http://www.youtube.com/watch?v=-1c14Z0YUTU
olisko missään sitä versiota tosta videosta missä se muija on pelkissä pikkuhousuissa. nam.
olisko missään sitä versiota tosta videosta missä se muija on pelkissä pikkuhousuissa. nam.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Alice Cooperin 70-luvun garage-levyjä kuten Killer, School's Out ja Love it to Death ja jättävät suosiolla sen 80-luvun Bon Jovin ja Aerosmithin kanssa tehdyn poison/trash-popin huomiotta ja omaan vähäiseen arvoonsa.
Cooper on todellinen musiikin legenda, mutta poison on vaan yksinkertaisesti silkkaa paskaa verrattuna äijän muuhun tuotantoon. Kaikki teinit ja lissut tietty väittää muuta, mutta eivätpä semmoiset musiikista mitään vielä ymmärräkkään.
Ei se Poison nyt sentään "silkkaa paskaa" ole, vaikkei todellakaan ole Cooperin parhaimpia kappaleita eikä anna todellista kuvaa Cooperista. Poison on todella yliarvostettu, mutta ei paska. Erityisesti sellaiset, jotka eivät ole muita kipaleita äijältä kuulleet, väittävät sitä parhaaksi lauluksi kyseiseltä artistilta. En todellakaan voi väittää Poisonin olevan edes minun top-100 listallani kun Cooperin kappaleita listataan, mutta ei se silti huono ole. Muut biisit ovat vain selvästi tasokkaampia ja ennenkaikkea Cooperin vanhemmat biisit ovat sitä Alicen omaa juttua. Sitä minkä hän itse kehitti, eli shock rockia. Poison, ja muukin Cooperin glam metal aikakausi (1986-1991) taas puolestaan ovat Cooperin yritystä nousta uudestaan myyntilistojen kärkeen ja mielestäni esim. juuri Poison on glam metal biisiksi ihan hyvä.
Cooperin biisinä Poison on keskinkertainen, glam metal -kappaleena hyvä. Sitä ei todellakaan voi verrata esim. Black Juju, Under My Wheels, Ballad of Dwight Fry tai Muscle of Love -kappaleisiin, mutta ei Poison huono ole. Cooperin muiden (erityisesti 70-luvun alun) biisien taso vain sattuu olemaan niin korkea, että hänen biisinään Poison on poikkeuksellisen kehno.
Ja aloittajalle vielä sen verran, että Poison ei ole Cooperin kaikista suurin hitti. School's Out on selkeästi tunnetuin. I'm Eighteen, Poison, Elected, No More Mr. Nice Guy ja Only Women Bleed seuraavat vanavedessä. Useimmiten ne tunnetuimmat biisit eivät kuitenkaan ole niitä artistin oikeasti parhaita kappaleita. Ei ainakaan Alice Cooperin tapauksessa.
Ei kyllä Poison on perhanaan hyvä biisi. Suomi voitti euroviisutkin sillä.
http://www.torrentz.com/fa9b402b3ce91f88694dadeb218d3fc45c5effcb
pääsispä maistamaan, mutta siihen mennessä...käsi housuun livahtaa, noin.
http://www.youtube.com/watch?v=pYiO4_UT4os
kuulleeni joskus 90-luvulla, oliskohan ollut Jyrkissä, toisen version tästä kipaleesta. Siinä ei ollut tällaiset "Bon Jovi" -soundit, vaan vähän raaemmat ikäänkuin, ilman taustalauluja ja muita hienouksia. Musiikkivideokin pyöri siinä samalla. En ole sitä versiota kuullut sen jälkeen missään, joten muistankos sittenkin väärin, vai löytyykö tuollainen jostain?
biisistä on olemassa vain yksi ainut versio cooperilta. videosta puolestaan on kaksi eri versiota joista toinen on sensuroitu alastomuuden takia. mutta siis biisistä on vain tuo yksi ja sama versio olemassa. tiedän koska olen ollut cooper-fani viimeiset 20 vuotta.
se sitten oli joku toinen kappale. Muistaisin vaan, että se olisi ollut juuri tuo Cooperin Poison. Muistan vaan, että se tuntui silloin latteammalta, kuin alkuperäinen versio, mikä kappale se nyt sitten olikaan kyseessä.