Onko olemassa jotain, mikä estää sinua olemasta täysin vapaa?
Vastaukset 16
- vänkyrä-nainen
kunniantunto, velvollisuudentunto ja ennenkaikkea omatunto
- thin.ice
omalla kohdalla vielä asuntolainan ni olis ihan kuin mun suusta :)
- disadora
jotain sellaista ettei esim omalle äidille halua aiheuttaa unettomia öitä vaikka joskus tuntuu että tahtois suoltaa enemmänkin asioita ulos..eipä juuri muuta tule oikein mieleen. Aika hyvin tulee itseä kestettyä nykyisin. Entäs Runontajalla itsellään?
- ~Vanilla~
Mulla on "toimi aina järkevästi"-geeni... Tosin tappelen sitä vastaan toisinaan onnistuneestikin.
laki. :)
silloku on ollu vapaa tekemään mitä vaan, ni ajatukset ovat pitäneet vankina.
- läheisiini
Kuinka monesti olen ajatellut elämän olevan helpompaa jos ei tuntisi mitään. Voisi tehdä ilman tunnontaakkaa juuri sitä mitä haluaisi. Nyt haluaisin lähteä äkkilähdöllä etelään, mutta kuinka paljon lapseni pettyisivät, kun isi ei pitäisikään viikonloppusuunnitelmista kiinni...
- NevilleR
vastaan fysiikan lait, mutta noihin on jo ehtinyt tottua eli ei ahista. Aikuisten oikeesti vapaus on mielenkiintoinen käsite vain suhteessa johonkin. Vapaa mistä? Absoluuttista vapauttahan ei ole olemassa kuni Ameriikan Yhdysvalloissa.
/Nev - rusalkaa
Ihmettelen oikeen välillä. Mulla oli yhteen aikaan tunne, että kaikki on patoutuneena jonkun muurin takana. Siitä oli kauhee päästä yli tai ohi...kuitenkin pääsi varkain syntymään JOTAIN. Nyt on tämmönen oikotie olemassa, mutten siltikään osaa käyttää sitä, vaan tää helevetin muuri on jostain syystä aina vaan olemassa.
- cat_on_fire
Mä olen vapaa mihin vain, vielä.
- gek-ko
kun olet perustellut, miksi tämä on hyvä kysymys.
- rapiskarpalo
sääntöjä joka paikkaan on laadittu sääntöjä ja ainahan voi olla täysin vapaa ja rikkoa sääntöjä ja tuntea seuraukset siitä eli tuo järki pistää välillä hanttiin mut möksällä voi juosta vaikka ilkosillaan kosanderipullon kanssa ja huutaa suoraa huutoa :>>
- mirame81
TÄYSIN VAPAA Hmm onkohan sellaista-Vastuu omasta lapsesta.
Jos mä haluaisin/olisin halunnut elää täysin vapaasti (lain ja muiden sääntöjen rajoissa) niin en olis perheellinen Bebs. :) Mutta mulla on tämän hetkisessä elämässä juuri sen verran vapautta kuin sitä tarvitsen ja aikoinaan tulee toki olemaan enemmänkin kun lapset kasvaa, eli aika aikaansa kutakin eikä ole mitään valittamista/kaipuuta muutoksiin. :)
- scale
muutama kymmenen miljoonaa, niin voisin rauhassa tehdä sitä mistä tykkään, enkä sitä, mitä on pakko ja kyse on nyt työstä, ei perhesuhteistani.
- Anonymous random visitor
tähän paikkaan, vielä ainakin toistaiseksi. Erittäin paljon mielummin olisin jossain lämpösemmässä paikassa, samaa työtäkin voisin tehdä siellä toki.
Vapaa-aikaan ei juurikaan kuulu asioita joihin en voisi itse vaikuttaa ja tunnen olevani vapaa valitsemaan tekemiseni ja menemiseni.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301209- 67849
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42773P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓143630Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss279615- 91609
- 44563
Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?36531- 52526
Et siis halua
enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani47510
