Ohjeita aloittelijoille

Aika monella miehellä (kenties naisellakin) näyttäisi menevän sormi suuhun treffailun suhteen: Kuinka käyttäytyä? Mistä keskustella? Miten pukeutua?
Ajattelin koota tähän muutamia ohjeita, joita käyttää treffeillä ohjenuorana. Kaikki luetellut asiathan ovat suurimmalle osalle varmasti itsestäänselvyyksiä, mutta kertaus on opintojen äiti.

1. Unohda seksi. Seksi tuskin on se tärkein syy seuranhakuun ja se kyllä astuu itsestään mukaan kuvioihin, mikäli treffailu etenee seurusteluksi.
Muutenkin kannattaa muistaa, että seksuaalisuuteen kuuluu paljon muutakin kuin pelkkä yhdyntä, ethän unohtanut erotiikkaa ja romantiikkaa?

2. Pukeutuminen. Pukeudu vaatteisiin joissa viihdyt! Pukeutumisessa puhtaus ja siisteys ovat kaiken A ja O: Treffeille ei mennä likaisissa ja kulahtaneissa arkivaatteissa. Toisaalta kannattaa välttää ylilyöntejä, eli musta pukukaan tuskin on se paras vaihtoehto, ellette ole menossa jonnekin todella hienoon paikkaan, minne etiketti pukua vaatii.
Itse suosin esimerkiksi ihan suoria housuja, kauluspaitaa ja nahkatakkia. Elä kuitenkaan laita sitä tylsän mitäänsanomatonta työpaitaa, vaan värejä ja kuvioitakin saa käyttää - kohtuudella.
Muista kiinnittää huomiota yksityiskohtiin: Lankkaa kengät ja muista mustat sukat. Myös hajusteiden käyttö on suositeltavaa, muista kuitenkin ettei sitä after-shavea tarvitse käyttää kerralla koko pulloa.
Mikäli menette autollasi, niin onhan se puhdas?

3. Käytöstavat ovat osa toisen huomioonottamista!
Kiroilu ei anna koskaan hyvää kuvaa itsestäsi.
On kohteliasta avata ovi naiselle, auttaa takin pois ottamisessa, jne. Muista käyttäytyä kohteliaasti myös muita ihmisiä kohtaan!
Ruokailua ei aloiteta, ennen kuin molemmilla on ruokaa ja jos nainen poistuu pöydästä silloin et myöskään sinä syö. Ei puhuta ruoka suussa ja ei kiirehditä sen ruoan kanssa, tarkoituksena on tutustua toiseen eikä syödä nälkäänsä. Pidä huoli, että seuralaisellasi on aina vettä ja viiniä lasissa.
Mikäli et tiedä millä aterimella syödään mitäkin ruokaa tai mikä lasi on millekin juomalle, kannattaa tutustua esimerkiksi Kultaisen käytöksen kirjaan, josta löytyy paljon hyödyllistä tietoa mm. pukeutumisesta, ruokailusta ja yleisistä käytöstavoista.

4. On kohteliasta tarjoutua maksamaan molempien puolesta, mutta mikäli nainen haluaa maksaa oman osuutensa, niin silloin se hänelle suotakoon.
Jos menette esimerkiksi hienompaan (kalliimpaan)ravintolaan, kannattaa varautua maksamaan molempien puolesta, nainen ei ehkä ole varautunut niin isoon laskuun.
Jos maksat molempien laskun, tee se pyytettömästi!

5. Ole aktiivinen! Kerro itsestäsi, työstäsi, harrastuksistasi ja kysele myös seuralaisestasi ja hänen harrastuksistaan. Ole oikeasti kiinnostunut mitä hänellä on sanottavana!
Elä kuitenkaan ole pitkäveteinen, eli elä kerro tuntikaupalla auto- tai tietokoneharrastuksestasi ellei vastapuoli ole asiasta kiinnostunut.
Jos harrastuksiisi kuuluu esimerkiksi lemmikit, ruoanlaitto, ruoka ja viinit, matkailu tai vaikkapa vaellus niin noista luulisi saavan helposti keskustelua aikaiseksi.
Mikäli olet seuralaisestasi kiinnostunut, niin illan päätteeksi pyydä rohkeasti uusille treffeille. Pahimmassa tapauksessa molemmat teistä toivovat jatkotreffejä, mutta kumpikaan ei kehtaa kysyä. Niin hassuja me ihmiset olemme :)

6. Muista hyvä itseluottamus ja itsetunto. Naiset pitävät terveen itsetunnon omaavista miehistä.
Elä pidä itseäsi muita parempana ja jätä turha machoilu pois, mutta ole kuitenkin tyytyväinen itseesi ja saavutuksiisi. Muista hyvä ryhti ja katsekontakti!

7. Ole oma itsesi! Elä yritä näytellä mitään mitä et ole.

8. Vaikka ette olisikaan luotuja toisillenne, ole herrasmies loppuun asti. Kenties tapaat joskus hänen ystävättärensä, jolloin aikaisempi töykeä käytös kostautuu...
146343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kiitos, tuo oli erinomainen ohje :)

Äänestä

Ensin luetellaan ohjeita tyyliin "ole sitä ja ole tätä, pukeudu näin ja käyttäydy noin..."

Sitten lopuksi kehotetaan olemaan "oma itsesi"...

Onko tässä kenties ristiriita?

Äänestä
  • Ohjeet sinänsä ovat ihan hyviä mutta lähes kaikki kohdat pätevät yleensäkin elämään, ei pelkästään treffailuun. Jossain vaiheessa listaa lukiessa tuli tunne, kuin olisi lukenut työhaastatteluohjeita ;-)

    Jos hyvät tavat eivät ole kutakuinkin hanskassa ennestään, tuskin pystyy niitä yhtäkkiä treffeille mennessään hallitsemaan. Ja jos alkaa poikkeuksellisen hyvätapaiseksi omaan normaalikäytökseen verrattuna treffeille mennessään, ei todellakaan ole sitten enää oma itsensä...

    Itse antaisin ohjeen: pyri treffeille itsesi kaltaisten kanssa.

    Äänestä

  • Löydön tehnyt nainen kirjoitti:

    Ohjeet sinänsä ovat ihan hyviä mutta lähes kaikki kohdat pätevät yleensäkin elämään, ei pelkästään treffailuun. Jossain vaiheessa listaa lukiessa tuli tunne, kuin olisi lukenut työhaastatteluohjeita ;-)

    Jos hyvät tavat eivät ole kutakuinkin hanskassa ennestään, tuskin pystyy niitä yhtäkkiä treffeille mennessään hallitsemaan. Ja jos alkaa poikkeuksellisen hyvätapaiseksi omaan normaalikäytökseen verrattuna treffeille mennessään, ei todellakaan ole sitten enää oma itsensä...

    Itse antaisin ohjeen: pyri treffeille itsesi kaltaisten kanssa.

    Siinä se tuli se tärkein ohje:
    "Pyri treffeille itsesi kaltaisten kanssa."

    Vakka kantensa valitsee ja on jokseenkin turhauttavaa kumpaisellekin osapuolelle, jos ollaan ihan "eri sfääreistä". Hyvästä esimerkistä käymme vaikkapa me tuon aiemman talokeskustelun perusteella: ei olisi pienintäkään mahdollisuutta viihtyä yhdesä pidemmän päälle, koska niinkin perustavaa laatua olevista kysymyksistä kuin asuinympäristöstä ja vapaa-ajan vietosta menevät kiinnostuksemme täysin eri linjalle. Kertakäyttösuhteisahan sellaisella ei ole merkitystä, mutta eiköhän melko useissa tapauksissa kuitenkin haeta jonkinasteista jatkuvuutta.

    Mitä ohjeisiin tulee, lisäisin vielä listaan seuraavaa.
    -Ulkoisen olemuksen tarkastelun lisäksi kannattaa panostaa erityisesi sielunmaiseman peilaukseen.
    -Ensivaikutelma ei välttämättä ole oikea kuva toisen todellisesta olemuksesta; kärsivällisyyttä peliin.

    Äänestä

  • Joo, tavallaan tuossa on hieman ristiriitaa :(

    Tarkoituksenani oli pistää tuollaisia yleispäteviä ohjeita joita seurata, tarkoituksena ei ollut että pitäisi käyttäytyä sanatarkasti ohjeiden mukaan.

    Jos esimerkiksi ei viihdy suorissa housuissa ja kauluspaidassa, niin ehdottomasti ei silloin niitä, vaan jokin vaatetus missä itse viihdyt. Kuitenkin olipa ne vaatteet sitten mitkä tahansa niin puhtaus ja siisteys on aina paikallaan, samaten kannattaa tarkistaa ne pienetkin yksityiskohdat: Ensivaikutelmaa tuskin parantaa, jos sieltä housunlahkeesta pilkottaa valkoiset urheilusukat, hiukset jäi kampaamatta tai kengät on yltä päältä ravassa, 95% naisista kuitenkin pitää huolitellusta ulkonäöstä.

    Keskustelussakin pitää toki käyttäytyä omana itsenään, mutta aika usealle se uusi ihastus vetää maitohapot lihaksiin ja nostaa palan kurkkuun, jolloin kovinkin puheliaasta ja kohteliaasta kaverista tulee tökerö tuppisuu :( Silloin sitä jäätä voi olla helpompi murtaa jollain valmiiksi mietityillä puheenaiheilla ja osoittaa kiinnostustaan vaikka sillä oven avauksella :)

    Hyvät käytöstavat on taas asia, jonka tulisi tulla itsestään eikä kirjasta lukemalla ja "näyttelemällä", mutta vaikkei muuten erityisesti käytöstapoja omaisikaan, niin kyllä niistäkin kannattaa mielestäni ihan perusasiat painaa mieleen. Jos sitä vain mussuttaa ruokaa vaikka toinen olisi vielä ilman omaa annostaan tai poistuisi puutaroimaan itseään, niin helposti tulee mieleen että tuliko tuo tänne syömään vai treffeille.
    Käytöstavat on muutenkin asia, johon meidän jokaisen kannattaisi hieman panostaa. Eivät ole niin kovin vaikeita opeteltavaksi ja niiden avulla pärjää huomattavasti paremmin niin töissä, treffeillä, Suomessa kuin Ulkomaillakin :)

    Äänestä

  • mittakirvesmies kirjoitti:

    Siinä se tuli se tärkein ohje:
    "Pyri treffeille itsesi kaltaisten kanssa."

    Vakka kantensa valitsee ja on jokseenkin turhauttavaa kumpaisellekin osapuolelle, jos ollaan ihan "eri sfääreistä". Hyvästä esimerkistä käymme vaikkapa me tuon aiemman talokeskustelun perusteella: ei olisi pienintäkään mahdollisuutta viihtyä yhdesä pidemmän päälle, koska niinkin perustavaa laatua olevista kysymyksistä kuin asuinympäristöstä ja vapaa-ajan vietosta menevät kiinnostuksemme täysin eri linjalle. Kertakäyttösuhteisahan sellaisella ei ole merkitystä, mutta eiköhän melko useissa tapauksissa kuitenkin haeta jonkinasteista jatkuvuutta.

    Mitä ohjeisiin tulee, lisäisin vielä listaan seuraavaa.
    -Ulkoisen olemuksen tarkastelun lisäksi kannattaa panostaa erityisesi sielunmaiseman peilaukseen.
    -Ensivaikutelma ei välttämättä ole oikea kuva toisen todellisesta olemuksesta; kärsivällisyyttä peliin.

    "...Vakka kantensa valitsee ja on jokseenkin turhauttavaa kumpaisellekin osapuolelle, jos ollaan ihan "eri sfääreistä"..."

    Olen samaa mieltä.

    Joskus ihmetyttää kun lukee näitä ihmisten nettitreffikokemuksia. Jollakin saattaa olla toistasataakin treffiä takana eikä silti ole löytynyt ketään sellaista, jonka haluaisi tavata edes toisen kerran. Tässä tulee mieleen, että millä perusteilla sinne treffeille lähdetään. Eikö selvitetä "netitse", kiinnostaako toista ollenkaan samat asiat, onko arvot samansuuntaiset, hakeeko toinen seuraa ollenkaan samalla mielellä kuin itse jne. Nettihän on tässä etukäteisselvittelyssä erinomainen väline.

    Joissakin tapauksissa on varmaan ongelmana toisen/molempien osapuolien valehtelu. Luulisi valehteluansaan menemisen todennäköisyydenkin kuitenkin pienenevän sitä enemmän, mitä kauemmin kirjoittelee.

    Itse laitoin ilmoituksia sinkkupalstalle 1,5 vuoden ajan. Tuona aikana treffasin neljä eri miestä. Näistä täysin epäonnistunut tapaus oli vain yksi. Muut olivat kutakuinkin kelpotyyppejä ja neljäs olikin sitten löytö.

    Minulla oli varmaan onneakin mukana mutta kyllä olin asettanut myös haku- ja varsinkin tapaamiskriteerit tosi koviksi. Kirjoittelin myös jokaisen treffatun kanssa vähintään kuukauden.

    Äänestä

  • Löydön tehnyt nainen kirjoitti:

    "...Vakka kantensa valitsee ja on jokseenkin turhauttavaa kumpaisellekin osapuolelle, jos ollaan ihan "eri sfääreistä"..."

    Olen samaa mieltä.

    Joskus ihmetyttää kun lukee näitä ihmisten nettitreffikokemuksia. Jollakin saattaa olla toistasataakin treffiä takana eikä silti ole löytynyt ketään sellaista, jonka haluaisi tavata edes toisen kerran. Tässä tulee mieleen, että millä perusteilla sinne treffeille lähdetään. Eikö selvitetä "netitse", kiinnostaako toista ollenkaan samat asiat, onko arvot samansuuntaiset, hakeeko toinen seuraa ollenkaan samalla mielellä kuin itse jne. Nettihän on tässä etukäteisselvittelyssä erinomainen väline.

    Joissakin tapauksissa on varmaan ongelmana toisen/molempien osapuolien valehtelu. Luulisi valehteluansaan menemisen todennäköisyydenkin kuitenkin pienenevän sitä enemmän, mitä kauemmin kirjoittelee.

    Itse laitoin ilmoituksia sinkkupalstalle 1,5 vuoden ajan. Tuona aikana treffasin neljä eri miestä. Näistä täysin epäonnistunut tapaus oli vain yksi. Muut olivat kutakuinkin kelpotyyppejä ja neljäs olikin sitten löytö.

    Minulla oli varmaan onneakin mukana mutta kyllä olin asettanut myös haku- ja varsinkin tapaamiskriteerit tosi koviksi. Kirjoittelin myös jokaisen treffatun kanssa vähintään kuukauden.

    Minä lähden siitä, että treffejä edeltävä kirjoittelu on pelkkää pakkopullaa, jonka tarkoitus on vain varmistua siitä, että treffikumppani on suurinpiirtein täysjärkinen. Vasta treffeillä sitten saa selkoa siitä, onko edellytyksiä ystävyyteen tai rakkauteen...

    Jos treffit ovat täysi floppi, niin entä sitten? Huono tuuri ei voi jatkua loputtomiin. Mitä enemmän naisia tapaa, sitä todennäköisemmin tekee löydön. Näin yksinkertaista se pohjimmiltaan on.

    Tietenkin 117. treffeille mennessä saattaa olla jo aika pessimistinen mieliala...

    Mutta ei tuo sinunkaan menettelysi varjele pessimismiltä. Jos kaikki nuo tapaamasi neljä miestä olisivat olleet pettymyksiä, olisit todennäköisesti yhtä pessimistisessä mielentilassa kuin se supertreffailija, joka kävi turhaan 117. treffeillään...

    Äänestä

  • Löydön tehnyt nainen kirjoitti:

    "...Vakka kantensa valitsee ja on jokseenkin turhauttavaa kumpaisellekin osapuolelle, jos ollaan ihan "eri sfääreistä"..."

    Olen samaa mieltä.

    Joskus ihmetyttää kun lukee näitä ihmisten nettitreffikokemuksia. Jollakin saattaa olla toistasataakin treffiä takana eikä silti ole löytynyt ketään sellaista, jonka haluaisi tavata edes toisen kerran. Tässä tulee mieleen, että millä perusteilla sinne treffeille lähdetään. Eikö selvitetä "netitse", kiinnostaako toista ollenkaan samat asiat, onko arvot samansuuntaiset, hakeeko toinen seuraa ollenkaan samalla mielellä kuin itse jne. Nettihän on tässä etukäteisselvittelyssä erinomainen väline.

    Joissakin tapauksissa on varmaan ongelmana toisen/molempien osapuolien valehtelu. Luulisi valehteluansaan menemisen todennäköisyydenkin kuitenkin pienenevän sitä enemmän, mitä kauemmin kirjoittelee.

    Itse laitoin ilmoituksia sinkkupalstalle 1,5 vuoden ajan. Tuona aikana treffasin neljä eri miestä. Näistä täysin epäonnistunut tapaus oli vain yksi. Muut olivat kutakuinkin kelpotyyppejä ja neljäs olikin sitten löytö.

    Minulla oli varmaan onneakin mukana mutta kyllä olin asettanut myös haku- ja varsinkin tapaamiskriteerit tosi koviksi. Kirjoittelin myös jokaisen treffatun kanssa vähintään kuukauden.

    " Nettihän on tässä etukäteisselvittelyssä erinomainen väline."

    On sellaiselle, joka osaa ilmaista itseään kirjoittaen. Olen huomannut, että on kovin vaikeaa löytää "kaltaistensa kansasta" kirjoitustaitoisia. Enkä nyt tarkoita kieliopillisesti täydellistä tekstiä, vaan kykyä käydä keskustelua meileitse. Siinä on melkoisen vaikea selvitellä yhtään mitään, jos toinen ei osaa kuvailla ajatuksiaan ja mielipiteitään. Aika helposti tulee vastaan tilanne, että on sitten hankkiuduttava livetapaamiseen, kun muuten ei juttu etene puusta pitkään. Sinulla on tosiaan ollut tuuria, että olet noin vähillä treffaamisilla löytösi tehnyt.

    Henkilökohtainen kirjeenvaihto on tietenkin kovin eri asia kuin tällaiset foorumikeskustelut, mutta kun vilkaiset vaikkapa näiden palstojen antia "sillä silmällä", ymmärtänet, mitä tarkoitan :)

    Äänestä

Minuun ainakin tuollainen treffikäyttäytyminen iskee kuin häkä. Myös naisten pitää muistaa tällaiset ohjeet! Ilmeisesti sinulla on kokemusta treffailusta?

Ja on totta, että vakka kantensa valitsee. Itselläni oli vähän aikaa sitten peliä tosi mukavan ja söpön nuoren miehen kanssa. Itse aloitin pelin, kun olin tosi kiinnostunut ja mies pyöri päässä koko ajan. Kuitenkin kävi niin ikävästi, että tunne lopahti toisten treffien jälkeen. Harmi, sillä mukava mies. Ei vaan tee mieli jatkaa väkisin ja ns. järjellä.

Toivottavasti löytyisi sellainen ihminen jonka kanssa tunteet menisi yksiin.

Äänestä
  • Kuulostaapa tutulta. Juuri noin minulle taisi käydä aivan äskettäin. Tosin mistä minä tiedän että pyörinkö minä sen naisen mielessä. Mutta harmi, minä todella pidin siitä naisesta.

    Äänestä

tuossahan se perusta on. Tunneälyä peliin ja ottakaa rennosti ja nauttikaa treffeistä sellaisenaan ilman taka-ajtuksia ja odotuksia niin jää hyvä mieli vaikka seuraavia ei tulisikaan. Lisäksi olette silloin huomattavasti rennompia ja mukavempaa seuraa...

Äänestä
  • "Lisäksi olette silloin huomattavasti rennompia ja mukavempaa seuraa..."

    Äänestä

  • sandi kirjoitti:

    "Lisäksi olette silloin huomattavasti rennompia ja mukavempaa seuraa..."

    Rentous ja mukavuus taitavat olla aika kaukaista sukua muodolliselle kohteliaisuudelle, joka tuossa korostetaan. Sanoisinpa mieluummin: ole oma itsesi ja hauskasti kriittinen - silloin vastapuoli tuntee merkitsevänsä jotain tai mikähän nyt sitten onkaan syynä mutta aivan oikeasti naiset tuntuvat pitävän pienestä kiusoittelusta. Se jos mikä vapauttaa tunnelmaa.

    Äänestä

  • Hmmm... kirjoitti:

    Rentous ja mukavuus taitavat olla aika kaukaista sukua muodolliselle kohteliaisuudelle, joka tuossa korostetaan. Sanoisinpa mieluummin: ole oma itsesi ja hauskasti kriittinen - silloin vastapuoli tuntee merkitsevänsä jotain tai mikähän nyt sitten onkaan syynä mutta aivan oikeasti naiset tuntuvat pitävän pienestä kiusoittelusta. Se jos mikä vapauttaa tunnelmaa.

    Ennemmin rento kuin yltiökohtelias ja jäykkis. Liian kaavamaisesti käyttäytyvästä treffikumppanista tulee tylsähkö ja jotenkin epävarma kuva.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Happily married - M25 kirjoitti:

Aika monella miehellä (kenties naisellakin) näyttäisi menevän sormi suuhun treffailun suhteen: Kuinka käyttäytyä? Mistä keskustella? Miten pukeutua?
Ajattelin koota tähän muutamia ohjeita, joita käyttää treffeillä ohjenuorana. Kaikki luetellut asiathan ovat suurimmalle osalle varmasti itsestäänselvyyksiä, mutta kertaus on opintojen äiti.

