Mistä saa edullisesti..Käytän muutaman kerran vuodessa, joten ehkä olis hyvä ostaa.
snorkkeli&maski helsingistä
6
1005
Vastaukset
- PADI MSD
Maski kannattaa sovittaa. Naamat ovat erilaisia ja siksi niitä maskejakin on useita eri malleja. Halpoja ja ihan hyviä maskeja saa Biltemasta. Sukellusvälinekaupoissa on kalliita maskeja mutta eivät ne välttämättä sen kummempia ole. Harrastin laitesukellusta egyptistä ostetulla halpismaskilla, joka istui meikäläisen naamalla mainiosti. Ikänäön takia jouduin vaihtamaan optisilla linsseillä varustettuun malliin, jotta näkisin kunnolla mittarit. Se olikin sitten paljon kalliimpi. Snorklauksessa tarkalla lähinäöllä ei ole niin väliä.
- Harrasta oikein
Jos kuitenkin aiot jatkaa harrastusta niin mene vaikka asiantuntevaan sukelluskauppaan. Vähän kun pääset jyvälle niin ymmärrät heti hankkia kuivapuvun. Suomessa kuitenkin kuivapuvulla sukelletaan. Nosteenhallintaan oikeasti käy vain wings ei lomailijoiden takkiliivimalli. Wingsi hyvä olla heti sellanen että saat sitten myöhemmin laitettua siihen tuplat. Reguksi vain joku tunnetun merkin (Apeks) jäätymissuojattu, sitten ilmaintegroitu tietokone ja varalaitteeksi ainakin bottomtimeri. Räpylät avokanta ja metallijousilla. Valaisin hyvä olla heti alkuun kunnollinen. Snorkkeli sellanen että voit sillä heittää tarvittaessa vesilintua.
- TJ..
Nuo Apexin regut (luonnolisesti happipuhtaat) tulee varmaan stagepulloihin? Tottahan asiaan vakavasti suhtautuva harrastaja siirtyy repeen mahdollisimman pikaisesti.
- repe on celica
TJ.. kirjoitti:
Nuo Apexin regut (luonnolisesti happipuhtaat) tulee varmaan stagepulloihin? Tottahan asiaan vakavasti suhtautuva harrastaja siirtyy repeen mahdollisimman pikaisesti.
No, mielestäni monet repeilijät on vähän samanlaisia ku celicalla ajavat formulapellet (hyvä ettei oo vielä lacostepaita päällä!), suomen sorilla jäävät heti tavallisen toijotankin jälkee. Että ei ole sitä oikeaa asennetta siis, on enempi tollasta pelkkää välineleikkiä joka teinipojille tietysti sopii.
Vaikka ei siinä mitään, kyllä repe kiva peli on mutta ensin pitää käydä nämä normaalit koulutus- ja kokemusvaiheet läpi.
Ja erityisesti kokeneiden tosi sukeltajien oikeat neuvot kuunnella. - onko
repe on celica kirjoitti:
No, mielestäni monet repeilijät on vähän samanlaisia ku celicalla ajavat formulapellet (hyvä ettei oo vielä lacostepaita päällä!), suomen sorilla jäävät heti tavallisen toijotankin jälkee. Että ei ole sitä oikeaa asennetta siis, on enempi tollasta pelkkää välineleikkiä joka teinipojille tietysti sopii.
Vaikka ei siinä mitään, kyllä repe kiva peli on mutta ensin pitää käydä nämä normaalit koulutus- ja kokemusvaiheet läpi.
Ja erityisesti kokeneiden tosi sukeltajien oikeat neuvot kuunnella.sulla repe vai toijota
- laite
onko kirjoitti:
sulla repe vai toijota
eli "toijota" luonnollisesti.
Repeä en ole itselleni hankkinut, koska niiden hinta ei vielä nykyisellään oikeasti kata saatua hyötyä.
Käyttämällä paikkaria/nitroksia/trimiksiä kulloisenkin sukelluksen vaatimusten mukaan saa paljon enemmän irti vedenalaisesta maailmasta.
Näiden käytössä oikeat kokeneet ja osaavat sukeltajat neuvovat mielellään, kunhan itse olet ensin tarpeeksi kokenut siirtymään seuraavalle tasolle niistä "pintapyrähdyksistä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 425807
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?795496Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2475321Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494669Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k274566Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1773914- 1343424
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!283116Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233095Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42491