Suorasukaista puhetta Tapsalta

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22

1138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Caramia.

      Tapani puhuu täyttä asiaa. Ei kosiskele ja mielistele ketään, vaan sanoo rohkeasti omat mielipiteensä.
      Moni muu artisti juuri levyn julkaisunsa alla ylistäisi ja mielistelisi sitä miten ihania, raittiita, täydellisiä ja nuhteettomia suomalaiset ovat.

    • pisteet

      nousi mun silmissä.

    • Asiahan on just näin,suomalaiset on aivan täysiä juoppoja,kyllä sen yöelämässä töissä ollessa huomaa.

      • Lorujaje

        Suomen Bigbrother- talossakaan niitä asukkaita ei mikään muu saanut niin innostumaan ja hyppimään riemusta, kun se että pöytä tai varastohuone oli katettu täyteen alkoholia.


    • se´

      selvä asia että jos on viihdyttäjän ammatissa niin juoppoja näkee.Jos ei laulajan hommat kiinnosta niin alkakoon ajamaan vaikka taksia.

    • lukea

      tämä tänään ilmestynyt Aamulehden juttu, ettei taas asiayhteyksistä lohkaistuja juttuja ihan vääristeltäis, kuten tuossa Iltalehden lyhennelmässä taas kerran tehdään.
      Aamulehden toimittaja Jussi Lähde kirjoittaa mm:
      Tapani Kansan vastaus kysymykseeni kestää reilut kolme tuntia. Vastaus on äärimmäisen hyvin jäsennelty, osoittaa tarkkaa maamme historian tuntemusta, eikä kosiskele ketään.
      Myöhemmin Tapsa ruotii lähinnä sitä, että Suomella ei ole tällä hetkellä selvää johtajaa, suunnannäyttäjää, kuten oli Mannerheim, Ståhlberg jne.

    • En o ikuna ymmärtäny tuota ...

      Minkä takia pitää haukkua muita sellaisiksi, kuin itse on ? Sitä en ymmärrä. Ei se tarkoita taaskaan, että jos yksi tuppaa tumpeloimaan, niin sitten kaikki on tumpeloita. Yrittääköhän Kansa peittää omia mokia tuollaisilla kommenteilla...
      Itse en ole ikinä pitänyt edes koko hepusta. Tuntuu niin diivalta koko äijjä.

    • Omia ajatusia pursuava henkilö

      Tapsa ei kerro tossa artikkelissa mitään, mitä joku toinen henkilö ei olisi jo aiemmin kertonut jossain toisessa yhteydessä.
      Siis ei mitään omaa ajattelua. Vain muualta kuultua.

      Toisekseen valtiovalta on jo ihmeissään kun menivat nostamaan viinanhintaa ja viinan kulutus laskee kuin Tapsan suosio.
      Oikeasti viinankulutuksen väheneminen on valtiolle lamaakin pahenpi juttu.

      Tapsan sanailussa kuuluu ainoastaan vanhan ja katkeroituneen miehen tuska. Kateus ja osaamattomuus.

    • aivan omaa ajattelua

      ja vieläpä perusteltua sellaista. Onko tällaisia analyysejä kuultu eduskunnassa olevilta Mikko Alatalolta, Veltto Virtaselata, Lyly-runpalipoika-Rajalalta, kotikadun-mikä-se-Risto-on sun muilta "julkuilta". Hyvä mies sielultaan, mutta enen kaikkea lauluääneltään.

      http://www.aamulehti.fi/sunnuntai/teema/asiat_paajutut/8557056.shtml

      • loiro.

        Tapani on hieno, upeaääninen ja karismaattinen laulaja, eikä huono asia ole sekään,että hän osaa ajatella omilla aivoillaan ja ottaa kantaakin asioihin välillä. Ja että on rohkeutta tuodaa omia mielipiteitään julki. Olen samalla kannalla Tapanin kanssa tuossa mitä hän Aamulehden jutussa sanoo.
        Kyllä jokaisen muunkin täysi-ikäisen suomalaisen pitäisi vähän miettiä tätä yhteiskuntaa ja sitä mihin se on menossa.


      • me rikomme reen

        Harvinaisen selvää ja ymmärrettävää tekstiä.Unohti vain mainita URHO KEKKOSEN JA RISTO RYTIN.
        Lööppiuskovaiset saavat vain lisää vettä myllyynsä,sääli.


      • oikeassa
        me rikomme reen kirjoitti:

        Harvinaisen selvää ja ymmärrettävää tekstiä.Unohti vain mainita URHO KEKKOSEN JA RISTO RYTIN.
        Lööppiuskovaiset saavat vain lisää vettä myllyynsä,sääli.

        jos suomalaiset ei ole juoppoja ja rasisteja niin sitten ei ole kukaan.


      • Gilla*
        oikeassa kirjoitti:

        jos suomalaiset ei ole juoppoja ja rasisteja niin sitten ei ole kukaan.

        Tapani ei todellakaan ole ainoa, jonka mielestä suomessa juoppous, rasismi ja kateus kukoistaa. Joidenkin mielestä se on vaan niin tuomittavaa, kun tämän tosiasian sanoo ristiriitaisia tunteita herättävä laulaja.

        ps.Alkoholin kulutus tulee vaan lisääntymään laman syventyessä. Niin kävi viime laman aikanakin.


    • sen, minkä

      jokainen voi nähdä ostareilla. Nuoria miehiä ei kiinnosta työ, eikä armeija. Mutta uhoilu ja juopottelu kyllä maistuu. Ovat niin suomalaisia, vaikka vellit valuu housun lahkeesta. Hyi hitto!

      • megana

        Minun työkaverinani on Namibiasta n. 4 vuotta sitten tänne Suomeen tullut mies. Hän on tosi hauska tyyppi ja kova tekemään hommia. Osaa myös puhua tosi hyvin Suomea. On opiskellut sitä ahkerasti.
        Hän kertoi, että aika paljon joutuu Suomessa kohtaamaan rasismia. Linja-auto asemalla kännissä olevat nuoret miehet huutelevat rasistisia loukkauksia ja muuta törkeyksiä ja uhkailuja arkipäivisinkin, jolloin normaalisti työssä käyvät ovat yleensä selvinpäin.


      • Perjantaipullo
        megana kirjoitti:

        Minun työkaverinani on Namibiasta n. 4 vuotta sitten tänne Suomeen tullut mies. Hän on tosi hauska tyyppi ja kova tekemään hommia. Osaa myös puhua tosi hyvin Suomea. On opiskellut sitä ahkerasti.
        Hän kertoi, että aika paljon joutuu Suomessa kohtaamaan rasismia. Linja-auto asemalla kännissä olevat nuoret miehet huutelevat rasistisia loukkauksia ja muuta törkeyksiä ja uhkailuja arkipäivisinkin, jolloin normaalisti työssä käyvät ovat yleensä selvinpäin.

        Turha yhtään jeesustella ja esittää jotain laupiasta samarialaista.
        Humala vaan alentaa kynnystä lausua todellisia mielipiteitään.
        Vedä sinäkin pullo kossua ja tule sitten tänne kirjoittelemaan niin juttusi ovat kokeneet radikaalin uudistumisen.


    • occo

      Huomenna Tapani Kansa täyttää 60 vuotta ja NettiHesarissa on jo tänään sunnuntaina katkelmia huomenna olmestyvän lehden koko haastattelusta. Siellä on mielipiteitä lisää. Runokirjakin tulossa. Hyvä TKansa!

      • Toi Helsinginsanomien juttu oli mun mielestä vielä parempi, kuin Aamulehden juttu. Tapsalla on hyviä ja nasevia mielipiteitä asioista. Se on hyvä että uskaltaa sanoa ne suoraan.
        Sitä Tapsan runokirjaa odotan innolla ! :D


      • ZaiZai

    • vitokas

      ei tollo vielä ymmärrä et ei kannattais sahata sitä oksaa millä istuu! Mut kun ei ole suotu laulunlahjoja ja on vähän sanomista noissa älyllisissäkin niin puheet on sitä myöden!

      • Tapsa ei ole mikään tollo ! Ettäs tiedät ! Sulle niitä älynlahjoja tai muitakaan lahjoja ei ole suotu tipan vertaa. Sen takia sun täytyy täällä mukamas päteä ja provosoida muita.


      • hah
        Justiinax kirjoitti:

        Tapsa ei ole mikään tollo ! Ettäs tiedät ! Sulle niitä älynlahjoja tai muitakaan lahjoja ei ole suotu tipan vertaa. Sen takia sun täytyy täällä mukamas päteä ja provosoida muita.

        Ja sinun pitää olla kirjoittamassa noita typeriä kommenttejasi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      695
      2763
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1376
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1314
    4. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      50
      1245
    5. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      113
      1235
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1075
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      112
      973
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      949
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe