elikkäs oon alakarppaaja tai no hyväkarpaaja. en kuitenkaan voi juurikaan käyttää ruuassani riisiä tai pastaa tai leipää koska ne laittavat mahani sekaisin. perunaakin yritän välttää ja suosia vihanneksia sen sijaan. ongelma on kuitenkin se, etten löydä hyvää korviketta riisille tmv lisukkeelle. tiedän, että jo mahani vuoksi en voikaan syödä esim. pastaa, mutta kasvikset lihan kanssa yksinään puuduttavat. olenko vain niin hiilari koukussa. voi kun olisi jotain mikä vastaa riisiä tai pastaa, mutta ei lihottaisi tai kävisi mahaan...mikä avuksi! mitä söisin?
Voih, miks tää on niin vaikeeta..
karppajaaaa
4241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
VHH on yksi hankalimmista ja puuduttavimmista dieeteistä noudattaa. Siitä se johtuu, kun koko ajan pitää pelata muutaman gramman toleranssilla ja sitoutua elämään ruoka-aikojen mukaan. Ja kaiken lisäksi koko ajan mennään siinä veitsen terällä vitamiinien ja hivenaineiden kanssa. Tietysti voi syödä vitamiinipileereitä kutan lähes kaikki VHH:laiset tekevätkin, mutta kun ei ole mitään takeita miten ne imeytyvät jos imeytyvät ollenkaan.
Mutta kieltämättä, VHH lienee silti paras ruokavalio ahmimishäiriöisille, mutta sen ehkäisemiseksi pitää mennä syvään ketoosiin, ja se taas tuo ties mitä haittoja jonkun vuoden kuluttua.
että jollakin kasvikset tökkii ja puuduttaa vaikka niitä on lukematon määrä erilaisia joista löytyy tuhansia variaatioita valmistustavasta ja yhdistelmistä riippuen.
Tämä on juuri VHH:n rikkaus. Peruna on vain perunaa. Riisi on riisiä samoin pasta, löytyy vain valkoista tai tummaa. Maku pitää etsiä muualta kun itsessään ovat lähes mauttomia. Kyllä on köyhää ja valintoja vähän.
Vai oliko tämä kysymys trolli?
Itse yleensä teen lihalle tai kalalle lisukkeeksi runsaan salaatin. Sen lisäksi päivästä ja ruokalajista riippuen otan lautaselle lisukkeeksi munaa (paistettuna tai keitettynä), raejuustoa, ja kasviksista tykkään käyttää munakoisoa, kesäkurpitsaa, sipulia ja herkkusieniä. Niistä saa mainioita paistoksia joihin lisään pestoa makua antamaan. Kaikissa noissa on alle 2,5 g hiilareita/ 100g!
Miten olisi höyrytetyt parsakaalinnuput majoneesi tai kermaviilikastikkeella, kukkakaaligratiini runsaalla aurajuustolla, caesarsalaatti, uunijuurekset ja punaviinikastike, kermainen lanttumuusi, voissa ja mausteissa paistetut munakoisoviipaleet, höyrytetyt porkkanat, voissa paistettu sipuli ja paprika, kermassa haudutettu kaaliraaste, tuoresalaatti jossa joukossa fetaa ja oliiveja, moussaka, keittojuureksista tehty pyttipannu, chilitomaattimurskassa haudutetut herkkusienet sipulit ja kurpitsanpalat, coleslaw...
Joo, no, onhan se vähän yksipuolista riisin ja makaroonin rinnalla. :)
Paljaaltaan kasvikset ovat minustakin aika mauttomia, mutta maustamalla, rasvassa paistamalla tai kunnon kastikkeella tosi herkullisia. Jo maustevoin avulla saa ihmeitä aikaan.