Aviomies petti 20 vuoden yhteiselon jälkeen huomattavasti nuoremman naisen kanssa. Kuitenkin avioliittoa yritettiin jatkaa vielä ja perheterapiassakin käytiin, kunnes mies jäi taas kiinni pettämisestä tämän samaisen naisen kanssa. Sen jälkeen nakkasin miehen ulos ja laitoin avioeropaperit vetämään. Mies käyttäytyi todella paskamaisesti ja rikkoi kaikki sopimukset mitä tehtiin, ei tavannut lapsia silloin kun oli sovittu ja muuta vähemmän kivaa. Nyt kun avioeron kakkospaperit voisi toimittaa loppukuusta ni mies on alkanut puhumaan siitä miten meidän kannattaisi vielä yrittää. Voi hyvänen aika, miten tyhmä mies voi olla jos luulee, että sen takaisin ottaisin. Mikä näitä 40-kymppisiä "voi kun olisin vielä nuori" miehiä vaivaa. Ei naista voi kohdella kuin kynnysmattoa ja sitten selittää että "rakastan minä sittenkin, en vain tajunnut sitä aiemmin" Mun puolestani saa rakastaa ihan ketä haluaa, minun elämään tämä mies ei kuulu muuten kuin lasteni isänä.
Kuinka typeräksi ex
minua luulee
71488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mies näyttää luulevan, että naista voi kohdella kuin kynnysmattoa. KOSKA Petettyään naista nuoremman kanssa mies katuu tekoaan ja nainen anteeksi antaen ottaa miehen takaisin. Kaikki on jonkin aikaa hyvin. Ajan kuluessa mies toistaa taas temppunsa ja odottaa taas anteeksiantoa. Mutta nyt onkin naisen hyväksymisen rajat tulleet vastaan ja mies onkin sitten ihmeissään kun kohtaa naisen, joka ei enää annakaan anteeksi, vaan uskaltaa hakea eroa!
ei välttämättä tajua, että nainen tietää mitä haluaa. Ovat sitten ihan tosissaan järkyttyneitä, kun nainen ei enää huolikaan takaisin. Minkä sille mahtaa?
Tai sitten mies vain hyvittelee/sovittelee/anoo anteeksiantoa pyytäessään naista jatkamaan. Jokatapauksessa harvoin miehet naista tyhmänä pitävät - heillä vaan on toisinaan niin erilainen ajatusmaailma.
naiselle on tullutkin totuus eteen se on huomannut saavansa vanhan-äijän ja sun exä kuvittelee että sä otat sen riemusta kiljuen takaisin :)
Pistä vaan paperit vetämään heti kun on mahdollista
Miksi se petti, mietis sitä. Et antanut miehelle mitä mies tarvitsi vaimoltaan. Mitäs menit nakkaamaan pihalle. Olisitte selvittäneet asiat ja jatkaneet yhteiseloa. Se voi joskus viedä aikaa ja selvittelyn aikana voi tapahtua mitä vain. Kumpikin voi "pettää" ja ties mitä. Mutta jos lopulta halutaan elää yhdessä niin ongelmista selvitään. Ehkä mies selvitti ongelmat ja haluaa jatkaa sinun kanssa. Sinä et sitten avioliiton vastoinkäymisiä kestänyt ja päätit pysyä erossa. Heikko olet sinä, ei mies. Toivottavasti mies löytää jonkun arvoisensa naisen. Eikä se ole iästä kiinni.
Mä yritin puhua mieheni kanssa ja kannustaa yrittämään, mutta yritys jäi mieheni puolelta ihan alkuteihin. Päätin kuitenkin, että yritämme vielä, otan yrittämisen yhtä vakavasti kuin mieheni tosin. Jos hän haluua, niin haluan minäkin. Toiset naiset saavat kyllä jäädä. Tein itsekin tänään tempun, jota en olisi uskonut tekeväni. Sain itsekin maistaa "avioliiton" ulkopuolista seksiä ja hyvältä tuntui. En katsos itsekään ole frigidi.
eikä niitä ole helppo saada, helpompaa on pitää se (ex-)akka hoitamassa taloutta pelkästään puhumalla vähän paskaa. Hyvällä lykyllä se ämmä on vielä töissä, hyvin palkattu ja kantaa tilinsä "yhteiselle" tilille.
Voi hyvät hyssykät Nainen. Eikö sulla ole olleenkaan itsekunnioutusta. Mitä alkuperäinen kirjoittaja olis muuta voinut kun heittää ukko pihalla. Katsella vierestä kun ukko pettää yhä uudelleen ja uudelleen vai??