Pettäjän tasinko

Aika erikoinen juttu oli Iltalehdessä pettämisestä ja avioerosta. Pitääkö paikkansa, että pettäjä voi menettää tasinko-oikeutensa. Jos vedotaan siihen, että on käyttäytynyt loukkaavasti toista osapuolta kohtaan liiton aikana. Sitähän se avoin pettäminen on, joka ei loppunut vaikka jäi kiinni. Sekä puolisolle, että lapsille.
71448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun jää kiinni syyllisyys kolkuttaa, ja heruu rahat reippaammin.

Äänestä

Juu ei sentään missään laissa sanota, että "tasinko-oikeus" jotenkin palaisi siinä kun vetoketju heilahtaa väärässä kammarissa.

Mutta tietysti voin ajatella, että jos pettäjä on selvästi käyttänyt rahaa runsaasti puolison tietämättä pettämiseensä, esim. matkoja, hotelleja, yms., tämän kyllä voidaan katsoa vaikuttavan tasingon määrään, mikäli petetty haluaa nämä asiat tuoda esiin. Eli että on ikäänkuin myös taloudellisesti petetty.

Äänestä

kysymyksiä siihen liittyen, miten tämä "vallan mainio" systeemi toimisikaan...Mitä, jos saan päähäni haluta eron "muuten vaan", mutta tuon uutisen luettuani keksinkin, että jes, nyt pannaan ukko kunnolla kyykkyyn! Alan puhua suu vaahdossa kaikille vastaantulijoille, että prkl ketku, petti mua työkaverinsa kanssa ja harrasti henkistä väkivältaa viimeiset 10 vuotta.... Niin että tälläkö perusteella pistettäisiin osituksen tasingot uuteen uskoon? Miten ko paskapuheet todistettaisiin paskapuheiksi? Mitä muuten on "avoin" pettäminen..? Sitäkö, josta jää kiinni..? Entä miten toimitaan, jos pettäjä hakee eroa ilman, että siippa tietää pettämisestä - meneekö ositus silloin vanhan tavan mukaan?!

Äänestä
  • Avoin pettäminen on sitä, että vaimo lähtee toisen luo, niin, että lapsi ja mies tietävät. Juttu on julki, mutta ei osaa muuttaa pois valmiista kodista. Käyttää perheen rahoja hotelleihin, matkoihin, illallisiin yms. Täysin avoimesti. Todisteitahan toki pitää aina olla.

    Äänestä

En ollut koskaan aikaisemmin kuullut moisesta ja mietin jos noin todellakin on, mahtaakohan moni muukaan tietää.
Itse olen eronnut kahdesta pettävästä miehestä, mutta onneksi ovat jääneet kiinni ennen kuin liitto oli viittä vuotta, joten ei tarvinnut maksella tasinkoja ja lähtivät tyhjin käsin.

Tuollaisen pykälän olemassaolo, olisi kiva källi pettäjille.

Mutta jos tarkemmin ajattelee, niin eikö osituksen kohtuullistaminen ole aina tuomioistuimen harkinnassa, joten josko ko. viittaus liittyisi juuri tuohon harkinnanvaraisuuteen. Eli tuomari päättää viisaudessaan, onko kohtuullista, että pettäjä vie vielä tuhkatkin pesästä. Sellainen olisi kyllä ainakin minun mielestäni oikeudenmukaista, että pettäminen otettaisi huomioon.

Äänestä
  • Onko näin, ettei alle 5 vuoden liitoissa tarvitse maksaa tasinkoa?

    Äänestä

  • Jepukka00 kirjoitti:

    Onko näin, ettei alle 5 vuoden liitoissa tarvitse maksaa tasinkoa?

    Eli kyseessä on osituksen kohtuullistaminen tilanteessa, jossa liitto on ollut lyhytaikainen ja lapseton. Ja lyhytaikaiseksi määritellään liitto, joka on kestänyt alle 5 vuotta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jepukka00 kirjoitti:

Aika erikoinen juttu oli Iltalehdessä pettämisestä ja avioerosta. Pitääkö paikkansa, että pettäjä voi menettää tasinko-oikeutensa. Jos vedotaan siihen, että on käyttäytynyt loukkaavasti toista osapuolta kohtaan liiton aikana. Sitähän se avoin pettäminen on, joka ei loppunut vaikka jäi kiinni. Sekä puolisolle, että lapsille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu