Kumpi on petturi?

Olen tapaillut 7- vuotta naimisissa olevaa miestä meillä on ns- salasuhde ja antoisa sellainen ollutkin. Ihania yhteisiä ulkomaanmatkoja. Miehellä liitosta 3 alaikäistä lasta nuorin 8 ikäinen. Minulla ei ole ollut ketään toista miestä kuin hän olen ollut uskollinen nämä vuodet hänelle. Nyt olen raskaana hänelle 3- kuukaudella mielestäni minä olen hänen se oikea kumppani ja uskottu. Avioerosta hän ei ole vielä puhunut mutta toivon että se tulee pian eteen, kykenen antamaan paljon enemmän kuin hänen vaimonsa sieltä tunnepuoleltakin. Ja nuorin lapsikin on jo 8-vuotias. Meille sentään tulisi uusi perhe. Minä koen olevani tulevan vauvani kanssa hänelle se perhe.
311652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

siittäjä sitä samaa...??? Enpä usko että eroaa KOLMESTA TUTUSTA LAPSESTAAN yhden tuntemattoman vuoksi. Niin siinä käy teille "kauniille ja seksikkäille".... ja ette voi syyttää muuta kun omaa tyhmyyttänne!

Äänestä

on venytellyt sinun alapääsi puolen vuoden kuluttua niin kylläpä varmaan maistuukin jo vaihtaa taas nuoreen, seksikkääseen, PIUKKAAN neitoon....

Ja ajatteles miten paljon halvemmaks tulee yks äpärä maksaa kun kolme alaikäistä lasta ja vaimo. Jos on yhtään laskupäätä niin pitäis jo jonkunnäköinen laskukone tikittää ohimossa....

Lienetköhän ollut joku noista kakkosista joka on solvannut niitä pikkuvaimoja täällä. Paha saa aina palkkansa loppupeleissä. Pikkuvaimon pikkuelämä pikkusineen jatkuu ennallaan, no ainakin melkein, sinun elämäsi taas muuttuu melko huimasti.

Äänestä
  • Samaa mieltä ällöttävä perheenrikkoja. Sairas nainen huomeasin vielä että sen nikki oli espanjaksi selec= elinkaari kammottava akka.

    Äänestä

  • Sen takia kai hän alkoikin alunperin seurustelemaan kanssani kun vaimon alkoi ensin tökkii se seksielämä. Itse pidän itsestäni huolta ja nuori 26 vuotias kroppani palautuu nopeasti ja minulla on mieheen 12 vuoden ikäero. Osaan antaa tälle tarvitsemansa ihmisarvon en nalkuta kotona.

    Äänestä

  • selectac kirjoitti:

    Sen takia kai hän alkoikin alunperin seurustelemaan kanssani kun vaimon alkoi ensin tökkii se seksielämä. Itse pidän itsestäni huolta ja nuori 26 vuotias kroppani palautuu nopeasti ja minulla on mieheen 12 vuoden ikäero. Osaan antaa tälle tarvitsemansa ihmisarvon en nalkuta kotona.

    ryömiä vieläkin nöyrempänä.... ajattelepas että niitä on 26-vuotiaita kroppia joita ei raskaus vielä ole venytellyt ollenkaan. Ei raskausarpia, ei synnytyksen venyttelemää ja väljettämää alapäätäk ei raskauden rupsauttamia rintoja... ryömi ryömi ja nuole isi-ukkelin harmaat varpaat ryömiessäsi...

    Äänestä

  • selectac kirjoitti:

    Sen takia kai hän alkoikin alunperin seurustelemaan kanssani kun vaimon alkoi ensin tökkii se seksielämä. Itse pidän itsestäni huolta ja nuori 26 vuotias kroppani palautuu nopeasti ja minulla on mieheen 12 vuoden ikäero. Osaan antaa tälle tarvitsemansa ihmisarvon en nalkuta kotona.

    hän ei sinulle näytä oikeaa luonnetta paitsi sen että hän on epäluotettava koska pettää vaimoaan.

    Äänestä

vuotta?!!! Sinä olet petturi,ja olet pettänyt vain ja ainoastaan itseäsi.

Äänestä
  • Itsepetos on kallista...

    Äänestä

noin tyhmä ei ole kukaan paitsi naapurin Tilda, ja Tilda on sentään lehmä.

Äänestä
  • on melko paljon tälläkin palstalla. Ne on niitä joilla on aina asiaa "pikkuvaimoille".... miten surkuteltavia nämä "pikkuvaimot" on... hmmm.... kukahan on surkuteltavin??

    Äänestä

elä ihmettele jos toi homma kaatuu jossain vaiheessa päälle.

kerran pettänyt aina pettäjä
rakasti se joskus nykyistä vaimoansakin

Äänestä
  • voi kuunnella viisaampiaan?? Miksi niin monen on tehtävä nuo samat virheet? Siinä kärsii lapsi vielä eikä yksistään tuo hupakko. Ettekö te höpsöt jo voi uskoa viisaampaa puhetta että kakkoselle käy lähes aina kalpaten. Hyvin harva mies lopulta jättää jo valmiin perheensä ja elämänsä. Kakkonen on helppo panna vaihtoon, perhe vähän hankalampi.

    Äänestä

  • hupakot kirjoitti:

    voi kuunnella viisaampiaan?? Miksi niin monen on tehtävä nuo samat virheet? Siinä kärsii lapsi vielä eikä yksistään tuo hupakko. Ettekö te höpsöt jo voi uskoa viisaampaa puhetta että kakkoselle käy lähes aina kalpaten. Hyvin harva mies lopulta jättää jo valmiin perheensä ja elämänsä. Kakkonen on helppo panna vaihtoon, perhe vähän hankalampi.

    Kävin muslimimaassa turistina ja tutustuin paikalliseen perheeseen yllättäen huomasinkin että siellä oli kaksi vaimoa. Siinä mä ihmettelin tilannetta melkoisesti ja kysyinkin mutta vastaus oli että mikäli mies pystyy huolehtimaan molemmista tasavertaisesti se on sallittua.

    Huomasin positiivisen asian perheessä mies suhtautui molempiin vaimoihin kunnioittavasti lienee henkinen yhteys se tärkeintä suhteessa kuin suhteessa.

    Äänestä

  • avomielin xx kirjoitti:

    Kävin muslimimaassa turistina ja tutustuin paikalliseen perheeseen yllättäen huomasinkin että siellä oli kaksi vaimoa. Siinä mä ihmettelin tilannetta melkoisesti ja kysyinkin mutta vastaus oli että mikäli mies pystyy huolehtimaan molemmista tasavertaisesti se on sallittua.

    Huomasin positiivisen asian perheessä mies suhtautui molempiin vaimoihin kunnioittavasti lienee henkinen yhteys se tärkeintä suhteessa kuin suhteessa.

    Ensinnäkin, vauvan syntyminen on aina iloinen asia, joten onnea äidille. Toinen asia on se, että miehestä on tuskin paljon apua vauvan hoidossa, koska hänellä on jo oma perhe. Olisi hyvä jo tässä vaiheessa lopettaa turhat haaveet yhteisestä perheestä, koska olet nyt synnyttämässä kohta au-lasta miehelle, jonka kanssa sinulla on ollut pitkä suhde ns. pettämiskuvioissa. Olettekohan edes suunnitelleet lasta yhdessä, vai tuliko tämä lapsi sinun päähänpistosi takia, jolla aijoit sitten viimein koukuttaa miehen?

    En usko miehen eroavan, joten toivon mukaan olet kyllin vahva selvitäksesi lapsen kanssa arjesta yksin. Lapsen tultua kuvioon mies saattaa jopa hylätä teidä, ja etsiä toisen rakastajan. Näitä tapahtuu aivan liian usein..

    Yksinkin selviää, mutta rankkaa tulee olemaan. Aivan liian rankkaa joskus..Ja lapsen kannalta kasvaminen ilman isää on tosiaankin vaikeaa ja jättää jälkensä. Vasta aikuisena tulet huomaamaan, että oli väärin lasta kohtaan kutsua hänet elämään ILMAN ISÄÄ!

    Äänestä

että tilanteesi on todellinen, eli tämä ns. provo. Miten 26v voi olla noin lapsenomainen?

Mutta jos kuvitellaan että tilanne on tosi (ehkä se jollekin voisi olla?), niin aika huonot edellytykset tähän suhteeseen on.

Jos asiaa tarkastelee miehen puolelta, niin melkoiseen prässiin on mies joutunut. Laskin että mies on päässyt isäksi jo varsin nuorena, vähän yli kaksikymppisenä. Riippuu tietysti minkä ikäisiä lapset on, nuorin on ollut vuoden suhteen alkaessa. Miehellä on varmaan tuoreessa muistissa mitä on vauvaperheen arki. Se on voinut olla niin ahdistavaa/stressaavaa että juuri sitä paetakseen hän on etsinyt salasuhteen itselleen. Epäilen että mies ei ole kovinkaan innostunut nyt uudesta vauvasta? Hän tietää mitä tuleman pitää.

Oletetaan että mies todella eroaisi. Taloudellinen puoli ehkä romahtaisi – ositusmaksut ja elatusmaksut nielevät aimo palan. Todennäköistä olisi, ettei hän halua luopua lapsistaan, joten tulisi yhteishuoltajuus. Siinä tapauksessa että mies ottaisi (mahdollisen) talon itselleen, on todennäköistä että lapset jäisivät asumaan siihen. Lapset olisivat äitinsä luona ehkä puolet ajasta.

Kuvittelen että kyse on ihan tavallisesta miehestä. Hänen yhteiskunnallinen asemansa muuttuu eron myötä, se vaikuttaa niin hänen ystävyys kuin sukulaissuhteisiin, harrastuksiin, ja jopa työelämäänkin. Onko uudella ehdokkaalla tähän niitä pateja vastata, että miehen asema ainakin pysyy samana kuin nyt?

Kyllä tällä uudella ehdokkaalla olisi haastetta kerrakseen. Vailla mitään kokemusta pitemmästä varsinaisesta parisuhteesta hän olisi yllättäen uusiosuurperheen äiti. Eli molemmista vaihtoehdoista huolimatta miehen lapset viettäisivät aikaa runsaasti isänsä luona. Miten omat voimat ja osaaminen riittää? Miten taloudellinen tilanne, mitä tuloja hänellä on käytettävissä kasvaneen perheen elatukseen?

Saa unohtaa tykkänään kaiken kuhertelun ja romantiikan, sillä se vaati jo aikamoista organisointitaitoa ajan ja perheen toiminnan suhteen. Samoin voi unohtaa haaveet omasta ”pikkuperheestä”.

Nämä ovat niitä elämän realiteetteja jotka pitäisi ottaa huomioon. Nämä kun ovat niitä tekijöitä, joiden takia nämä uusiosuhteet usein kaatuvat. Mutta jokainen kai maksaa ne omat oppirahansa tässä elämäkoulussa…

Äänestä

pahasti jos käykin niin että huoripukkisi valitsee perheensä sinun sijaasi. Aika hataralla pohjalla teidän perhe-elämä on. Muutamasta ulkomaankeikasta ja salapanoista seitsemän vuoden aikana ei kannata vetää sitä johtopäätöstä että olisit tälle perhettään pettävälle pellelle se oikea. Panokaveri ehkä olet, et sen enempää. Oletettavasti salapanosi olisi, heikommallakin selkäruodolla, kyennyt tuona aikana irtautumaan perheestään sinun vuoksesi jos suhteenne olisi hänelle jotenkin merkittävä.
Toivottavasti pystyt antamaan lapselle tasapainoisen lapsuuden kasvualustan. Provona juttusi on mauton.

Äänestä

syvällisemmin?

Jos mies aloittaa salapanot vauvan ollessa vuoden ikäinen sinun kanssa, niin miten kuvittelet pienessä päässäsi, ettei sama toistu sinunkin kohdalla?

Sinunkin paikat väljenee, et ole enää tiukka, raskausarvet ja riippuvat rinnat. Vauva vie sinun huomiosi täysin ja mies jää kakkoseksi. Ei mies sitä halua vaan naisen joka palvoo häntä ja vain ainoistaan häntä.

Lisäksi SINUSTA tulee äiti ja ÄIDIN kanssa ei harrastetta villiä seksiä, koska vauva on samassa huoneistossa. Monelle miehelle käy niin, että seksi lopahtaa sen vuoksi kun vaimosta tulee äiti ja miehen putkiaivoissa nainen samastuu omaan ÄITIIN jonka kanssa ei harrasteta seksiä.

Kyllä miehellä on ollut seitsemän vuotta aikaa tehdä ratkaisu teidän kahden välillä, mutta näyttää siltä, että se varsinainen avioliitto on kannattavampi kuin sinä, joka olet pelkkä panopatja miehelle, vielä ilmainen sellainen.

Valinta tilanteessa käy niin, että mies jää aviopuolisonsa luo. Koska halvemmaksi tulee maksaa elarit yhdestä äpärästä (minimi 136 euroa) kuin kolmesta omasta lapsesta (minimi 3x136 euroa= 408 e/kk) ja sen lisäksi tasingot vaimolle erossa. Lisäksi mies menettää oman statuksensa muiden ihmisten silmissä.

Oletko ajatellut, että et saakaan miestä itsellesi koukutettua? Vaan jäät yhteiskunnan elätiksi pentusi kanssa? YH äitejä on Suomi pullollaan ja sinä liityt tähän luusereiden joukkoon.

Äänestä
  • niin ihanaa... villiä ja vapaata.... eikös ne kakka... sorry, kakkoset, niin mainosta?

    Äänestä

  • olo kun on kirjoitti:

    niin ihanaa... villiä ja vapaata.... eikös ne kakka... sorry, kakkoset, niin mainosta?

    Jos jostain ihmeen syystä niin kävisikin että saisit miehen valitsemaan sinut ja perustamaan perheen uudelle vauvalle, niin älä kuvittele että teidän perheenne olisi vain kolme henkilöä. Teidän perheessänne olisi luultavasti puolet ajasta (tai enemmänkin) miehen lapset, joille saisit leikkiä äitiä ja myös miehen ex-vaimo tiiviisti yhteydessä lasten takia. Ja tämä olisi siis se sinun unelmatilanteesi, missä mies sinut valitsisi... Miten sinisilmäinen oikein olet?

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Jos jostain ihmeen syystä niin kävisikin että saisit miehen valitsemaan sinut ja perustamaan perheen uudelle vauvalle, niin älä kuvittele että teidän perheenne olisi vain kolme henkilöä. Teidän perheessänne olisi luultavasti puolet ajasta (tai enemmänkin) miehen lapset, joille saisit leikkiä äitiä ja myös miehen ex-vaimo tiiviisti yhteydessä lasten takia. Ja tämä olisi siis se sinun unelmatilanteesi, missä mies sinut valitsisi... Miten sinisilmäinen oikein olet?

    unohtamatta...:)

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Jos jostain ihmeen syystä niin kävisikin että saisit miehen valitsemaan sinut ja perustamaan perheen uudelle vauvalle, niin älä kuvittele että teidän perheenne olisi vain kolme henkilöä. Teidän perheessänne olisi luultavasti puolet ajasta (tai enemmänkin) miehen lapset, joille saisit leikkiä äitiä ja myös miehen ex-vaimo tiiviisti yhteydessä lasten takia. Ja tämä olisi siis se sinun unelmatilanteesi, missä mies sinut valitsisi... Miten sinisilmäinen oikein olet?

    Mies on viettänyt niin paljon kanssani aikaa jo että on vieraantunut osittain lapsistaankin eivät he juuri enään odottele isää kun viikonloputkin on ollut aina poissa. Arkisinkin sama kun mies menee kotiin laoset ovat jo nukkumassa ja vanhin se 16- vuotias hänellä jo omat menot.

    Siirtymävaiheesta tulee olemaan pehmeä tulevaisuudessa.

    Tuon ikäisen miehen on jo aika alkaa miettiä sitä elämämisen laatua ja nauttia aikaansaannoksista.

    Äänestä

  • selectac kirjoitti:

    Mies on viettänyt niin paljon kanssani aikaa jo että on vieraantunut osittain lapsistaankin eivät he juuri enään odottele isää kun viikonloputkin on ollut aina poissa. Arkisinkin sama kun mies menee kotiin laoset ovat jo nukkumassa ja vanhin se 16- vuotias hänellä jo omat menot.

    Siirtymävaiheesta tulee olemaan pehmeä tulevaisuudessa.

