitse syödäkään sitten!

Äänestä
  • Eikun jokainen kuitti ylös ja kaikki yhteiset kulut (laskut, asuminen, ruoka, vakuutukset ym.) mitä maksatte niin puoliksi.

    Excel-taulukolla on helppo seurata yhteisiä kuluja. Molemmille omat taulukot ja kaavat siihen niin näkee livenä kumpi on kummallekkin velkaa. Nämä sitten tasataan tarvittaessa jos velkasumman ero kasvaa reilusti puoleen tai toiseen suoraan toisen tilille rahaa laittamalla ja taas lähdetään nollasta.

    Meillä avoliitossa samat suht hyvät tulot, mutta minun rahankäyttö on "nautiskelevempaa" ja toinen säästämällä säästää, itselleen. Joten yhteiset kulut menee 50/50 niinkuin pitääkin.

    Malli on ollut käytössä suhteen alusta lähtien ja rahasta emme riitele käytännössä koskaan.

    ps. on erittäin hyvää seurata mihin sitä rahaa oikeen menee.

    Olisin hermoraunio sinun tilanteessasi. Tuohan on törkeää hyväksikäyttöä.

    Äänestä

Härät, kauriit ja neitsyet jäävät helposti anaalivaiheeseen. Seuraavan kerran kun tapaat uuden kumppaniehdokkaan, niin kysy missä kehitysvaiheessa hän on. Ei ole todellakaan tervettä olla kiintynyt rahaan (vrt. uloste).

Äänestä

No johan oli juttu...
En kyllä ehkä itse jatkaisi elämääni tuollaisen ihmisen kanssa. Meillä on puolisoni kanssa rahat kokonaan yhteiset, mutta ehkä se johtuu siitä, että olimme niin nuoria kun menimme naimisiin. Me olemme yhdessä rakentaneet nuoresta aikuisuuteen tiemme, joten meille on täysin luonnollista, että rahamme ovat yhteisiä.
Tuntuu oudolta, että puhut puolisosta ja silti jutusta saa sen kuvan, että olette seurustelu asteella suhteessanne.
Onnea vaan ja rakkautta teille.

Äänestä

Miehesi käytös ei ole normaalia. Hän on hyväksikäyttäjä ja raha on liaallinen pakkomielle hänelle. Luulen että miehesi kannattaisi hakea apua, ja ellei hän suostu niin sinun ei ainakaan tarvitse kestää hyväksikäyttöä.
Monella on jonkinlainen pakkomielle rahasta tai sen käytöstä, sillä onhan raha elämälle välttämätön.

Äänestä

Juup, itsekeskeinen ja saita...mitäpä tuohon muuta sanoisi...

Äänestä

Vaadi heti huomanna yhteinen taloustili, jonne kumpikin laittaa tulojen suhteessa..

Voin kokemuksesta sanoa et muuten kohta maksat kaiken

Äänestä
  • Ainoa intohimo joka lisääntyy iän myötä on saituus eli tuskinpa muuttuu parempaan suuntaan. . . vaihtoon vaan!

    Äänestä

  • Yubi kirjoitti:

    Ainoa intohimo joka lisääntyy iän myötä on saituus eli tuskinpa muuttuu parempaan suuntaan. . . vaihtoon vaan!

    onhan se hyvä, kun on visu rahoistaan.
    Yhteiset pelisäännöt kannattaa asettaa, ei toisen niskaan voi kaikkea laittaa. Katkeruus siinä vaan kasvaa, kun toinen maksaa kaiken ja kuitenkin yhdessä ollaan.
    Olipa se nyt mies tai nainen, joka aloitti, niin aseta toinen selkä seinää vasten, että nyt loppui hyväksikäyttö. Kaverit mukaan samaan rintamaan. Ihme, kun ei kaverit ole jo kaikonneet...

    Äänestä

Hei, onko rakkaus rahaan muka erikoista? Eikös raha ohjaa nykyään koko yhteiskuntaa? Luuletko, että yritysten johtohenkilöt ja hallitukset välittävät ihmisistä ja heidän tunteistaan tai tarpeistaan. Optiot yms suuret palkkiojärjestelmät ovat niin rakkaita, että ei siinä paljon tunteet enää vaikuta.
Puolisosi on vaan mennyt sisään nykysysteemiin. Rakkaus on vanhan aikaista ja muille jakaminen on typerää...

Äänestä

Mikä se on puolisollasi elämässään kaikkein tärkeintä.

Äänestä

HÄRKÄ! mieti miksi valitsit puolisoksesi tämän tyylikkään ihmisen joka ei edes ymmärrä tätä:
USKO, TOIVO, RAKKAUS ja suurin niistä on rakkaus!
tietyille sisäisesti köyhille ihmisille vain rahan paljous tuo tyydytystä.( paljonko joudut mielisteleen mm. saadaksesi sexyä häneltä?)

Äänestä
  • nyt härkää soimaa...
    Mukavimpia tuntemiani ihmisiä.

    Pihejä silti löytyy kaikista "luokista", toisilla voi oikein nähdä euron kuvat silmien tilalla.

    Mutta alkuperäiselle: miksi mies matkustaa yksin???

    Äänestä

  • on härkä ja aivan ihana ihminen!
    Hän on juuri se, joka kaivaa kaveriporukassa lompakkonsa esille. Eikä todellakaan muista/muistele, että mitä on kellekkin tarjonnut. Seurustelun alussa kävimme paljon ystäväporukalla syömässä(4-8hlöä) ravintoloissa. Ja tuleva mieheni maksoi AINA, jopa toisten viinat(röyhkeydellä ei tosiaankaan ole rajoja!). Kyselin mieheltäni, että maksavatko muut seurueesta koskaan laskua ja vastaus oli kieltävä. Miehenikin alkoi herätä tilanteeseen ja kysyikin seuraavalla kerralla ruokailun jälkeen, että kenenkäs vuoro on maksaa. Ei löytynyt vapaa-ehtoisia, joten kaikki maksoi omansa. Kukaan ei maksanut edes mieheni ruokaa, vaikka hän oli maksanut monet vuodet muille! Näitä "kavereita" ei enää olekaan näkynyt muutamaan vuoteen eikä ole ollutkaan ikävä moisia pummeja.
    Meillä on ollut suhteen alusta yhteiset rahat, vaikka miehen tulot olivat jo silloin huomattavasti suuremmat kuin minulla.
    Horoskooppimerkki ei kerro sitä, että kuka on hyväksikäyttäjä.

    Äänestä

Marssit huomenna pankkiin ja laitat tilaukseen luottokortin. Samalla tilaat puolisollesi tuohon korttiin rinnakkaiskortin. Tämän jälkeen kerrot puolisollesi, että tästä lähtien yhteiset menot hoidetaan kyseisellä luottokortilla ja maksetaan seuraavana kuukautena kerralla pois. Näin kortti siis toimii maksuaikakorttina, eikä siihen tule korkoa. Laskun saapuessa se jaetaan KAHTEEN OSAAN. Eli ihan tasapuolisesti molemmille. Toinen siirtää oman puolikkaansa toisen tilille, joka sitten maksaa laskun verkkopankissa.

Mikäli epäilet puolisosi käyttävän korttiaan väärin (ts. omiin ostoksiinsa) niin lisätkää sääntö, että kaikki kuitit laitetaan kansioon X. Sieltä voi kumpi tahansa käydä tarkistamassa mitä yhteiseen laskuun on ostettu. Kuitittomat ostokset, jos siis niitä on, joutuu maksamaan itsenäisesti. Eli se summa vähennetään yhteisestä jaettavasta loppulaskusta.

Ja kun laskun aika tulee, ei toinen voi "ujuttaa" mitään sinun maksettavaksesi. Lasku on lasku, joka maksetaan 50/50.

Äänestä
  • jos mies toimii jo nyt noin salakavalasti, kavereilleenkin.

    Äänestä

  • kumpikin oma jääkaappi, kumpikin ostaa omat ruoat, sekä maksaa vaan omas laskunsa......
    Heh, heh ei toimi, jos noin tarkaksi menee niin parempi kun asuu yksin...

    Äänestä

Luin kaikki vastaukset ja oli muutamia ihan kohtuu ehdotuksia. Olen mies ja puolisoni on naispuolinen. Hälle raha on aina ollut perusturvallisuuden mittari ja jonkinlainen tyytyväisyydentakuu.

Emme varmasti koskaan pääse tasavertaisiksi rahan käytössä, no minäpä sitten rupesin ostelemaan itsellenikin juttuja mistä kauan haaveillut eikä tuo emäntä siitä motkottanut pahemmin, tiiän tosin että kavereilleen motkottaa. Hällä ei kuitenkiin siihen sanomista pitäis olla koska nytkin on kirmaamassa etelän lomalle.

Aattelen kyllä niinkin että naisen pito maksaa aina :) Onhan se hyvä että hän katsoo mihin rahansa laittaa mutta voisi omat ostoksena sentään maksaa, esim. jos haluaa kaupasta jotain hiuskiinnettä niin kaivaa vaan kiltisti lompakostaan sitten. Hän tulee aina olemaan tollanen, ei sille voi mitään. Jotenkin hullua saituruutta mutta jos se raha tuo hymyn huulilleen niin eihän se multa oo pois, kivempi kattella kun ei möksötä koko aika.

Eipä siinä muuta, sitä saa mitä tilaa, pitää vaan huomioida sitten kun ruvetaan asunnon ostoon. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puolison kiinnostus rahaan kirjoitti:

Miten voi tietää, että puoliso on sairaalloisesti kiinnostunut rahasta? Mua on alkanut mietityttämään, sillä raha tuntuu olevan jatkuvasti puolisolleni liian tärkeää.

Kun hänellä on paljon rahaa, tai porukkansa laittavat isoja summia tilille (työssäkäyvä), hän säteilee onnellisena, siitä tiiän että on saanut taas rahaa paljon. Kuitenkaan ei halua käyttää rahojaan, vaan kaupassakin yrittää muiluttaa ostosten maksun mulle. Tekee kuulema samaa kavereilleen, eli kun lähtevät reissailemaan tai bilettämään, tms., maksattaa muilla ostoksensa. Ostokset ovat niin pieniä, että kaveritkaan kuulma viitsi sanoa mitään.
Puolisollani on myös tapa tulla norkoilemaan pankkiautomaatille kun käyn nostamassa rahaa tai tarkistan saldon. Ja tätä kaverinsa mukaan tekee muillekin, tulee juttelemaan niitänäitä ja samalla vilkuilee automaattia.
Onks toi normaalia? Meillä on ollut useita riitoja rahasta ja olen sanonut että kulut laitettaisiin puoliksi. Hänellä on paljon varoja eikä palkkakaan ole pieni. Käy jonkun verran ulkomailla, tietenkin ominpäin ilman mua koska valitsee liian kalliita kohteita mun makuun.
Kyllä hän bensaa ostaa, ja muuta, mutta kun pitäisi kulut puolittaa hän mieluummin antaa sen tavarana/bensana kun rahana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu