Mitä mä nyt oikein teen!!??

:.:serena:.:

Moi, oon tyttö yläasteelta enkä tiiä mitä sanoisin, mut mulla menee huonosti! Ekaa kertaa elämässä mietin kaikki illat ja aamut et miten selviin tästä! Koko ajan tekis mieli purskahtaa itkuun koulussakin..Mua (tavallaan) kiusataan siellä, syrjitään ja sillä tavalla. Jos menisin puhuu jollee ni kaverit vaa vitsailis sillä! Miks tää maailma ei jo lopu? )': Elämä vaa jatkuu, meni kuinka huonosti tahansa..ja mulla on vaa tää yks surkee elämä. Pari kaverii (tai yks erityisesti) on mulle niin töykeitä..mä en voi enää olla! Aina kun hyvä kaveri sanoo jotaa ilkeää mä meinaan oksentaa/pyörtyy. Pitääkö mun vaan jatkaa elämää päivä kerralla yksin?! Pitääkö mun jäädä auton alle? Itteäni en voi tappaa, mut toivon et jäisin vahingossa auton alle tms...Toivottavast joku tajus ihan oikeesti eikä sano että angstaan vaa, kuuluu tohon ikää tms.

14

1165

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se kuuluu

      Kirjotuksen perusteella kuulostaa just perus teini angstilta.

    • sä tyttö

      kohtaloos

    • nanna90

      Yläasteella minulla oli ongelmia kaverisuhteiden kanssa, puolessa välissä kaverit vaihtuivat vanhoista paskiaisista uusiin ihaniin ystäviin. Vaikka olin "epäsuosittu" (eli fiksu, sillä suositut olivat useimmiten kännikaloja), kestin yläasteen hyvin loppuun asti, tosin huonoja aikoja oli riittämiin. Nyt olen lukiossa ihan täysjärkisenä. :)
      Masentunut olo voi johtua psyykkisistä ongelmista, mutta esimerkiksi unen puutekin vaikuttaa aika paljon. Nytkin olen vääntämässä itkua vähän väliä pikkuasioista, sillä en ole saanut nukuttua kunnolla viime päivinä.
      Sitä helposti keskittyy suurilta vaikuttaviin ongelmiin, kuten ulkonäköönsä ja siihen, kuinka oma elämä on muka surkeampi kuin toisen. Tärkeintä on pitää itsestään huolta: terveydestään harrastamalla liikuntaa ja syömällä hyvin, ruokkia mieltään lukemalla kiinnostavia kirjoja jne. Ei saa ottaa itseään liian vakavasti. :)
      Pahoittelen tätä tekstiseinämää (syytän väsymystä tekstin sekavuudesta), mutta toivottavasti rohkaisin edes hieman.

      • Aalto.k

        Pidin tosipaljon tästä viestisä.


    • :.serena.:

      Sori illalla kirjotin aika sekavasti ku väsytti..onneks kaikki näyttää päivänvalos paremmalta..mut harmittaa se vielkii.

      • nanna90

        En ole varma vastasitko minun viestiini, mutta omassa vastauksessani tarkoitin sekavuudella oman tekstini sekavuutta, en sinun aloitusviestiäsi. :)
        Toivottavasti olosi on tosiaan nyt jo parempi, koulunkäyntikin kärsii jos on paha olla.


    • Älä luovuta

      Se tulee menemään ohi.
      kun tulee 20 tauluun alkaa aurinko taas paistamaan.

    • meliini

      Ei tunnu munkaan elämä kovin antoisalta: Isäni on kuollut lääkkeiden yliannostukseen,
      lemmikkini piti viedä lopetettavaksi, mulla on nuoruusiän diabetes 1,
      lukiohaaveet jäi sen siliän tien kun sain matikasta nelosen, kielistä (ruotsi, englanti, saksa) viitosen, ja turhaan oon yrittänyt niitä nostaa. Vaan pakko on.
      Kaiken lisäksi mulla todettiin kaikista rankin ja vakavin keskittymishäiriö, joka (jippii.) ei auta mua koulunkäynnissä.
      Mulla on YKSI "kaveri", joka on dominoiva ja äärettömän herkkähipiäinen ja pitkävihainen.
      Toisesta korvastani on lähtenyt törmäyksen myötä kuulo, ja nenästäni on haljennut tukirusto.
      Mulla on lievä paranoidinen skitsofrenia (kato wikipediasta mitä se on)
      ja lisäksi mun tarvitsee syödä päivässä noin 39 pilleriä (osa lääkkeitä, osa diabeteksen vaatimiin ongelmiin, kuten verestä tehtyjä pillereitä verenpuutteeseen. (diabeetikko menettää valtavasti päivässä verta) niin ja sitten mulla todettiin verifobia.

      Eiks ookin kiva elämä mulla?

      Ja paskanmarjat. Mää oon nähnyt että valitus ja surkuttelu ei auta, masentaa vaan, (siitäkin kokemusta) pitää mennä pää pystyssä eteenpäin, niin kyllä se elämä siitä aukenee! Miljoonilla ihmisillä on miljoona kertaa huonompi ja kurjempi elämä kun mulla, joten mun ei auta valittaa.

      • Jaakoppi -86

        ???


      • meliini
        Jaakoppi -86 kirjoitti:

        ???

        14, mutta mun viestin pointtihan oli se, että pää pystyyn vain, mää oon varma että elämäs paranee vielä lähiaikoinakin!


      • :.:serena:.:
        meliini kirjoitti:

        14, mutta mun viestin pointtihan oli se, että pää pystyyn vain, mää oon varma että elämäs paranee vielä lähiaikoinakin!

        Kiitos. Aiempi viestisi todella kosketti minua. Kiva tietää etten ole ainoa jolla on jotain tämmöstä..on se vaan aina niin kummaa kun ei ikinä voi tietää mitä kenenkin päässä milloin liikkuu ja miten kenelläkin menee..mutta monella on vaikeaa.
        Mä menin tässä yksi päivä puhumaan terkkarille ja se sano et voidaan yrittää hoitaa nää mun kaveriongelmat vekes. Vaikee vaa välillä uskoo et se ois mahollista. Elämä jatkuu eli ei voi ikinä olla mitään hätää..ei ees kuollaa.


      • Muikkari

        Vaikka olis kuinka hyvin asiat, niin voi silti masentua vakavasti... ja ulkoiset olosuhteet eivät sitten taas aina aiheuta myöskään masennusta tai ilottomuutta. Joku osaa iloita pienistä asioista, toinen ei taas suuristakaan. Siksipä meliinin asenne on hyvä, ja hän on luultavastikin onnellisempi kuin moni "täydelliset ulkoiset olosuhteet" omaava valittaja, joka ei ole mihinkään oikein tyytyväinen.

        Kukaan ei tietenkään voi olla joka hetki iloinen, mutta silloin pitää tosiaan muistaa että parempia hetkiäkin on taas tulossa!

        Ja on olemassa jopa vaikeasti liikuntavammaisia ihmisiä, jotka ovat onnellisempia verrattuna johonkin täydellisen terveyden ja ulkokuoren omaavaan kaunottareen, joka yrittää löytää onnea pörräämällä ravintoloissa tai muissa juhlimispiireissä, tyhjyyttään kumisten.


      • Tark. Lääk.

        Pysy vaan hyvillä fiiliksillä.

        Nenän ja korvan varmastikin saa vaikka tarvittaessa leikkauksella kuntoon, jos siellä ei sen kummempia ongelmia.

        Lääketiedekin kehittyy sitä vauhtia, että diabetekseenkin saattaa löytyä tulevaisuudessa helpotusta, joskus se osataan ehkä parantaa kokonaan?

        Kielten opiskelu ja matikkakin saattaa aueta sitten yhtäkkiä (tiedän kokemuksesta), varsinkin kun kirjoitat noin hyvää suomen kieltä, parempaa muuten kuin moni aikuinen. Nykyään pystyy myös myöhemmällä iällä tarpeen mukaan opiskelemaan, joten siinäkin suhteessa on ovet auki myöhemminkin.

        Erittäin monilla ihmisellä on lisäksi kuvailemasia psykologisia oireita, läheskään kaikkia ei ole tosin koskaan diagnosoitu. Nuokin saattavat iän mukana myös helpottua. Ja ainakin sinut on nyt diagnosoitu, joten saat siihen asianmukaista hoitoa, toisin siis kuin moni muu.

        Tsemppiä jatkossakin, kyllä sä pärjäät! :)


    • kohtalukioon

      Kun kävelen kotiin samaa matkaa mun kahden kaverin kanssa niin ne kaks puhuu aina jostakin mihin mä en pysty ottamaan kantaa ja ylipäätään en saa suunvuoroa. Se johtuu vaan siitä toisesta eikä molemmista. Ei tee enää oikein mieli kävellä heidän kanssaan ja pitäiskö tollanen "kaveri" jättää kuvioista pois? Hän muutenkin puhuu outoja joihin en osaa ottaa kantaa ja meidän väliset keskustelut on "kiusallisia" kun yleensä keskustelu on yksi lause ja siitä seuraa pitkä hiljaisuus. Vinkkejä tähän?

      (oon tosi huono selittää)

      9lk. tyttö

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      45
      950
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      470
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe