Tupakoivat ihmiset

Mitä mies tai nainen ajattelisit, jos olisit kiinnostunut jostakusta ja esim. pyytäisit häntä kahville asiallisesti ja ystävällisesti, ja tämä henkilö vastaisi: "Muuten lähtisin, mutta kun sä poltat."

Olisitte jonkinlaisia tuttuja esim. työn yhteydestä, mutta ette siis kavereita ettekä tuntisi toisianne mitenkään erityisen hyvin. Olisitte vaihtaneet katseita etc.
23829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kyllähän sellainen kiinostuksen kohde pitää jättää sit ihan omaan arvoonsa, jos ks. henkilö on noin pikku mainen niin ei siitä voi seurata mitään hyvää.

Poltan itse tupakkaa mutta mieheni ei polta, eikä hän ole koskaan edes polttanutkaan. Hän hyväksyy minut just tälläisena eikä meillä ole siitä koskaan ollut mitään ongelmaa.

Mutta jos mieheni olis heti kättelyssä nakannu noin mulle noin niin peli olisi ollut sillä selvä. Prkl.. :)

Äänestä

pyytämään kahviseuraksi jotain toista. Mitäs tuosta sitten. Ei olisi tuollainen mies ollenkaan mun arvoiseni, joka ei hyväksy minua tällaisena kuin olen.

Äänestä
  • poltat?

    Äänestä

  • miehet on niitä, jotka ei polta ja vastustaa tupakointia (varsinkin naisella), mutta itse kuitenkin polttaa pilveä, mutta sitäkään ei sais nainen polttaa. Et aika lailla vinksahtanut ajatusmaailma tollasilla miehillä kyllä on...

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    poltat?

    poltan.

    Äänestä

Ajattelisin että k.o henkilö saattaa olla pahasti allerginen tai hän muuten vain inhoaa tupakan hajua tai että hän on äärimmäisen terveellisten elämäntapojen puolustaja. Oishan se jonkinsortin märkä rätti kasvoille, (ja musitutus siitä ettei tupakointi ole hyvästä eikä kaikki siihen myötämielisesti suhtaudu). Jos k.o henkilöllä ei olisi pahaa allergiaa, astmaa tms, pitäisin häntä kyllä hivenen niuhona. En ehkä muutenkan haluaisi sellaisen kanssa deittailla. Ihan hyvä että tulisi heti käreen selväksi tuo asenne-ero.

Äänestä

sillä ole niinkään merkitystä polttaako vai ei. Mutta tupakoivat voisivat kyllä huomioida ei-tupakoivat ihmiset polttamalla siten ettei siitä ole muille haittaa. Voihan sitä vaikka kysyä että haittaako jos poltan tässä yhden tupakan? Samalla lailla ihmiset voisivat huomioida muita myös hajusteiden käytössä. Tunnen muutamia ihmisiä keillä on taipumusta migreeniin ja saavat kauhean päänsäryn vahvasta partaveden tai hajuvesien tuoksusta. Eikä kyllä itselläkään kovin kaukana päänsärky ole jos joutuu olemaan samassa tilassa vahvasti hajusteita käyttäneen ihmisen kanssa. Sinällään sillä, jos esim. tupakoi ei ole merkitystä siinä asiassa pitääkö ihmisestä vai ei, tai että voiko tupakoivan ihmisen kanssa seurustella tai elää vaikka aviossa. Tosin, onnekseen tuo oma puoliso ei polta enää, jonkinlaista käännytystä varmaan harrastaisin jo lastenkin takia ;)

Jotenka aika kapeakatseista jos kieltäytyy lähtemästä kahville vain sen takia että tietää toisen polttavan. Ehkei kovin fiksu sitten muutenkaan...

Äänestä
  • "Jotenka aika kapeakatseista jos kieltäytyy lähtemästä kahville vain sen takia että tietää toisen polttavan. Ehkei kovin fiksu sitten muutenkaan... "

    Niinpä, tohon ois tarvinnut varmaan vastata, et ei mun oo pakko siellä kahvilassa polttaa kuitenkaan. :D

    Äänestä

  • Vähän ehkä outo esimerkki, mutta olisiko tuo verrattavissa siihen, jos mies kieltäytyisi tutustumasta naiseen koska tämä käyttää hajuvettä aina? Jos mies olisi vaikka töissä huomannut asian, eikä 1) pitäisi lainkaan hajusteiden käytöstä tai 2) olisi allerginen?

