Morjensta olen muuttamassa merilappiin ja katsellut asuntoja sieltäpäin. Huomasin että haaparannan puolella asunnot vaikuttaa halvemmilta.
Siellä vaan ovat jonkintyyppisiä asumisoikeusasuntoja. Vastaavatko suomen asunto-osakkeita ja onko niistä helppo päästä eroon jos tuleekin katumapäälle?
Onko otettava jotain seikkoja huomioon eli toisin sanoen miten turvallista on ostaa asunto sieltä?
Täytyykö olla jonkinlainen asukkaiden suostumus ostamiseen asumisoikeusyhdistykseltä?
Kaikkea mahdollista mitä tulee mieleen otan kiitollisuudella vastaan.
Ilmeisesti pärjää kohtuu hyvin suomella nimittäin kouluruotsi on surkastunut ajan saatossa.
Kiittäen etukäteen vastauksista.
Muutto Haaparannalle?
8
1784
Vastaukset
- 3ksdaidsaosdsfoioifdsfdaoid...
"Siellä vaan ovat jonkintyyppisiä asumisoikeusasuntoja. Vastaavatko suomen asunto-osakkeita ja onko niistä helppo päästä eroon jos tuleekin katumapäälle?"
Eivät vastaa asumisoikeusasuntoja, ovat ihan oma juttunsa. Ostat tavallaan osuuden "asumisyhdistyksestä". Et omista tavallaan asuntoasi, et saa edes itse päättää, annatko sen vaikkapa vuokralle (vaan yhdistykseltä pitää olla lupa)
Kuukausimaksut ovat aika korkeat, joten asumisen "halpuus" on suhteellista. Ruotsissa on korkeat tuloverot jopa matalapalkkaisille ihmisille, joten sitä ei kannata unohtaa.
"Onko otettava jotain seikkoja huomioon eli toisin sanoen miten turvallista on ostaa asunto sieltä?
Täytyykö olla jonkinlainen asukkaiden suostumus ostamiseen asumisoikeusyhdistykseltä?"
Föreningin talous kannattaisi tarkistaa ihan kuten Suomessa tarkistaisit asunto-osakeyhtiön talouden. Samoin kiinteistön ylläpidot, tulevat korjaukset jne. Siinä suhteessa homma on ihan samojen lainalaisuuksien alaista.
Suomella pärjää Hapitsussa arkiaskareissa kyllä, mutta jos haluat päästä ns. parempiin piireihin mukaan niin ruotsi on välttämättömyys. Päätösvaltaa käyttää ruotsalaiset ja ruotsinkieliset.
Asunnosta eroonpääseminen voi kyllä olla vaikeaa lähivuosina, sen verran lujaa on lama iskemässä Ruotsiin. Eipä se kauppa mitenkään kiljuen ole muutenkaan sujunut Haaparannalla.
Sinuna aloittasin asumisen Hapitsussa koeluontoisesti vuokra-asunnossa. Rahallisesti ero ei ole suuri noihin yhdistyskämppiin, mutta pääset sentään kämpästä näppärästi eroon jos homma osoittautuu virheeksi.
Haaparannalla on ihan hyvätasoinen vuokra-asuntotarjonta eikä vuokratalossa välttämättä asu sen kurjempaa porukkaa kuin tuollaisessa förening-talossakaan...- tyhjiä taloja
Saattaisi päästä tosi halvalla asumaan!
- Hapitsussa
Vuokra-asuntoja Hapitsussa löytyy linkin http://www.haparanda.se/bo-i-haparanda/bostader--lokaler.html takaa
Taso vaihtelee korkeatasoisesta lääviin, joten kannattaa kierrellä eri kohteissa - on asua
ns.osakkeissa.paljon halvenpi yhtiövastike kuin jos vertaa vuokriin.vuokrakaksiosta menee noin vuokraa 5000-6000kr kk:ssa sähkölämmitys jos ei ole kaukolämpö.,ja osakkeissa vastike on noin 2000-4000kr kuussa.
Mut nuita vuokranvälittäjiä on paljon ja löytyy haparanda.se sivuilta,samoten jos hakee osaketta,niin samoilta sivuilta löytyvät myös kiinteistövälittäjämyyjät. - asuntoa kannata ostaa
on asua kirjoitti:
ns.osakkeissa.paljon halvenpi yhtiövastike kuin jos vertaa vuokriin.vuokrakaksiosta menee noin vuokraa 5000-6000kr kk:ssa sähkölämmitys jos ei ole kaukolämpö.,ja osakkeissa vastike on noin 2000-4000kr kuussa.
Mut nuita vuokranvälittäjiä on paljon ja löytyy haparanda.se sivuilta,samoten jos hakee osaketta,niin samoilta sivuilta löytyvät myös kiinteistövälittäjämyyjät.Ei kannata ostaa asuntoa välittäjän kautta, vaan suoraan omistajalta"
Esim. http://www.blocket.se on sellainen mistä löytää.. - Vojakkalaan
tyhjiä taloja kirjoitti:
Saattaisi päästä tosi halvalla asumaan!
Kenellä riittää sisu muuttaa Vojakkalaan, ei ole oikein hyvä maine
- Hapitsulainen...
No sanon sulle suoraan että täälä hapitsulla systeemi kusee ja pahasti. Halpa täällä on asua ja ostaa autoja, mutta voi luoja mitä ympyröitä. Tässä pari esimerkkiä: eräs tuttavani muutti tänne Torniosta ja työskentelee Torniossa, hän kerkesi asua täällä vajaa vuoden ja osti talon suomesta, jäähyväis lahjaksi hän sai 8000 6000 euron mätkyt täältä haaparannalta vaikkei sinä aikana kun täälä saui edes tienannut sellaisia summia, OK?, noh eräs toinen tuttavani muutti tänne ja hän työskenteli myös suomess ja häneltä perittiin veroa 106%...Eli joka tilistä hän jäi valtiolle velkaa 6%...Eli pitää vähintään palkata "asianhoitaja" joka hoitaa kaikki asiat tällä puolella ja todella TIETÄÄ nämä ympyrät. Toivottavasti teet järkevän päätöksen...
- Anonyymi
Asioista pitää keskustella verotoimiston kanssa. Kyllä tuon tajuaa kuka vain, että väärin on laskettu. Kaikkeen ei pidä suostua. Itse aikoinaan menin töihin H-rannalle ja asuin Torniossa. Täällä Torniossa verotoimisto laski minulle kans yli 100% veron, mitä en tietenkään hyväksynyt. Vasta kolmas ehdotus tuntui oikealta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3405741- 765209
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484276- 523911
- 473609
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1553338Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003144Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky312875- 432259
- 492185