Stora Enso myi Googlelle Summan Tehtaan Haminassa.
Kauppahinta 40 miljoonaa euroa.
Upeeta Stora Enso!Hyvin tehty!
Mitäpä olis käyny Kempassa jos sellutehas ois myyty Googlelle...no...hyvin helppo arvata...kapinaliike olis lähteny uuelle junamatkalle meuhkaamaan ja köpit olis heti rakentanu barrikaadin portille ja estänyt omistajaa pääsemään kiinteistölle huutojen ja solvausten kera:
"tänne ette tuu vellihousut veronmaksajien tukiaisilla reuhaamaan,sellutehas takas"
jep jep jep....
Kauppahinta 40 miljoonaa euroa.
Upeeta Stora Enso!Hyvin tehty!
Mitäpä olis käyny Kempassa jos sellutehas ois myyty Googlelle...no...hyvin helppo arvata...kapinaliike olis lähteny uuelle junamatkalle meuhkaamaan ja köpit olis heti rakentanu barrikaadin portille ja estänyt omistajaa pääsemään kiinteistölle huutojen ja solvausten kera:
"tänne ette tuu vellihousut veronmaksajien tukiaisilla reuhaamaan,sellutehas takas"
jep jep jep....
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mutta hauskaa oli niin kauan kuin sitä kesti. Tuli julkisuutta ja pojat saivat paljon ääniä.
vielä kerran pojot ääneen
Tiedä vaikka Kelan netti Center Kemijärvelle tulisi. Eikös teidänkin sellulaitoksen voimalaitos ole käyttämättömänä parhaillaan. Näin saataisiin palkisiin asti netti työnnettyä poromiehenkin kännykkään.
kaikki ootte mahdottoman typeriä ihmisiä. teistä pitäisi tehdä suuripalkkaisia ministereitä. huijaus ja sutkaus on jo syntyessä saatua. onnittelen teitä typeryksiä ja kumarran.
Että miten poikkeat kaikista muista, jotka ovat mielestäsi typeryksiä?
Koska ole ite viisain kaikessa typeryydessäni. Yksinkertaista eikö totta.
En voi kuin mykistyä.
Se on hyvä. Ei tarvi keenenkään kärsiä turvansoitosta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000235&posting=22000000041661270
Meinasin kirjottaa tänne, jotta maansa myyvät tajuaisivat laittaa rahoiksi, kun muutkin laittaa. Nyt vaan eteläläiset pääsevät ilkkumaan kun ei meillä ole mitään muuta kuin muuttoliike ainoana mahdollisuutena. Liiketoimiko sekin?
Lähes varman tiedon mukaan Google oli ensin ostamassa Kemijärven tehdasta, mutta heidän tietokeskuksensa tarvitseman valtaisan sähkömäärän viereen nousevan liukosellutehtaan massiivisten amppeerilukemien arveltiin nousevan ylisuuriksi jopa Jumiskon vahvoille voimalinjoille.
Ihan oikeat tilat. Siistit ja nykyaikaiset. Vai Kemijärven tehdasta. Paskaa puhut tuutin täydeltä. Googlen silmissä kempan tehas olisi joutanut pukata pillarilla kemijokeen ja sitäpaitsi sähköä olisi riittänyt 10 googlen pyötittämiseen.
tietokirjailija petteri järvinen sanoo tämän päivan iltasanomissa että sinne tulee konehalli/datakeskus joka on täynnä tietokoneita joita hallitaan etäyhteydellä kaliforniasta.Tarvitaan laitosmies joka katsoo että lämmöt pysyy ja turvamies katsomaan murtomiesten perään.Se siitä työpaikoista.
tuskin minäkään saisin googlelta mitään. ainakaan persettä. hylkivät kun ole tällainen kouvolalainen runkkari joka haluaisi niin kovasti että joku vetää pataan niin että ikenet ihmettelee minne ne hampaat hävisi.
mahtaa nyt harmittaa kemijärveläisiä. toki joku liimatehdas pitäs olla niin pääsisitte vähän haisteleen. luulittekos raukat, että joku googlen tasoinen firma pykäisi keskelle ei mitään systeeminsä? kukas sitä ylläpitäisi? kukaan ei ole valmis sinne muuttamaan ainakaan työn perässä.
kun mm. kelaan haettiin porukkaa.....
runkkari olen
Vaiha vaik "toothefeikkiin".Sehän on kans Kouvolast:)