    Niin että onko nainen nirppanokka jos ei salli miehelle tupakointia mutta itse käyttää hajuvettä vaikka mies ei siitä pidä (mutta mies ei kuitenkaan olisi allerginen)?

    Äänestä

  • vänkyrä-nainen kirjoitti:

    "Jotenka aika kapeakatseista jos kieltäytyy lähtemästä kahville vain sen takia että tietää toisen polttavan. Ehkei kovin fiksu sitten muutenkaan... "

    Niinpä, tohon ois tarvinnut varmaan vastata, et ei mun oo pakko siellä kahvilassa polttaa kuitenkaan. :D

    Aika uskomaton juttu jos tosi. Tietty, jos se kyseinen henkilö polttaa ihan ketjussa 24/7. Voisin siinä tapauksessa itsekin kieltäytyä, eihän sitä toista edes näkisi sieltä savujen takaa :D

    Äänestä

  • vänkyrä-nainen kirjoitti:

    "Jotenka aika kapeakatseista jos kieltäytyy lähtemästä kahville vain sen takia että tietää toisen polttavan. Ehkei kovin fiksu sitten muutenkaan... "

    Niinpä, tohon ois tarvinnut varmaan vastata, et ei mun oo pakko siellä kahvilassa polttaa kuitenkaan. :D

    "Jotenka aika kapeakatseista jos kieltäytyy lähtemästä kahville vain sen takia että tietää toisen polttavan. Ehkei kovin fiksu sitten muutenkaan... "

    Joo, tiedän kyllä että tämä tupakointia vastustava olisi voinut sanoa että ei halua että mies polttaa hänen seurassaan ja tyytyä siihen, mutta tässä ei nyt olekaan kyse vain siitä että polttaako toisen seurassa vai ei. Kysymys on arvomaailmasta, elämäntavasta. Kyllähän se kertoo jotain ihmisestä jos tämä rupeaa tupakoimaan, tupakkahan aiheuttaa keuhkosyöpää yms. Ja muutenkin arvosta hyviä elämänarvoja.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Vähän ehkä outo esimerkki, mutta olisiko tuo verrattavissa siihen, jos mies kieltäytyisi tutustumasta naiseen koska tämä käyttää hajuvettä aina? Jos mies olisi vaikka töissä huomannut asian, eikä 1) pitäisi lainkaan hajusteiden käytöstä tai 2) olisi allerginen?

    Niin että onko nainen nirppanokka jos ei salli miehelle tupakointia mutta itse käyttää hajuvettä vaikka mies ei siitä pidä (mutta mies ei kuitenkaan olisi allerginen)?

    aika nirppanokka se nainen JOS mies olisi allerginen. Toisaalta jos ei ole allerginen kumpikaan heistä, niin jos toisen hajuista (jos nainen käyttää kohtuudella hajuvettä ja mies tupakoi siten ettei siitä ole haittaa) tulisi jo sellainen ristiriita, niin ei se kyllä suhteelle mitään hyvää lupaa.

    Siis eihän hajusteissakaan mitään vikaa ole, kun käyttää kohtuudella. Mutta jos taju lähtee ihmisiltä metrin säteellä, niin alkaa olemaan jo vähän liikaa :)

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    "Jotenka aika kapeakatseista jos kieltäytyy lähtemästä kahville vain sen takia että tietää toisen polttavan. Ehkei kovin fiksu sitten muutenkaan... "

    Joo, tiedän kyllä että tämä tupakointia vastustava olisi voinut sanoa että ei halua että mies polttaa hänen seurassaan ja tyytyä siihen, mutta tässä ei nyt olekaan kyse vain siitä että polttaako toisen seurassa vai ei. Kysymys on arvomaailmasta, elämäntavasta. Kyllähän se kertoo jotain ihmisestä jos tämä rupeaa tupakoimaan, tupakkahan aiheuttaa keuhkosyöpää yms. Ja muutenkin arvosta hyviä elämänarvoja.

    sen tupakoinnin jo hyvin nuorena, jolloin ei ymmärrä niitä mahdollisia seurauksia. Tupakoinnista eroon pääseminen ei ole monesti kovin helppoa kun siitä on tullut tapa ja riippuvaiseksi, tosin ei se mahdotontakaan ole. Vaikea sanoa kun itse ei ole polttanut koskaan. Toki jos yhtäkkiä aikuisena aloittaisi polttamisen, niin voisi sen tarkoitusperiä hieman kummastella...

    Äänestä

...voittaisi tässäkin asiassa. Tietysti eihän sitä voi siihen toiseen rakastuakaan jos ei ensin lähde edes treffeille ja tutustu toiseen...

Äänestä

mutta mulle tupakointi ei ole mikään este seurustelulle tai saatikka ystävyydelle tai kahvilla käynnille. En vaan pysty ajattelemaan, että tupakointikaan olisi mikään ehdoton turn-off, kun kyllähän ihmisessä on tärkeää ihan muut asiat.

Nämä lienee arvokysymyksiä. Ja pakko myöntää, että pidin ystävääni (miespuolinen) vähän niuhona, kun hän kieltäytyi treffeiltä ja perusteli sitä ainakin mulle sillä, että nainen tupakoi, eikä hän voisi olla ihmisen kanssa, joka niin vähän välittää omasta terveydestään.

Äänestä
  • "eikä hän voisi olla ihmisen kanssa, joka niin vähän välittää omasta terveydestään."

    tuo on se minun pointtini.

    Äänestä

yök sitten ei pussailla yök yök yök

Äänestä

on itse pyrkimässä tupakasta eroon ja mä muistan itse kun lopetin yli kymmenen vuoden rööki-uraa, niin kartoin kaikkia tupakoitsijoita yli puoli vuotta.

Hyi hittos, tupakka haisee ja kauan vaikka ihminen kuin polttaa ulkona ja haju tarttuu muihinkin. Kyllä sitä itsekin on ollut joskus aivoton kun viittinytkin haista tuhkakupilta ja röökääjien henki haisee ihan hirveeltä pastilleista huolimatta nyt sen haistaa kun ei itse polta.

Noo, ei mua enää riso tupakoitsijat, kunhan meillä käydessä menevät ulos tupakoimaan :>>

Äänestä

elämäntavat ja arvot menevät ristiin eikä sille voi mitään. Ei minusta ole yhtään huono syy antaa pakkeja tupakoinnin takia, koska silloin kyseenalaiseen valoon asettuu myös muut yleisesti hyväksytyt pakkien syyt.

Itse en ole polttanut koskaan ja omalla kohdalla tupakointi on ihan kelvollinen syy olla aloittamatta mitään. Tiedän ettei se tupakoija pysty/onnistu lopettamaan vain siksi että minä näin haluaisin, vaan lopettaa sitten kun/jos ymmärtää itse ettei tapa ole se paras. Toisaalta en koe edes pystyväni vaatimaan lopettamista, koska oma terveys on jokaisen oma asia. Sillä vaan on vaikutuksia siihen kuinka ja missä valossa muut ihmiset näkevät tämän. Itse en voi kuvitella hankkivani jälkikasvua ihmisen kanssa joka polttaa, ja siten on aika turha yrittää tai aloittaa yhtään mitään.

Alustuksen jälkeen vastaan että vaikka yritän puhua totta niin luultavasti tuossa tilanteessa valehtelisin jonkun toisen syyn. En ole oikea ihminen arvostelemaan muiden valintoja sen suuremmin, enkä näe mitään hyötyä siitä että "pääsee" jotain tuolla asialla näpäyttämään. Minua ei haittaa polttaminen, kunhan se vaan tapahtuu jossain muualla kuin minun kodissani.

Äänestä
  • Minulle naisen tupakoiti kertoo hänen arvoistaan ja suhtautumisestaan terveellisiin elämäntapoihin.

    Äänestä

  • Matkamies kirjoitti:

    Minulle naisen tupakoiti kertoo hänen arvoistaan ja suhtautumisestaan terveellisiin elämäntapoihin.

    elämää suurempi terveysintoilija, oma raja vaan sattuu menemään tuossa polttamisessa.

    Äänestä

ei toinen ole kovin kiinnostunut,jos röökääminenkin on este.

Äänestä

Tupakanhaju aiheuttaa itselleni erittäin pahan migreenin. Pahimmillaan se kestät kolme päivää ja loppuu oksenteluun. Toivoisin ettei kukaan polttaisi ikinä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


.-.-.-. kirjoitti:

Mitä mies tai nainen ajattelisit, jos olisit kiinnostunut jostakusta ja esim. pyytäisit häntä kahville asiallisesti ja ystävällisesti, ja tämä henkilö vastaisi: "Muuten lähtisin, mutta kun sä poltat."

Olisitte jonkinlaisia tuttuja esim. työn yhteydestä, mutta ette siis kavereita ettekä tuntisi toisianne mitenkään erityisen hyvin. Olisitte vaihtaneet katseita etc.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu