Elikkäs minulla on mailassani täysin käyristämätön uusi megalomaniac MB white ja ajattelin kysyä täältä mielipiteitä siitä, että kannattaako lapaa käyristää mihinkään suuntaa. Ja onko käyristyksellä oleellista vaikutusta pallon hallintaan tai laukausten tarkkuuteen ja kovuuteen.
Lavan käyristys
Woyffer
41820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.salibandy.org/viewtopic.php?f=5&t=3422
Sitten kun mailan käyristää niin sillä lähtee tarkemmat vedot. Mutta kun käyristää niin sen pitää olla kuumassa vedessä noin tunnin,jos on kuppi maila niin noin tunnin.Sitten ain laita kuumaa vettä muuten se lapa ei taivu eikä jää semmoseksi kun sinä haluat. Sitten jos sulla on kuppi maila niin kun sä laitat kuumaa vettä niin sä pystyt veivaamaa kuin minä. Jos sinulla on tavallinen maila joka on käyritetty niin sulla lähtee kovemmat vedot kun kuppi mailalla. Sitten kn te halutte ulko mailaksi veivi mailan niin leikatkaa se kutti pois mutta sillä ei saa pelata pelessä. Mutta jos joku haluu tavallisen mailan ulko mailaksi niin sillä lähtee kunnon vedot. Salibandy on paras laji ikinä.
kannattaa kuuma ilmapuhaltimella tai hellalla hieman kuumentaa lapa sen jälkee painaa pallolla ja avata vesi hana ja painaaa pallolla lapaa vasten veden alla kuivaa lapa ja veivaa
Kannattaa laittaa sellanen 7cm käyrä