Mikä olisi hyvä mittari maantiepyörään? Tällä hetkellä on joku langallinen VDO A8, jonka erästä ominaisuutta en oikein osaa arvostaa. Se surkimus päättää silloin tällöin ihan itsestään nollata asetukset, kilometrit, kaikki. Tässä myös maksimiajanotto on ilmeisesti vain 10 tuntia, jonka jälkeen ajanotto ja trippimittari alkaa nollasta uudestaan, haluaisin ettei tällaista rajoitusta olisi tai ei ainakaan näin pientä.
Langaton voisi olla kiva ja samaten kadenssimittaus. Mutta löytyykö signaali aina luotettavasti tai voiko mennä sekaisin jos vieressä polkee joku samanlaisella?
Langaton voisi olla kiva ja samaten kadenssimittaus. Mutta löytyykö signaali aina luotettavasti tai voiko mennä sekaisin jos vieressä polkee joku samanlaisella?
Vastaukset 6
Vanhimmat
osta langatonta!
huonojakokemuksia moisista, syö pattereita ihan tajuttomasti ja heittää omianopeuskia jos jokin tarpeeksitehokas radiolähetin pääsee lähettyville.
Osta sigman mittari 1606L jossa on se kadenssimittausmahdollisuus. Aina kadenssipiuha ei tule mukaan joten voi joutua ostamaan erikseen. Välttelisin minäkin noita langattomia, ei langoista ole asennuksen jälkeen mitään haittaa.
1606L on meikäläisellä toiminut hyvin joten voin kyllä tuota suositella eikä hintakaan ole ihan mieletön kuten monissa kadenssia mittaavissa on.
Minulla on maantiepyörässäni langallinen Cateye strada, joka näyttää myös kadenssin. Olen ollut siihen erittäin tyytyväinen ja ostinkin samanlaisen myös uuteen cyclocrossariini.Toimintojakin on riittävästi. Langallisen ostin siksi että se on ollut "pomminvarma". Luin esim. fillarilehden foorumia, joissa porukalla oli ollut ongelmia langattomien kanssa (esim. Polar) ja siksi langallinen. Toimii varmasti kuin junan vessa.
Myydäänkö näitä jossain päin Helsinkiä?
Ainakin Cyclecenter Helsinginkadulla, mutta muualtakin saa.
en ole varma onko tuo malli aivan kirjamellisesti oikein. Mutta itsellä tuommonen ja tyytyväinen olen ollut toimintoihin. tripit kade yms. nii ja LÄMPÖMITTARI:)