Olen 15v tytön yh isä. tyttäreni haluaa nyt uudet
talvisaappaat joissa olisi 8-9cm. korko matalammat ovat hänen mielestään mummomaiset. Nyt vaan se, että jaksaako tällaisia pitää jatkuvasti päivittäin, hänellä ei ennen ole ollut 4cm korkeampia.
Pyytäisin neuvoa keskusteluumme?
talvisaappaat joissa olisi 8-9cm. korko matalammat ovat hänen mielestään mummomaiset. Nyt vaan se, että jaksaako tällaisia pitää jatkuvasti päivittäin, hänellä ei ennen ole ollut 4cm korkeampia.
Pyytäisin neuvoa keskusteluumme?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kyllä jaksaa kokopäivän koulussa sellasilla, varsinkin jos ne ei ole ihan piikkikorot :)
Eli jos oon sellaset hitusen bootsi mallit eli korko hieman paksumpi niin ne on yllättävän mukavat jalassa :)
esim
http://www.dinsko.fi/Naiset/Mallit/Saappaat.aspx?art=243693&page=0&sort=i_but_dat DESC
tämän tyyppiset on ihan hyvät jalassa :)
Mutta 15 vuotiaan olisi parempi käyttää matalia kenkiä kasvun ja nilkkojen ja nivelten takia. Esim itse käytän vain viikonloppuisin.
Mutta ei hän niitä jaksa aian kuitenkaan käyttää jos ei ole tottunut :)
Minusta 8-9 cm korkea saappaat ovat aika korkeat 15-vuotiaalle nuorelle. Itselläni on viitisenkymmentä kenkää kaapissa ja suurinosa korkeita korkoja (min. 6 cm).
Kuten jo edellinen kirjoittaja mainitsi, 15-vuotiaan nuoren jalka on edelleenkin kehittymässä. Korkeiden korkojen käytöstä kun on mahdollista saada kivulias vaivasenluu (itse olen vielä siltä onneksi välttynyt). Itse aloitin korkeiden korkojen käytön jossain 18-vuoden iässä. 8-12 cm korot ovat itselläni bilekäytössä.. arkena käytän noita 6 cm korkoja.
Parhaimpia arkikäyttöön ovat kiilakorkoiset tai paksulla korolla olevat kengät. Jos taivut tyttäresi tahtoon tuossa koron korkeudessa niin pidä ainakin kantasi koron paksuudessa... piikki koroilla kävelemään harjoittelu on kallista puuhaa.... =)
Voithan laittaa ehdon, että jos kengät ostetaan sinun pussista niin korko ei nouse yli 6 cm:n.. jos tyttäresi menee kesätöihin niin ostakoon kesätyö rahoilla sellaiset kengät kuin haluaa. Jos ne on omilla rahoilla ostettu niin ainakin olettaisin, että niiden käyttäminen on varovaisempaa ja harkitumpaa...?
Ainiin.. ja ostakaa nahkakengät. Kestävät pidempään! ja osta samalla tyttärelle omat hoitotuotteet kengille. Jos haluaa pitää kengät pitkäikäisinä ja kestävinä niin niiden oikea huolto kannattaa opetella hyvissä ajoin!!
...ja lykkyä tykö! itsellä ei ole vielä lapsia, mutta tiedän että nuoren naisenalun kanssa neuvottelu ei ole helppoa hommaa!
Kerrothan kuinka kävi!!! =)
että piikkikoroilla opettelu tulee kalliiksi?
Tyttönen ryssii joka pusikkoon ja korot napsuu poikki. Ja se kun kasvaakin vielä, saa olla ostamassa uutta kenkää jo siksikin!
Piikkikorko on on monesti paljon pienemmällä liitoksella kiinni itse kengässä, joten jos kävely on huteraa/vääränlaista niin se alkaa herkemmin "heilumaan" eli löystymään kuin paksumpi korko =kengät menevät rikki. löysällä korolla käveleminen on vaikeaa ja pahimmassa tapauksessa saattaa nilkka nyrjähtää.
Tosin on itsellä ollut paksujakin korkoja, jotka ovat lyhyen käytön jälkeen alkaneet alkaneet löystymään. Suutarilla heiluvan koron korjaaminen on kallista ja yleensä lopputulos ei ole kummoinen. Kenkiä ostaessa kannattaa tarkastaa koron ja kengän liitoskohta että minkälainen se on.. jos näyttää vähän huteralta niin kannattaa siirtyä seuraaviin kenkiin.
Kannattaa satsata laatuun... itselläni on yhdet piikkikorkoiset kengät, jotka eivät ole menneet miksikään, vaikka niillä olen varmasti shoppaillessa kävellyt yhteensä maratonin verran ja päälle viellä yöriennot tanssilattialla. Korkoa niissä on 9 cm. Kengät tosin maksoivat lähemmäs 200 euroa =D
15-vuotiaalle 200 euron kengät ovat ehkä vähän liian kalliit ensimmäisiksi kengiksi.
Olen itse käyttänyt hyvin korkeitakin korkokenkiä miltei päivittäin siitä lähtien kun täytin 13 (olen nyt kohta 30) ja luulen osaavani vastata jotakin :)En siis suosittele kenellekään 13 vuotiaalle korkkareita, mutta kommentoin kuitenkin, kun minulla on monivuotinen kokemus korkkareista.
kannattaa ensinnäkin katsoa, että kengän pohjassa on pitoa. Se on KAIKKEIN tärkein asia kun sopivia kenkiä etsitään (oikean koon lisäksi, tietysti). Monissa korkekorkoisissa saappaissa on todella liukas pohja, joten kannattaa jo kaupassa tarkistaa, onko pohja tarpeeksi "ropuliainen" (jos se on muovia ja sileä, niin jäätiköllä lentää selälleen todella helposti). Piikkikorkoja en suosittele jokapäiväiseen käyttöön, sillä niissä väsyy jalka. Korko voi olla mainiosti sen yhdeksänkin senttiä, mikäli korko on tarpeeksi tukeva ja sopivan leveä. On täysin tottumuskysymys, minkälaisen koron kukin tuntee hyväksi. Jos tyttäresi on jo ennestään käyttänyt 4 cm. korkeita korkoja, niin hän osaa jo korkokengillä kävelyn, eli kävelytekniikka on hallussa. 15-vuotias on jo tarpeeksi vanha käyttämään korkeampiakin korkoja, enkä usko, että ehtojen asettaminen auttaa ketään tai mitään. Pyyntö saada korkeammat kengät eivät ole kohtuuton vaatimus, minusta kasvatuksessa voi antaa joskus myönnytyksiä, tyttäresi on kuitenkin muutaman vuoden kuluttua astumassa naisten maailmaan muutenkin.
Kannattaa kuitenkin harkita myös matalia "varakenkiä", joita voi aina silloin tällöin käyttää.
Hei! Useimmat täällä ovat vastanneet, että korkeat korot ovat 15-vuotiaalle tytölle OK. Minä olen vähän eri mieltä. Vaikka täällä korkoihin tottuneet aikuiset naiset kehuvat jaksavansa kävellä 8-9 cm koroilla vaikka maratonin, niin tottumattomalle tuollaiset korot ovat tosi rankat. Monet eivät koskaan totu sellaisiin.
Joten vastaukseni on, että ostakaa vaan tyttärellesi hänen haluamansa kengät, JOS ne eivät ole ainoat. Hän voi hyvin käyttää niitä iltamenoissa ja muutenkin, mutta ainoiksi arkikengiksi ne eivät sovi. Hän varmaan kuitenkin kävelee kouluun, kavereille, kauppaan ym. Rinnalla on pakko omistaa toiset, ns. järkevät kengät.
Monet aikuisetkin naiset käyttävät korkeita, matalia ja korottomia kenkiä vuorotellen. Tekee myös hyvää jalalle olla välillä erilaisissa asennoissa. Et halua, että tyttärellesi syntyy tapa käyttää AINA korkokenkiä. Siitä seuraa kivulias vaivasenluu viimeistään keski-iässä, ja sen jälkeen ei sitten voikaan enää käyttää muuta kuin rumia terveyskenkiä... mieluummin kauniit kohtuulliset kengät koko elämän kuin kauniit alussa ja rumat lopussa :)
Kannattaa valistaa Neitiä että myös matampikorkoisista kengistä löytyy muitakin kuin mummomalleja. En tiedä teinien muodista mutta mielestäni esim. Vagabondin, Nilsonin, Andiamon ja Biancon valikoimista löytyy ajanhenkisiä ja kivoja (= "ei vanhan naisen"-)malleja.
Kannattaa korostaa että kengän on oltava mukava jalassa, kaupungila näkee päivittäin epämukavilla (muovi) klopsottimilla kulkevia (teini-)ihmisiä, kävely on jäykkää ja paikoin jopa huteraa.
Talvikengissä on ehdottomasti oltava pitävä pohja ja materiaalina nahka, muovi on pohjana liukas ja pintamateriaalina kylmä.
Kiitokset neuvoista saapasvalintaamme!
Luimme yhdessä kommentit ja sen perusteella ostoon vaikuttavat tekijat, yhdessä sovimme, että nahkasaappaat, uritettu pohja, korko max. 7cn ja hyvä jalkaan istuvuus. Sitten paikalliseen
K-Kenkään, jossa myyjän opastuksella ja asiantuntemuksella päädyttiin kotimaisiin jalkineihin, kaikki muut kriteerit täyttyivät paitsi, että korko oli lähempäna 8cn, mutta jalkaan sopivuus on kai kuitenkin tärkeämpi, 2cn matalammissa sopivuus oli huonompi. Tarjouksena liikkeessä oli, osta kahdet maksa yhdet, tyttäreni sai vielä toiset matalat nilkkurit samaan hintaan. Nyt on kävelty sitten korkokenkiä sisään, mielestäni kävely sujuu niin kuin aina olisi pitänyt korkoja. Sovimme kuitenkin jalkavaivat huomioiden, että etupäässä koulussa hän käyttää matalia ja vapaalla korkeita. Tyttäreni sanoi olevansa ikionnellinen saadessaan ensimmäiset korkokengät oikein asiantuntioiden avustuksella. Kiitos kaikille avusta
Unohtui sanoa, että myös piikkikorot (naulakorot) eivät tulleet kysymyksen. olivat leveempi korkoiset, ihan asialliset.
uskon että tyttö on jo sen verran itsenäinen että eiköhän se saa valita kaupasta ihan minkä laiset kengät itse haluaa, muutkin samanikäiset saa. Ei pidä liikaa komentaa..
http://www.luxeclothing.fi
ja huomattu on että kävely koroilla on vanhemmallekin naiselle joskus kenkiä rassaavaa ainaskin huomasin itse naisystäväni kengistä joilla on yritetty humalassa talsia on meinaan sen näköset et JOO O oikea kävelytekniikka kannattaa kyllä tosiaan opetella niin tulee halvemmaksi ja ottaa vähemmän ilolientä
8-9 cm on aikuisellekin paljon saato lapselle. Ei!
Lainaus käyttäjältä watti-vaari suutuu:
"EI MISSÄÄS NIMESSÄ!
8-9 cm on aikuisellekin paljon saato lapselle. EI!"
Olet oikeassa totta
Osta nämä!
On kivat ja kiihottavat.
Mustana: http://www.ellawear.com/images/seduce 3010.jpg
Punaisena: http://www.ellawear.com/images/seduce 3010 red.jpg
Tai sitte iha vaan...
Pleaserin SEDUCE-420 korkkarit: http://2.bp.blogspot.com/_sBBi-c1S7gU/SiKfu-Yi77I/AAAAAAAAKIc/KLAASOyULRU/s400/41Y1JEQ39VL._AA280_.jpg
noi seduce 2020 kengät on vähä pornot
Olisit/olet varmaan aika hauska äiti, Pleaser Seduce, jos 15 vuotiaalle tytöllesi tuommosia pornokenkiä ostelisit :-D Ihanko tosi meinasit nuo avokkaat talvikengiksi?
käyttäville telee länkisääret. Tiedän tapauksia. Kun kasvukausi on kesken ei kannattaisi käyttää korkkareita. Paha sitten vanhemmiten on tilannetta muuttaa. Rumat on länkisääret naisella.
Ei kannata.
Huoraamaan se tyttö menee ne töppöset jalassa.
Imee 30vuotiaitten vehkeitä tupakka-askista ja kossupullosta.
Viettää öitä bisnesmiesten kanssa ja saa isoja rahoja, paljon enemmän yöstä kuin antamasi viikkorahat vuodessa.
Nytkin ratsastaa jonkun amiksen kyrvänpäällä corollan takapenkillä tätä lukiessasi. Muutaman siiderin tarjosi, tyttö minihameessa keikistelee kadunkulmassa ja ottaa kuvia nettiin vessassanne.
Maailma on paha, Jeesus on pelastus.
Pue säkkiin ja kumisaappaisiin, kotikoulua ja pistät asumaan kellariin. Ilman internettiä ja telkkaria.
Vanhoilta videoilta saa katsoa vain hengellistä ohjelmaa. Lukemiseksi tarjoat vain kristillistä lukemistoa.
Maailma pelastuu
Että lyhyemmät korot ei oo tätimäiset, vaan just paksummat on.. Mun ensimmäiset 'korkkarit' oli 5cm kiilakorkosaappaat, joilla oli todella hyvä kävellä. Että mielummin 5-6cm ohuemmalla korolla/kiilakorolla, kun joku 9cm jollain mummojen talttakoroilla. Aattelitko ihan oikeasti muuten, että tytölläsi on vain yhdet talvikengät!? Pakko myöntää, että itelläni on vähän liikakin kenkiä, mutta kyllä nyt 15 vuotiaalle tytölle, joka on kai kiinnostunut vaatteista/muodista, voisi edes kahdet kengät ostaa.. Toisissa korko ja toisissa ei.
On paikka mistä saa tosi edullisesti ja laadukkaita kenkiä, kaiken näkösiä, kokosia ja värisiä