ponnistaa lastensa silmäkuopasta. He eivät ymmärrä, että eron jälkeen tarvitaan luottamusta lasten takia. Luottamus ei ole tahdon asia. Pettäjät murskaavat lastensa tulevaisuuden itsekkydellään.
uskoton isä tai äiti
~~~~
3640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pahempia kuin ne äidit tai isät, jotka kasvattavat lapsensa huutamalla ja räyhäämällä ja sanojaan vahvistaakseen vielä antavat selkään? Entä ne äidit tai isät, jotka perjantai-illan tullen avaavat pullon korkin ja örveltävät kännipäissään nurkissa viikonlopun? Entä ne äidit tai isät, joiden työ ja harrastukset vievät ajan niin, että almanakkaan mahtuu noin kerran kuukaudessa yksi päivä, jolloin heillä on aikaa antaa lapsilleen jakamatonta huomiota?
No, he ovat ilmeisesti kuitenkin ns hyviä ihmisiä, kun eivät petä. Mitäpä siitä, vaikka tuo aikuisen malli, jonka lapsille antavat, onkin ehkä vähäsen vinksahtanut - pysyyhän lapsien koti sentään "ehjänä". Tätähän tarkoitit..?
Ei ole mitenkään olennaista, mistä syystä vanhemmat eroavat, vain se on olennaista miten vanhemmat hoitavat suhdettaan lapsiin ja lasten hyvinvointia eron jälkeen.
Harvemmin lapsille, varsinkaan kovin pienille, selitetään muutenkaan eron syitä ihan pohjamutia myöten, joten ero uskottomuuden vuoksi on ihan samalla viivalla kuin ero minkä muun asian vuoksi tahansa.
Kun me aikuiset ymmärrettäisiin se asia että lapselle tärkeintä on että tietää perheen hajotessa ettei se ole hänen vikansa, että molemmat vanhemmat rakastavat häntä ja kukaan ei hylkää häntä. Aikuisten suhteet on aikuisten suhteita ja se ettei vanhemmat pysty elämään yhdessä syystä tai toisesta ei saa vaikuttaa lapsen turvallisuuden tunteeseen. Se että vanhemmat lapsen kuullen haukkuvat toisiaan ja puivat katkeroituneena asioita jotka pienen ihmisen mielessä ovat käsittämättömiä, aiheuttaa lapselle suurta ahdistusta ja turvattomuuden tunnetta.
Lapselle kuitenkin äiti on aina äiti ja isä on isä, ja niin sen pitää ollakin, olkoon sitten millainen syy tahansa erota.
Tässä oli tosiasiaa.
Kannattaa miettiä lapsia ihan lasten kannalta eikä itsekkäästi kilpaillen kuka on parempi vanhempi.
Turvallisuuden tunne on tärkein tunne lapselle.
Jos lapsi pelkää hylätyksi tulemista ei turvallisuudesta voi puhua mitän.
Vaikka hylätään puolisoita ei hylätä omia lapsia.
Eihän?
Vihaaminen on täysin turha tunne vaikka onkin inhimillistä mutta ei sitä tarvii lapselle näyttää ja selittää.
Ei tunnu pienestä kivalle jos äiskä vihaa isoon ääneen isää.
Koittakaa olla aikusia ja hillitä naamavääntelyt ja kiroominen kun on lapsia lähellä.