1. Unohda seksi. Seksi tuskin on se tärkein syy seuranhakuun ja se kyllä astuu itsestään mukaan kuvioihin, mikäli treffailu etenee seurusteluksi.
Muutenkin kannattaa muistaa, että seksuaalisuuteen kuuluu paljon muutakin kuin pelkkä yhdyntä, ethän unohtanut erotiikkaa ja romantiikkaa?

2. Pukeutuminen. Pukeudu vaatteisiin joissa viihdyt! Pukeutumisessa puhtaus ja siisteys ovat kaiken A ja O: Treffeille ei mennä likaisissa ja kulahtaneissa arkivaatteissa. Toisaalta kannattaa välttää ylilyöntejä, eli musta pukukaan tuskin on se paras vaihtoehto, ellette ole menossa jonnekin todella hienoon paikkaan, minne etiketti pukua vaatii.
Itse suosin esimerkiksi ihan suoria housuja, kauluspaitaa ja nahkatakkia. Elä kuitenkaan laita sitä tylsän mitäänsanomatonta työpaitaa, vaan värejä ja kuvioitakin saa käyttää - kohtuudella.
Muista kiinnittää huomiota yksityiskohtiin: Lankkaa kengät ja muista mustat sukat. Myös hajusteiden käyttö on suositeltavaa, muista kuitenkin ettei sitä after-shavea tarvitse käyttää kerralla koko pulloa.
Mikäli menette autollasi, niin onhan se puhdas?

3. Käytöstavat ovat osa toisen huomioonottamista!
Kiroilu ei anna koskaan hyvää kuvaa itsestäsi.
On kohteliasta avata ovi naiselle, auttaa takin pois ottamisessa, jne. Muista käyttäytyä kohteliaasti myös muita ihmisiä kohtaan!
Ruokailua ei aloiteta, ennen kuin molemmilla on ruokaa ja jos nainen poistuu pöydästä silloin et myöskään sinä syö. Ei puhuta ruoka suussa ja ei kiirehditä sen ruoan kanssa, tarkoituksena on tutustua toiseen eikä syödä nälkäänsä. Pidä huoli, että seuralaisellasi on aina vettä ja viiniä lasissa.
Mikäli et tiedä millä aterimella syödään mitäkin ruokaa tai mikä lasi on millekin juomalle, kannattaa tutustua esimerkiksi Kultaisen käytöksen kirjaan, josta löytyy paljon hyödyllistä tietoa mm. pukeutumisesta, ruokailusta ja yleisistä käytöstavoista.

4. On kohteliasta tarjoutua maksamaan molempien puolesta, mutta mikäli nainen haluaa maksaa oman osuutensa, niin silloin se hänelle suotakoon.
Jos menette esimerkiksi hienompaan (kalliimpaan)ravintolaan, kannattaa varautua maksamaan molempien puolesta, nainen ei ehkä ole varautunut niin isoon laskuun.
Jos maksat molempien laskun, tee se pyytettömästi!

5. Ole aktiivinen! Kerro itsestäsi, työstäsi, harrastuksistasi ja kysele myös seuralaisestasi ja hänen harrastuksistaan. Ole oikeasti kiinnostunut mitä hänellä on sanottavana!
Elä kuitenkaan ole pitkäveteinen, eli elä kerro tuntikaupalla auto- tai tietokoneharrastuksestasi ellei vastapuoli ole asiasta kiinnostunut.
Jos harrastuksiisi kuuluu esimerkiksi lemmikit, ruoanlaitto, ruoka ja viinit, matkailu tai vaikkapa vaellus niin noista luulisi saavan helposti keskustelua aikaiseksi.
Mikäli olet seuralaisestasi kiinnostunut, niin illan päätteeksi pyydä rohkeasti uusille treffeille. Pahimmassa tapauksessa molemmat teistä toivovat jatkotreffejä, mutta kumpikaan ei kehtaa kysyä. Niin hassuja me ihmiset olemme :)

6. Muista hyvä itseluottamus ja itsetunto. Naiset pitävät terveen itsetunnon omaavista miehistä.
Elä pidä itseäsi muita parempana ja jätä turha machoilu pois, mutta ole kuitenkin tyytyväinen itseesi ja saavutuksiisi. Muista hyvä ryhti ja katsekontakti!

7. Ole oma itsesi! Elä yritä näytellä mitään mitä et ole.

8. Vaikka ette olisikaan luotuja toisillenne, ole herrasmies loppuun asti. Kenties tapaat joskus hänen ystävättärensä, jolloin aikaisempi töykeä käytös kostautuu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu