nythän on myynnissä vaan kolmen päivän liput, mutta milloin suunnilleen on aikasempina vuosina tulleet kahden päivän liput myyntiin ja paljon ovat maksaneet yms? ja milloin päiväkohtaset esiintyjäaikataulut yleensä julkistetaan?
ja voitteko aiemmin käyneet ystävällisesti kertoo millanen ruissi on ylipäänsä, koska oon kuullu tosi paljon kaikkee huonoo esim huonosti järjestetty, että ei pääse alueelta ulos kun on kerran mennyt sisään ja semmosta kummaa. kun en oo siis ite aikasemmin vieraillut nyt pakko mennä nam.
ja voitteko aiemmin käyneet ystävällisesti kertoo millanen ruissi on ylipäänsä, koska oon kuullu tosi paljon kaikkee huonoo esim huonosti järjestetty, että ei pääse alueelta ulos kun on kerran mennyt sisään ja semmosta kummaa. kun en oo siis ite aikasemmin vieraillut nyt pakko mennä nam.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ne tulee huomenna maanantaina kuulemma ainakin Lippupalvelun myyntiin sanoi paikallinen Lippupalvelu mutta ihan huonosti on asiat koska ei vieläkään ole päivän ohjelmia netissä ...menen huomenna aamulla Lippupalveluun kun en luota nettiin ja haluan vain ja ainoastaan The Living Endin taas nähdä näin ne kun pojat oli ihan nuoria Homebakessa soittivat Sydneyssä kaikki CD t on....koskahan me saisimme Blink 182 tänne...ei koskaan NIIN kuka tietää minä päivänä on mitä.....=== kaikki kai selviää vasta huomenna maanantaina 23. helmikuuta 2009.
Onko jollain tietoa tarkemmin...no jos ei tule lippujen ostosta mitään on edes liput Metallican ja Linkin Parkin jne Kirjurinluotoon...nekin sain pelkästään tuurilla Lippupalvelun toimistosta henk kohtaisesti EI netissä
sehän kaatui heti ...
Itse tullut useemman kerran käytyä ruisrockissa. En mee enää, ellei pääse ilmatteeks sisään ja kuljetusta portille, IHAN SAMA mitä bändejä oli.
Syy 1. Vaikka menisti virallisilla festarikuljetuksilla leirintäpaikalta tai keskustasta joudut kävelemään monta kilometriä miljoonan muun, etupäässä hyvin humalaisen ihmisen seurassa, satoi tai paistoi.matkalla ei oo mitään vessoja eikä mihinkään pääse istuun ennen porttia.
Syy 2. Leirintä on sitten ihan oikeasti jossain kymmenen kilometrin päässä itse festareilta esim. Elysee areenan kauhealla pihalla, jossai ei oo mitään elämän edellytyksiä.
Syy 3. Liput on nykyään aivan hirveen hintaset, varsinkin esiintyjiin nähden.
Syy 4. On totta, että ulos ei enää alueelta pääse, kun sinne on aluks menny sisään, että siellä kun nökit oli mikä oli.
Syy 5. Alue on järjestetty kehnosti, väki vaeltaa siellä ympäriinsä ja monta pullonkaulaa mihin jää kauhean ihmismassa keskelle jumiin, todella ahdistavaa.
Syy 6. Mun mielestä vessojen ja vesipisteiden siisteys on aivan ala-arvoisia. Viimeks kun kävin, saatiin hyppiä oikeen kusipuron yli kun oli toiletit hajonneet. yäk, kesähelteellä aika inhorealistinen kokemus.
Syy 7. Ylipäätään luonnonpuistossa ei tulisi järjestää tuollaista massatapahtumaa, mulla on jo mennessä vitutus, ahdistus ja paha mieli siitä kauheasta siivosta, tallaamisesta ja esim. laiduntavien eläinten jatkuvasta hätistelystä. Turkulaiset on äärimmäisen epäsiistejä, kun esim. pullonkerääjät ottais pullot ja tölkit matkalaisilta mielellään niiden tyhjennyttyä, yleinen käytäntö on rutata tölkit ja rikkoo pullot ja heittää ne niin pitkälle ruissalon kauniiseen metsään ettei niitä löydä kun syksyn marjastajat.
Parhaimmillaan Ruisrockissa on ollu kivaa kun on nähny vuosien varrella tosi kovia bändejä ja kun sää on ollu hyvä Jos sataa on se aika kova kokemus, juopotella ei kannata ylihintasta kaljaa, se on alueena ja matkojensa puolesta hyvin raskas reissu. Ja kannattaa lähtee hyvissä ajoin ennen päivän vikan esiintyjän lopettamista, siellä kapeella polulla kun joudut muutaman kilometrin tallaamaan todella humalaisten ihmisten kanssa pimeessä, ja välillä väki seisoo sumpussa tiellä kun joku on kaatunut kännissä tms. Ja hyvin varmasti joku puskee sinutkin ulos polulta tai tulee päälle kun ei kestä sitä enää. Ja kaikki ihmisluonnon kauneus on matkalla nähtävissä, oksentelut, parisuhdeväkivallat ym.
Yleensä ilo niistä hyvistä bändeistä on kyllä laimennut kaiken muun ton paskan takia, olenkin päättänyt itse olla menemättä, ihan sama mitä siellä soittaa. Jos on taipumuksia nauttia tuommosista extreme- jutuista niin sittenhän siellä voi olla kivaa kokonaisuutenakin:D
Aika paljon tuota haukutaan, mielestäni hieman liikaakin..
Alueelta ei voi poistua, mutta ei ole mitään syytäkään. Lähin kauppa on n. 5km päässä eikä ympärillä ole mitään muuta kuin luonnonsuojelualuetta. Mikäli ihmiset saisivat käydä aitojen ulkopuolella, niin tulisi vain lisää siivottavaa. Ei ole siis mitään syytä päästääkään humalaisia käymään festarialueen ulkopuolella, varsinkaan kun se on luonnonsuojelualuetta.
Jos tulet esim. bussilla, niin festarialueelle pitää kulkea kävellen n. 1,5km. Pyörällä pääsee ihan pääportin viereen, joten kannattaa pyöräillä jos se on mahdollista. Tosin ei tuo pieni kävely kauniissa ympäristössä mikään kamalan huono juttu ole..
Festarialue on laaja ja ihan todella hieno. Varmasti suomen legendaarisin alue, suuri hiekkaranta ja kaunista luontoa joka puolella. Ruotsinlaivat ajavat rantalavan vierestä ja sekin on aika vakuuttavan näköistä. Tuota alueen keskellä olevaa "pullonkaulaa" on tehty leveämmäksi ja ei sinne mitään ruuhkaa synny.
Majoitusta on sekä Ruissalo-Campingissä ja festarien omalla leirintäalueella Elyséé-Arenan pihalla. Jälkimmäiseen on ilmainen bussikuljetus. Ruissalo Camping on paljon parempi, mutta sinne pitää kävellä. Lisäksi se on aivan täynnä, eli kannattaa varata paikka ajoissa..
Mielestäni ainut huono asia on se, ettei alueelle saa viedä omia alkoholijuomia tai edes avattuja pulloja. Lisäksi liput ovat kalliita. Näitä seikkoja lukuunottamatta erittäin hieno festari! Mene ihmeessä.
Mut pitää vaan nyt viimeinen päivä viettää yksin. Pitäs jotian keksiä siksi ajaksi, kun ei siellä jaksa seisoa koko päivää ja sit ku pysähtyy ni tuntuu hirveä paine.