VHH, sappikivet ja haimatulehdus

Sappikivet saattavat johtaa myös haimatulehdukseen.

Sappikivien aiheuttajia (Tohtori.fi):

Ranskalaiset ja paistetut perunat, perunalastut
Rasvaiset leivonnaiset, munkit, viinerit ja leivokset, lihapiirakat
Täysmaito, kulutusmaito, rasvaiset maito- ja juustovalmisteet, kananmunan keltuainen
Rasvainen liha, makkarat, öljyyn säilötyt kalat
Rasvaiset jälkiruoat, kastikkeet, majoneesi, mantelit ja pähkinät, suklaa.

Listalta löytyy suosittuja VHH- ruokia (ruoka-aineita).

Olen ollut VHH:lla menestyksekkäästi seitsemän viikkoa (-8,5kg). Olen sairastanut muutama vuosi sitten vakavan haimatulehduksen. Seuraavan haimatulehduksen tullen voin sanoa soromno (lääkärien mukaan)!

Olen nyt kahden vaiheilla, jatkaako vai ei? Fiilis on hyvä ja virtaa riittää vaikka muille jakaa.
Voinko korvata joitain ruoka- aineita jollain muulla?

Kiitos

8

3973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin seuraavat

      Ranskalaiset ja paistetut perunat, perunalastut
      Rasvaiset leivonnaiset, munkit, viinerit ja leivokset, lihapiirakat. Katso myös makkaroiden tuoteselosteita, onko jauhoja ja sokereita lisätty. Rasvaiset jälkiruoatkin voit unohtaa varsinkin jos niissä on sokeria.

      • ruoka-aineita en ole VHH:lla käyttänyt. Makkaroita kyllä minimaalisesti ja katsonut tuoteselosteen tarkkaan. Ajattelin lähinnä maitotuotteita ja rasvaisia lihoja jne.


      • on rasvaisissa lihoissa?
        Loivamyötänen kirjoitti:

        ruoka-aineita en ole VHH:lla käyttänyt. Makkaroita kyllä minimaalisesti ja katsonut tuoteselosteen tarkkaan. Ajattelin lähinnä maitotuotteita ja rasvaisia lihoja jne.

        Hyvää eläinrasvaa saat. Maitotuotteissakin kannattaa unohtaa nämä keinotekoiset ruokakermat ja suosia kuohukermaa.


      • on rasvaisissa lihoissa? kirjoitti:

        Hyvää eläinrasvaa saat. Maitotuotteissakin kannattaa unohtaa nämä keinotekoiset ruokakermat ja suosia kuohukermaa.

        en osaa sanoa. Oli vaan listattu.


      • menhir86
        Loivamyötänen kirjoitti:

        en osaa sanoa. Oli vaan listattu.

        just tota... listataan ruoka-aineita kielletyiksi, mutta ei sitten oikeasti tiedetä, että jos kaiken aiheuttaakin vain se sokeri rasvan kanssa yhdessä. Ei myöskään uskalla lähteä kokeilemaan "sääntöjen vastaisesti" VHH:ta :/.

        Mun läheinen sairastui myös haimatulehdukseen pari vuotta sitten. Syytä ei tiedetä, koska alkoholia hän ei suuria määriä käyttänyt.

        Mulla on myös suuri epäilys siitä, miten hedelmät vaikuttavat. Aloittaako ne oikeasti kunnon käymisprosessin mahassa muun ruuan seassa, muodostaen samalla etanolia? Näin ainakin Montignac väittää. Tai miten tuon fruktoosin metabolian laita maksassa.

        Haimasairaalle läheiselleni annettiin kyllä alkoholin juomiskielto, samaten herneitä ei saanut syödä. Mitään muuta kieltoa ei tullut, vaikkakin haimatulehdus saattaa ennustaa myös diabeteksen alkamisen. Sittenpä ois hiilarien rajoittamisestakin apua.


    • lääkäritkään tietää

      Mikä sen sappikiivitaudin aiheuttaa?

      Siitä on yli 40 vuotta kun minulta sappi poistettiin. Taisin olla silloin 23 vuotias ja kyselin sairaalassa ollessa kuinka nuorilta sappi on leikattu. Taisivat vastata, että 11 vuotiaalta!

      Samaan aikaan luin jonkun ruotsalaisen lääkärin kirjoittamana, että stressi on usein naisilla syy sappen ongelmiin. Ainakin siihen aikaan naiset joutuivat kestämään aika moisia juttuja ja sehän lisää stressiä. Olin muuten hoikka harrastin paljon liikuntaa enkä käyttänyt alkoholia juuri ollenkaan. Ruoka tavallista kotona tehtyä perusruokaa.

      "Mikä sappikivitauti on?

      Taipumus sappikivien muodostumiseen on perinnöllinen. Taudin syntymiseen vaikuttavat myös ympäristötekijät. Naisilla sappikivien esiintyvyys lisääntyy selvästi 30 ikävuoden jälkeen, miehillä kymmenen vuotta myöhemmin. Ylipaino sekä tietyt sairaudet ja lääkeaineet voivat vaikuttaa taudin syntyyn. Liikunta, terveellinen ruokavalio ja kohtuullinen alkoholinkäyttö vähentävät sappikivien syntymistä." Lue lisää...

      http://www.hus.fi/default.asp?path=1,32,818,1733,1992,2006

    • Ohi kulkemassa

      Jos ei jostain syystä voi syödä jotain VHH-ruoka-ainetta niin sitten sitä ei kannata syödä. Hyvin yksinkertaista. Esimerkiksi täysmaito, juustot tai makkarat eivät todellakaan ole mikään välttämättömyys VHH:lla. Ranskalaiset perunat ja leipomotuotteet eivät myöskään VHH:lle kuulu. Kaloja ei ole mikään pakko syödä öljyssä (en minä ainakaan syö, koska yleensä niissä käytetty öljy on roskaöljyä), ja kananmunan voi syödä ilman keltuaista.

      • Munalla mukavasti

        Munan voi syödä myös ilman valkuaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3369
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2615
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2574
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1546
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1321
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1278
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1239
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      108
      1158
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1156
    Aihe