nainen parkourin harrastajana???

no mä vaa

Mitenhän käy minun kun tykkäisin harrastella ja olen jo 25 vuotias yhden lapsen äiti kotkasta....
Olisi mukava tehdä jotain hauskaa ja varsinkin parkour iskee kun on vauhdikasta ja erilaista kuin muut harrastukseni. Voisi tasapainottaa omia harrastuksiani ja tykkään hieman erikoisemmasta hulluttelusta. Ongelma syntyy siinä kun ajattelen miten muut minut näkisi. Hullusti hyppelevä mamma on jotain muuta kuin haluisin itseäni kutsuttavan. Ja missä sitten harrastaa kotkan alueella tai jos vaikka miten jos ei löydy opastajia???

8

1468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parkour- harrastaja

      Mielestäni parkour on kuitenkin lähinnä miesten harrastus.

      • pois!

        onnettomuudet vähenisivät huomattavasti, jos naisilta kiellettäisiin autolla ajo kuten esim. saudi-arabiassa


      • äksdee superlol

        myös naiset voivat harrastaa parkourausta, ja laji soveltuu heille yhtä hyvin kuin miehillekkin. Miksei? Tuo, "niin ja naisilta myös ajokortti pois, niin useimmilta onnettomuuksilta vältyttäisiin" viittaa siihen, ettei parkouraus sopisi naisille, koska he eivät osaa, ja aiheuttavat vain onnettomuuksia.

        Eivätkös naiset ole tunnetusti niitä "aloitetaan varovasti" tyyppejä. Jos yleistetään asiat, eikä huomioida yksilöitä. Tietenkin jotkut jutut voivat olla naisille vähän vaikeampia pienemmän lihasmassa - lyhyyden tms... takia, mutta se tarkoittaa vain enemmän treeniä. Mistä lähtien on ollut yleensäkkään jyrkkiä "miesten" lajeja? mielestäni parkouraus sopii ihan hyvin kaiken ikäisille, ja oikeastaan lajiin tuntuu kuuluvankin se, että harrastajat pitävät ihmisten tuijotuksista - joko ihailevista tai vähemmän ihailevista.
        Et perustellut kantaasi millään tavalla, "parkour-harrastaja" joten haluan uskoa sen taas olevan jotain "tosiäijien" mielipiteitä joka on muodostettu jostain aivan älyttömästä jutusta.

        aloittajalle: mene rohkeasti vain kokeilemaan lajia, jos kiinnostaa. useimmat parkouraajat sanovat, että harrastuksen voi aloittaa minkä ikäisenä vain ja kuka vain, kunhan tuntee omat rajansa.


      • nainen jolla on auto
        pois! kirjoitti:

        onnettomuudet vähenisivät huomattavasti, jos naisilta kiellettäisiin autolla ajo kuten esim. saudi-arabiassa

        Kyllä ne naiset hei saa matkustaa kamelimatkaa pitemmälle jos siltä tuntuu.. -miehet..? vittuilleeko maailmankaikkeus meille naisille?


    • sadasdsadsa

      tottakai sopii, oon tavannut jo muutaman yli 20v nais parkourin harrastajan, kannattaa kattoo parkour.fi ja etsi sieltä sun paikkakunnan harrastajajoukko

      • no mä vaan

        Kiitoksia vinkistä. :) Taidanpa vilkaista.
        Heh... huvitti hieman tuon edellisen ajokortti
        juttu. kuinkahan tuo nyt kysymykseeni liityi??


    • nenka*

      Tottahan toki parkour myös naisille. Mieleeni tulee vertaus jujutsuun tai karateen, enemmän miehiä on, mutta kun on muutama nainen joukossa, niin sehän on aivan upeaa!! Kertoo uskalluksesta paljon. itseäni kiinnostaisi myös kovasti :) Olisi mahtava harrastus!

    • Eeamh

      Voihan sitä parkourata, tuskin kukaan tunnistaa että "hei tolla on lapsi" tai tuskin kukaan katsoo paheksuvasti. Enkä mäkään välitä vaikka kaikki töllää ja kävelen käsillä wellamon rappusia alas, siinähän katsoo :) Itekkin oon kohta 22v mies jolla on myös lapsi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe