Kysymys luistimista

avuton luistelijan äiti

Meillä tyttö siirtymässä luultavasti kilparyhmään ensi syksynä. Millaiset luistimet ja kuinka pääsee halvimmalla niin että luistimet tarpeeksi hyvät kuitenkin?

Tällä kaudella käytössä on ollut Riedell Blue Ribbon-luistimet MK21-terällä.

Nyt katselin vaihtoehtoja Golden Skaten sivuilta (näköjään ainoa liike joka ilmoittaa myös hinnat!) ja samperin kalliita näyttää olevan...

Pelkät terät (coronation ace/MK professional) jo melkein 200€! :O

Uskaltaako käytettynä ostaa? Mitä pitää ottaa huomioon? Vai kannattaako vaan satsata uusiin?

Vinkkejä kokeneemmilta kaivataan!

3

1092

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ninna

      Uskallat ostaa käytettynä jos muutaman perusasian otat huomioon.

      Jos netitse ostat niin vaadi kuvat nähtäville, erityisesti terät pitää näkyä. Niissä pitää olla teroitusvaraa jäljellä. Varmista, että niitä ei ole käytetty ulkojäillä, sillä se todellakin syö teriä. Myös sisus pitää olla ehjä, ei rikkihankautuneita kohtia tms, pohjalliset pitää olla, joskus ne on otettu pois kun alkaa luistin meneen pieneksi, että mahtuisi kauemmin. Toki niitä saa kaupastakin uusia.

      Varret eivät saa olla murtuneet tai muuten vetelät (taitoluistimet eivät helposti mene veteläksi, mutta mahdollista) eikä ulkopinnassa syviä naarmuja jotka voivat mennä kokonaan puhki, niitäkin on nähty.
      Pienet pintanaarmut eivät vaikuta luisteluun. Jos kuvista näkyy, että luistin on kuin uusi niin se on usein hyvin pidettykin.
      Naruilla ei ole niin väliä niitäkin saa kaupasta uusia.

      Teristä vaikea sanoa kun ei tiedä minkä tason kisaajasta on kyse, mutta kaksoishyppyterällä varustetut luistimet voi valita jos lapsi on jo sillä tasolla, että alkaa olemaan yksöishypyt jo hallinnassa. Käytettyjä luistimia myydään välillä todella huipputerillä edeullisesti.

      Jos mahdollista, käy kisapaikoilla katsomassa josko siellä on esim Flipin myyjä paikalla, hänellä on usein hyviä käytettyjä luistimia mukana ja tarvittaessa jätät varauksen, niin hän voi ottaa yhteyttä mikäli jotain toivomianne luistimia tarjolle tulee.

      Itse olen laittanut luisteluliikkeisiin sähköpostia ja kysellyt hintoja, koska ärsyttää kyllä kun ei niitä ole netissä nähtävillä...

      Meillä on pärjätty jo useamman vuoden käytetyillä luistimilla ja taas saatiin alle 200e:lla hyvät, lähes uudenveroiset, Risport rf3 hyvällä kaksoishyppyterällä. Kannattaa kysellä ja katsella eri luisteluseurojen myydään-palstoja. Joskus huutonetissäkin onnistaa, sieltä on joskus saatu ekoja luistimia edeullisesti.

      Ei kun metsästysonnea teille =)

      • avuton luistelijan äiti

        Kiitos sinulle tuhannesti! Tämä auttoi ihan mahdottoman paljon! Otin neuvosi talteen, näillä päästään eteenpäin! Kiitti! :)


      • Ninna
        avuton luistelijan äiti kirjoitti:

        Kiitos sinulle tuhannesti! Tämä auttoi ihan mahdottoman paljon! Otin neuvosi talteen, näillä päästään eteenpäin! Kiitti! :)

        Ole hyvä vain, kiva että saatoin olla avuksi =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      96
      1610
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1073
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      15
      916
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      848
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      82
      778
    6. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      747
    7. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      93
      746
    8. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      738
    9. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      725
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      707
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      695
    12. 68
      692
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      674
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      661
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      595
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      47
      594
    17. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      586
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      575
    19. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      150
      546
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      545
    Aihe