Mistä saa edullisesti..Käytän muutaman kerran vuodessa, joten ehkä olis hyvä ostaa.
Vastaukset 6
- PADI MSD
Maski kannattaa sovittaa. Naamat ovat erilaisia ja siksi niitä maskejakin on useita eri malleja. Halpoja ja ihan hyviä maskeja saa Biltemasta. Sukellusvälinekaupoissa on kalliita maskeja mutta eivät ne välttämättä sen kummempia ole. Harrastin laitesukellusta egyptistä ostetulla halpismaskilla, joka istui meikäläisen naamalla mainiosti. Ikänäön takia jouduin vaihtamaan optisilla linsseillä varustettuun malliin, jotta näkisin kunnolla mittarit. Se olikin sitten paljon kalliimpi. Snorklauksessa tarkalla lähinäöllä ei ole niin väliä.
- Harrasta oikein
Jos kuitenkin aiot jatkaa harrastusta niin mene vaikka asiantuntevaan sukelluskauppaan. Vähän kun pääset jyvälle niin ymmärrät heti hankkia kuivapuvun. Suomessa kuitenkin kuivapuvulla sukelletaan. Nosteenhallintaan oikeasti käy vain wings ei lomailijoiden takkiliivimalli. Wingsi hyvä olla heti sellanen että saat sitten myöhemmin laitettua siihen tuplat. Reguksi vain joku tunnetun merkin (Apeks) jäätymissuojattu, sitten ilmaintegroitu tietokone ja varalaitteeksi ainakin bottomtimeri. Räpylät avokanta ja metallijousilla. Valaisin hyvä olla heti alkuun kunnollinen. Snorkkeli sellanen että voit sillä heittää tarvittaessa vesilintua.
- TJ..
Nuo Apexin regut (luonnolisesti happipuhtaat) tulee varmaan stagepulloihin? Tottahan asiaan vakavasti suhtautuva harrastaja siirtyy repeen mahdollisimman pikaisesti.
- repe on celica
TJ.. kirjoitti:
Nuo Apexin regut (luonnolisesti happipuhtaat) tulee varmaan stagepulloihin? Tottahan asiaan vakavasti suhtautuva harrastaja siirtyy repeen mahdollisimman pikaisesti.
No, mielestäni monet repeilijät on vähän samanlaisia ku celicalla ajavat formulapellet (hyvä ettei oo vielä lacostepaita päällä!), suomen sorilla jäävät heti tavallisen toijotankin jälkee. Että ei ole sitä oikeaa asennetta siis, on enempi tollasta pelkkää välineleikkiä joka teinipojille tietysti sopii.
Vaikka ei siinä mitään, kyllä repe kiva peli on mutta ensin pitää käydä nämä normaalit koulutus- ja kokemusvaiheet läpi.
Ja erityisesti kokeneiden tosi sukeltajien oikeat neuvot kuunnella. - onko
repe on celica kirjoitti:
No, mielestäni monet repeilijät on vähän samanlaisia ku celicalla ajavat formulapellet (hyvä ettei oo vielä lacostepaita päällä!), suomen sorilla jäävät heti tavallisen toijotankin jälkee. Että ei ole sitä oikeaa asennetta siis, on enempi tollasta pelkkää välineleikkiä joka teinipojille tietysti sopii.
Vaikka ei siinä mitään, kyllä repe kiva peli on mutta ensin pitää käydä nämä normaalit koulutus- ja kokemusvaiheet läpi.
Ja erityisesti kokeneiden tosi sukeltajien oikeat neuvot kuunnella.sulla repe vai toijota
- laite
onko kirjoitti:
sulla repe vai toijota
eli "toijota" luonnollisesti.
Repeä en ole itselleni hankkinut, koska niiden hinta ei vielä nykyisellään oikeasti kata saatua hyötyä.
Käyttämällä paikkaria/nitroksia/trimiksiä kulloisenkin sukelluksen vaatimusten mukaan saa paljon enemmän irti vedenalaisesta maailmasta.
Näiden käytössä oikeat kokeneet ja osaavat sukeltajat neuvovat mielellään, kunhan itse olet ensin tarpeeksi kokenut siirtymään seuraavalle tasolle niistä "pintapyrähdyksistä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751220
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821137Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241105Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129965Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6918- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.73724Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48547
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90540- 25512
- 112502
- 36495
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11490- 43477
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää40448- 19446
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.69421