Löytyykö kannatusta kansalaisaloitteelle jossa Ylitornion kuihtuva kunta liitetään Tornioon.
Kuntaliitos -> Tornioon ..
6
879
Vastaukset
- vaikka heti
vaikka varsin juuri.
- torniolainen henkeen ja vereen
liittykää pelloon. ei kaivata ylitorniolaisia. tosin koheltaminen koulujen ajoissa loppuis, torniossa ei katella tuollaista jos nuo tapaukset on tosia... mutta liittykää pelloon.
- Meltorautamies
Johan sie hulluja haastelet. Odotetaan vain rauhassa vuosi-pari, niin Torniosta kysellään, josko voisivat liittyä Ylitornioon.
- Mettäperältä
Tätä menohan 10 v kuluttua täällä ei asu muita kuin eläkeläisiä, väkeä 2000 vähemmän kuin tänä päivänä. Keksi siitä sitten jotain positiivista. Pakkohan tuo on Tornioon liittyä, kuten myös Pellon. Siellä kehitys vielä karumpaa kuin Ylitorniolla.
- Aattelija asiasta
Ei Pelloa voi 10 vuoden päästä liittää mihinkään kun siellä ei asu enään ketää liitetäväksi mihinkään toiseen kuntaan.
Katoa kuin silkki itsestään.......; - )
- aina oma
Politiikasta en ymmärrä varmaan mitään,mutta olen ikäni ollut Yt:lainen enkä muuta kuntaan tunnusta - elämäni aikana.
Tosiasiaillisesti tässä ollenee kysymys talouden pysymisestä jossain kuoseissa, mutta kuka siihen voi luottaa että se paremmaksi muuttuu vaikka liityisikin Tornioon.
Minä en oikein usko että lähimmän kaupungin päättäjiä Yt:o kiinnostaa. Mitä annettavaa Yt:lla on?
Kultakaivos?
Malmikaivos?
Ai niin - sehän on varmaan se lentomäki ... heh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454930Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493709Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201791Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525