    Tuon ikäisen miehen on jo aika alkaa miettiä sitä elämämisen laatua ja nauttia aikaansaannoksista.

    että mies valitsee sinut. Nyt ei sitten puutu muuta kun saada mieskin vakuuttuneeksi. Jos ei entisistä lapsistaankaan tuon enempää välittänyt niin miksikö sitten tästä uudesta tulokkaasta jonka ilmeisesti on tarkoitus olla se lihava mato koukussa?

    Äänestä

  • vakuuttunut kirjoitti:

    että mies valitsee sinut. Nyt ei sitten puutu muuta kun saada mieskin vakuuttuneeksi. Jos ei entisistä lapsistaankaan tuon enempää välittänyt niin miksikö sitten tästä uudesta tulokkaasta jonka ilmeisesti on tarkoitus olla se lihava mato koukussa?

    Mietinkin juuri, että miksi halusit tuollaisen miehen lapsesi isäksi, joka ei edes omista lapsistaan välitä?

    Äänestä

  • vakuuttunut kirjoitti:

    että mies valitsee sinut. Nyt ei sitten puutu muuta kun saada mieskin vakuuttuneeksi. Jos ei entisistä lapsistaankaan tuon enempää välittänyt niin miksikö sitten tästä uudesta tulokkaasta jonka ilmeisesti on tarkoitus olla se lihava mato koukussa?

    Kun nyt olen joutunut tähän tilanteeseen niin tarkemmin ajateltuna koen itsekkin olevani jonkinlainen uhri. Olin vasta 19- vuotias kun tutustuin itseäni huomattavasti vanhempaan mieheen ja uhrasin hänelle koko nuoruuteni. Olen tehnyt päätökseni synnytän lapseni ja olen valmis luopumaan miehestä. Minun ei tarvitse koskaan tunnustaa lasta sitä lakia ei ole olemassa että minut voidaan pakottaa tunnustaa ja tulen saamaan siitäkin huolimatta yksinhuoltaja korotukset ja tuskin mies uskaltaa perheensä takia oikeuteen haastaa. Tulen avioero kodista ei minusta ole tälläiseen, kannan tämän salaisuuteni yksin.

    Äänestä

  • selectac kirjoitti:

    Kun nyt olen joutunut tähän tilanteeseen niin tarkemmin ajateltuna koen itsekkin olevani jonkinlainen uhri. Olin vasta 19- vuotias kun tutustuin itseäni huomattavasti vanhempaan mieheen ja uhrasin hänelle koko nuoruuteni. Olen tehnyt päätökseni synnytän lapseni ja olen valmis luopumaan miehestä. Minun ei tarvitse koskaan tunnustaa lasta sitä lakia ei ole olemassa että minut voidaan pakottaa tunnustaa ja tulen saamaan siitäkin huolimatta yksinhuoltaja korotukset ja tuskin mies uskaltaa perheensä takia oikeuteen haastaa. Tulen avioero kodista ei minusta ole tälläiseen, kannan tämän salaisuuteni yksin.

    Hänellä on velvollisuus ottaa vastuu tekemisistään ja lapsella on oikeus isäänsä. Olet nyt saattanut itsesi tuohon tilanteeseen, sitä et voi enää perua etkä muuttaa, mutta yritä tästedes ottaa järjen kanssa ratkaisut elämässäsi! Minä olen kasvanut ilman isää ja tiedän miten tärkeä tämä on lapselle! Älä riistä häneltä oikeutta isäänsä, mitä hyvänsä teetkin. Et voi antaa lapsesi kärsiä omista virheistäsi!

    Äänestä

  • selectac kirjoitti:

    Kun nyt olen joutunut tähän tilanteeseen niin tarkemmin ajateltuna koen itsekkin olevani jonkinlainen uhri. Olin vasta 19- vuotias kun tutustuin itseäni huomattavasti vanhempaan mieheen ja uhrasin hänelle koko nuoruuteni. Olen tehnyt päätökseni synnytän lapseni ja olen valmis luopumaan miehestä. Minun ei tarvitse koskaan tunnustaa lasta sitä lakia ei ole olemassa että minut voidaan pakottaa tunnustaa ja tulen saamaan siitäkin huolimatta yksinhuoltaja korotukset ja tuskin mies uskaltaa perheensä takia oikeuteen haastaa. Tulen avioero kodista ei minusta ole tälläiseen, kannan tämän salaisuuteni yksin.

    tuon provon jatkaminen. Enemmän kuin huonoa tyylitajua edustavaa jutustelua syntymätön lapsi lyömäaseena. Ensin perustat perhettä sen avionrikkojan kanssa ja sitten et tunnusta hänen lastaan ja luovut miehestä. Lepää hyvä ihminen, aloita vaikka päiväunilla.

