Mitä olette mieltä liikunnattomasta laihdutuksesta pelkästään ruokavalion avulla. Sopiiko se kenellekään?
LIIKUNNATON LAIHDUTUS
5
730
Vastaukset
- rosalinda--
Tietenkin se riippuu alotus painosta paljon, jos on huomattavasti liikalihava, niin silloin auttaa jo paljon, että muuttaa ruokavaliotaan, MUTTA jos on hiukan lihava, niin jos tahtoo kiinteän kropan niin sitä liikuntaa on harrastettava, muuten jos kroppa jää kalorivajeelle, se alkaa syömään niitä vähiäkin lihaksia, ja se on rumaa jos mikä kun on semmoinen löysä kuinken hoikka.
- Pakkopullaa
Kuluneen 2kk aikana 10kg kevyempänä voin sanoa,että liikunnaton laihdutus ei toimi.Jossain välissä läski vaan ei yksinkertaisesti pala.Itelläni onm paino junnannu jo yli kuukauden samassa vaikka olen koittanut lisätä ja vähentää kaloreita ei vaan mikään toimi.
Istun pyörätuolissa,joten eipä tässä voi oikeen lenkillekkään lähteä.- liikunnan ystävä
ensimmäinen asia mitä kannattaa muuttaa on ruokavalio. sillä on on ylipainoa yleensä siinä on jotain vikana. liikunta on tottakai mahtavaa koska se polttaa rasvaa ja kasvattaa lihaksia mutta jos ajatellaan että yksi tunnin kävelylenkki polttaa noin 150 kcal ja yksi suklaapatukka sisältää jo sen jos enemmänkin.
liikunta myöskin kasvattaa nälkää, joten joskus voi päätyä umpikujaan.
itse suosittelen silti liikuntaa sillä se on mieltä piristävää, ja yleensä urheilusuorituksesta saa niin paljn adrenaliinia ettei herkkuja tee mieli syödä, ja vettä tulee juotua. - Vanha Jojo
liikunnan ystävä kirjoitti:
ensimmäinen asia mitä kannattaa muuttaa on ruokavalio. sillä on on ylipainoa yleensä siinä on jotain vikana. liikunta on tottakai mahtavaa koska se polttaa rasvaa ja kasvattaa lihaksia mutta jos ajatellaan että yksi tunnin kävelylenkki polttaa noin 150 kcal ja yksi suklaapatukka sisältää jo sen jos enemmänkin.
liikunta myöskin kasvattaa nälkää, joten joskus voi päätyä umpikujaan.
itse suosittelen silti liikuntaa sillä se on mieltä piristävää, ja yleensä urheilusuorituksesta saa niin paljn adrenaliinia ettei herkkuja tee mieli syödä, ja vettä tulee juotua.Laihduttamisesta on käynnistynyt monen pysyvä liikuntaharrastus (minunkin), ja hyvä niin. Liikunta EI kuitenkaan ole tärkeää vain tai edes ensisijaisesti painon kannalta, vaan sillä on niin paljon vaikutusta terveyteen ylipäätään, että oikeastaan se on VÄLTTÄMÄTÖNTÄ jokaiselle, joka haluaa säilyttää terveytensä. Oli sitten laiha tai lihava, halusi painoa pudottaa tai lisätä tai ei kuimpaakaan, liikunta on hyväksi.
Ei pidä ajatella sitä, kuinka paljon mikin liikuntalaji kuluttaa, vaan enemmänkin sitä, mikä liikunta olisi minulle niin mieleistä, että haluaisin harrastaa sitä jatkuvasti, ehkä lopun ikääni. Parhaassa tapauksessa käy niin, että vuosien mittaan liikunnasta tulee pysyvä tapa ja synnynnäinen vaihtelunhalu pitää huolen siitä, että viikon ohjelmaan sisältyy niin lihaskuntoa, kestävyyttä, sydämen terveyttä, luiden lujuutta kuin lihaskoordinaatiota ja tasapainoakin kehittäviä tai ylläpitäviä lajeja.
Alkuvaiheessa ehdottomasti tärkeintä on ylipäätään päästä liikkeelle ja saada tapa säännölliseksi.
- kroonikko
Ainahan sitä liikuntaa jonkin verran tulee, jos vaan jalat toimii, kun kävelykin lasketaan liikunnaksi. Itselläni kävely on ainut mahdollinen liikuntamuoto tällä hetkellä, eikä sitäkään tule mitenkään hirveitä määriä, ja silti painoa on pudonnut joulukuun alun jälkeen 8 kiloa pelkästään kaloreita laskemalla. Painoindeksi on nyt 26 eli lähestyy normaalia, joten oletan, että kohta niitä ongelmia voi olla odotettavissa, kun normaalin indeksin sisällä laihduttaminen ei enää olekaan niin helppo homma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057