Olen pitkään ihmetellyt mikä ihmeen tarkoitus on facebookilla!!? Ihmiset brassailevat siellä valheellisesti elämästään! Se on kaukana vuorovaikutuksesta missä rehellisesti kohdataan muita ihmisiä kasvoista kasvoihin.Ex-miesystävänikin kaiket illat kirjoittelee, mitä jännää muka milloinkin tekee. Kuitenkin hän on siellä koneella kaiket illat humalassa ja hänen pienet poikansa pyörivät itsekseen miten pyörivät. Jos häiritsevät, saavat kauhean vihan päälleen. Voi, kun edes heidän äitinsä tietäisi.
Feikkibookki valheellinen ihmissuhderoskis!
Huolestunut äityli
101788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Facebook on hauska tapa pitää yhteyttä niihinkin kavereihin, joita harvoin muuten näkee. On kiva lukea pikku-uutisia toisten elämästä, ja olenpa sitä kautta löytänyt pari kouluaikaista kaveriakin. Ollaan tavattu, on ollut hauskaa, ja pidetään jatkossakin yhteyttä.
Tuskin se on Facebookin vika, jos eksäsi käyttää sitä omiin tarkoituksiinsa. Toki huomaan, että muutamat tutut käyttävät Facebookia kertoakseen, miten hienosti heillä menee - mutta hei, pitää osata lukea rivien välistä :)
minunnii kokkeella.
Ihmeellistä tuo nykyajan tekniikka, sitäkö sieltä oekeen näkköö mittee ne muut kotonaan tekköö?
Suattasinko sitä minnäe nähhä mitenkä tuo äetyliini siellä helemojjaan kohottelloo ja hmmmmmm.....?
Ootkos äetylliinni konneellas joka ilta kahtomassa?
Näkköökö sieltä koko huushollin ja kuulooko kaeken?
Tuota minen kyllä oekeen ymmärrä, jotta mitenkä siellä voep valehella,
jos kerran sinnäe tunnut tietävän sen exäs olovan humalassa ja kakaroetaan kurittavan!
Sinä olet huolestunut äityli, joka ei tiedä että exä kirjoittelee kännissä facebookkiin ja ärjyy lapsillenne jos häiritsevät?
Vai miten se meni? Selitä tarkemmin.
et itekkää ymmärtännä, selitäppäs sotkus!
katkeruutta taitaa olla ilmassa...lopeta exäsi vakoilu jonkun perkeleen facebookin taimminkään muunkaan kautta ja jos et pysty niin mene terapiaan...mitä helvettiä sen exän sekoilut sulle kuuluu?
Kaikkea se maa päällään kantaa.
...tarvitse koska hän itse vakoilee minua ja teki puhelinhäirintää, nyt se on ohi koska vaihdoin numeroni, mutta olen oikeasti huolissani hänen lapsistaan. Tiedän muuten että lastensa äiti tietää tilanteen,muttei välitä, koska tärkeintähän on oma aika. Se menee lasten tarpeiden ohi. Järkyttävää. Koitan olla ajattelematta asiaa.
Sen tähden itse en periaatteesta siihen liity, tämä yksi "väylä" saa luvan riittää :)
Täällä kun uupuu se ehkä kaikista tärkein kanssakäymisen muoto, vuorovaikutus, fyysinen läsnäolo. Sosiaalisesta kanssakäymisestä jää niin paljon pois kun ei näe eleitä, ilmeitä jne.. Netissä on niin helppo jauhaa sontaa ympäriinsä, esittää vaikka mitä muuta, haukkua ihmisiä, johdatella, painostaa, uhkailla..
Vaan kuinka moni uskaltaa olla rehellisesti oma itsensä kasvotusten? Aika hemmetin harva, vieläkin harvempi uskaltaa seistä naamatusten niiden sanojensa takana mitä netissä laukoo. Ja sitten kaiken kukkuraksi kasvaa sitä kansaa, jotka eivät enää edes osaa sosiaalisia taitoja.
Tosin ehkä se nykymaailma sitä onkin? Ollaan tyyliin yötäpäivää töissä, häärätään niin sen yhden asian ympärillä, ettei edes osata kaivata ihmistä. Tai se milloin kaivataan, hoituu kivasti netin kautta. Eikä näin ollen kenenkään tarvitse oikeasti antaa itsestään yhtään mitään.
Osa ihmisistä on patologisia valehtelijoita tai alkoholisteja jne.. Suurinosa ihmisistä kuitenkin on mukavia ja tervejärkisiä.
Ehkä sinun pitäisi avautua ex miesystävällesi ja lakata hänen vakoilunsa rakkaudenkaupuussasi.
miunkin ukko viihty siellä "ystävin kans". Nyt on ulkoruokinnassa "ystävättärien kans".
niin muuten minunkin...juuri näiden "ystävien kans".
Nämä ystävättäret(useampia noin 10 vuotta miestäni nuorempia, eivätkä ne ainakaan ennen ole ollet meidän yhteisten tuttavien joukossa) ovat kuulemma itse ottaneet yhteyttä lasteni isään (miten se sitten tapahtuu jos eivät entuudestaan tunne?)ja halunneeet olla kaveria mutta, se on ollut täysin viatonta eikä kuulemma mitään muuta????
Taidanpa mennä mukaan itsekken kun, se niin kivaa on. Hoitakoot yhteiskunta lapset. Äiteellä ja isisllä on muuta kivempaa puuhaa!!! ;-)