    Äänestä

  • ole luusereita. Turha yleistää.

    Äänestä

Mitä väliä sillä on onko kumpikin petturi, toinen vai ei kumpikaan?

Miettiä kannattaa vain:

- halusiko "miehesi" tuota lasta?

- jos haluaa:
* niin
ottaako eron ja sitoutuu kanssasi parisuhteeseen? (sitäkin kyllä kannattaa miettiä, mahtaisiko tällä pohjalla suhde kovin kauaa toimia: moni mies "sitoutuu" velvollisuudentunnosta (tietää, että sitä sinä odotat) eikä se ole varsinaisesti sitoutumista ollenkaan. Sitten baarit, harrastukset, vanhemmat lapset ym. vievät mennessään )
* vai haluaa sinut(kin?) riippuvaiseksi itsestään? vrt. vallanhalu, omistaminen

- jos ei halua:
* ehkä viittaa kintaalla koko vauvalle "vahinkoja sattuu"

Miehen persoonasta riippuen hän voi myös valehdella (kuten ihmiset usein tiukassa tilanteessa tekevät). Eli todennäköisemmin saattaa ajatella "vahinkoja sattuu", mutta sinulle sanoo "en pysty vielä eroamaan".

Äänestä

pillua varatulle äijälle 7-vuotta! vittu mikä huora.

Äänestä

Jos näin suoraan sanon. Vilkaiseppas vaikka suomi24:n uusperhe-keskustelua, niin näet millaista se sun elo ois sillon, jos toivees toteutuu. Et ikinä tule pääsemään eroon kakkosen viitasta ja se sun pelkäämä vaimo tulee aina olemaan tekemisissä miehen kanssa. Ja miehen ja vaimon lapsi osa tuota haaveilemaasi perhettä. Ei käy kateeksi. Sinuna maistaisin aimoannoksen realismia nyt ihan noissa kaikissa vaihtoehdoissa. Teillä ei ikinä tule olemaan mitään ns. ydinperheonnea vaan silloinkin, jos kimppaan menisitte, perustatte uusperheen ja mahd. ex ja lapset ovat osa sitä.

Tää on mua aina mietityttänytkin, että miksi puhutaan tuosta "ei se tuu kestään"-vaihtoehdosta kuin se olisi jotenkin kamalaa. Sillä pahinhan on se, että pettämistilanteissa voidaan joutua elämään sen uskottomuuden raunioilla piiiitkään ja elo voi olla suoraan sanottuna helvetillistä. Mutta tätä ei taideta ajatella ku vasta silloin, kun tilanne on jo pahimmillaan.

Äänestä

Jäi kiinnostamaan miten kävi/mikä tilanne on nyt?

En usko että teistä tulee "oikeaa perhettä" tai että sillä olisi miehelle suurta merkitystä, onhan miehellä jo "oikea perhe" entuudestaan. Mikä nyt olisi toisin?

Tietysti toivon kaikkea hyvää, sinulle ja tulevalle lapselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


selectac kirjoitti:

Olen tapaillut 7- vuotta naimisissa olevaa miestä meillä on ns- salasuhde ja antoisa sellainen ollutkin. Ihania yhteisiä ulkomaanmatkoja. Miehellä liitosta 3 alaikäistä lasta nuorin 8 ikäinen. Minulla ei ole ollut ketään toista miestä kuin hän olen ollut uskollinen nämä vuodet hänelle. Nyt olen raskaana hänelle 3- kuukaudella mielestäni minä olen hänen se oikea kumppani ja uskottu. Avioerosta hän ei ole vielä puhunut mutta toivon että se tulee pian eteen, kykenen antamaan paljon enemmän kuin hänen vaimonsa sieltä tunnepuoleltakin. Ja nuorin lapsikin on jo 8-vuotias. Meille sentään tulisi uusi perhe. Minä koen olevani tulevan vauvani kanssa hänelle se perhe.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu