Mistä saa edullisesti..Käytän muutaman kerran vuodessa, joten ehkä olis hyvä ostaa.
snorkkeli&maski helsingistä
6
994
Vastaukset
- PADI MSD
Maski kannattaa sovittaa. Naamat ovat erilaisia ja siksi niitä maskejakin on useita eri malleja. Halpoja ja ihan hyviä maskeja saa Biltemasta. Sukellusvälinekaupoissa on kalliita maskeja mutta eivät ne välttämättä sen kummempia ole. Harrastin laitesukellusta egyptistä ostetulla halpismaskilla, joka istui meikäläisen naamalla mainiosti. Ikänäön takia jouduin vaihtamaan optisilla linsseillä varustettuun malliin, jotta näkisin kunnolla mittarit. Se olikin sitten paljon kalliimpi. Snorklauksessa tarkalla lähinäöllä ei ole niin väliä.
- Harrasta oikein
Jos kuitenkin aiot jatkaa harrastusta niin mene vaikka asiantuntevaan sukelluskauppaan. Vähän kun pääset jyvälle niin ymmärrät heti hankkia kuivapuvun. Suomessa kuitenkin kuivapuvulla sukelletaan. Nosteenhallintaan oikeasti käy vain wings ei lomailijoiden takkiliivimalli. Wingsi hyvä olla heti sellanen että saat sitten myöhemmin laitettua siihen tuplat. Reguksi vain joku tunnetun merkin (Apeks) jäätymissuojattu, sitten ilmaintegroitu tietokone ja varalaitteeksi ainakin bottomtimeri. Räpylät avokanta ja metallijousilla. Valaisin hyvä olla heti alkuun kunnollinen. Snorkkeli sellanen että voit sillä heittää tarvittaessa vesilintua.
- TJ..
Nuo Apexin regut (luonnolisesti happipuhtaat) tulee varmaan stagepulloihin? Tottahan asiaan vakavasti suhtautuva harrastaja siirtyy repeen mahdollisimman pikaisesti.
- repe on celica
TJ.. kirjoitti:
Nuo Apexin regut (luonnolisesti happipuhtaat) tulee varmaan stagepulloihin? Tottahan asiaan vakavasti suhtautuva harrastaja siirtyy repeen mahdollisimman pikaisesti.
No, mielestäni monet repeilijät on vähän samanlaisia ku celicalla ajavat formulapellet (hyvä ettei oo vielä lacostepaita päällä!), suomen sorilla jäävät heti tavallisen toijotankin jälkee. Että ei ole sitä oikeaa asennetta siis, on enempi tollasta pelkkää välineleikkiä joka teinipojille tietysti sopii.
Vaikka ei siinä mitään, kyllä repe kiva peli on mutta ensin pitää käydä nämä normaalit koulutus- ja kokemusvaiheet läpi.
Ja erityisesti kokeneiden tosi sukeltajien oikeat neuvot kuunnella. - onko
repe on celica kirjoitti:
No, mielestäni monet repeilijät on vähän samanlaisia ku celicalla ajavat formulapellet (hyvä ettei oo vielä lacostepaita päällä!), suomen sorilla jäävät heti tavallisen toijotankin jälkee. Että ei ole sitä oikeaa asennetta siis, on enempi tollasta pelkkää välineleikkiä joka teinipojille tietysti sopii.
Vaikka ei siinä mitään, kyllä repe kiva peli on mutta ensin pitää käydä nämä normaalit koulutus- ja kokemusvaiheet läpi.
Ja erityisesti kokeneiden tosi sukeltajien oikeat neuvot kuunnella.sulla repe vai toijota
- laite
onko kirjoitti:
sulla repe vai toijota
eli "toijota" luonnollisesti.
Repeä en ole itselleni hankkinut, koska niiden hinta ei vielä nykyisellään oikeasti kata saatua hyötyä.
Käyttämällä paikkaria/nitroksia/trimiksiä kulloisenkin sukelluksen vaatimusten mukaan saa paljon enemmän irti vedenalaisesta maailmasta.
Näiden käytössä oikeat kokeneet ja osaavat sukeltajat neuvovat mielellään, kunhan itse olet ensin tarpeeksi kokenut siirtymään seuraavalle tasolle niistä "pintapyrähdyksistä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101671- 1711618
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231318Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901194Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 97892
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr187815Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud211791