Sivuspagaati "vanhana"

Mies---26

Moi!

Sattuuko kukaan tietämään ketään joka olisi saanut hieman "vanhemmalla" iällä oman venyvyytensä siihen kuntoon että sivuspagaati onnistuu?

Kuten nimimerkistä voi päätellä, niin ikää on 26 ja nyt sitä alkaa pikkuhiljaa huomaamaan että venyvyys on ihan varoittamatta johonkin hävinnyt. Tai ei nyt täysin kun aina olen keskimääräistä notkeampi ollut, mutta enää ei saa esimerkiksi suorinjaloin istuessa vatsaa/rintaa reisiin kiinni. Ensimmäiseksi tavoitteeksi on otettu pystyä tuohon jälleen, mahdollisesti kesään mennessä. Matkaa on hieman tuohonkin, mutta eiköhän tuo vielä onnistune.

Mutta entäs se sivuspagaati. Se on ollut aina haaveena, mutta sekin on jäänyt parhaimmassa kunnossa 10cm vaille. Ja sekös rassaa.

3

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HelluntalaisN22

      Sillä miehen rakenne siinä lantion kohdalla on erilainen naiseen verrattuna. Naisen rakenne on otollinen Sivuttais-Spagaattiin..miehen ei

      • kumitarzanko

        onnistuu päiväittäisellä harjoittelulla. Treenasin ennen punttia ja lätkää ja vasta kolmenkympin tienoilla tajusin venyttelyn merkityksen. Nyt 32v, painoa 90kg ja onnistuu spaagaatti kumminkin päin.


    • Mies---26

      Kiitos tähänastisista vastauksista. Tuota rakenteellista eroa uskallan itsekin kyseenalaistaa, monet taistelulajiharrastajat kuitenkin pystyvät ko. suoritukseen.

      Jälkeenpäin mietittynä tuli myös mieleen että periaatteessa mitään rakenteellista estettä ei periaatteessa pitäisi olla, ja lihashan (tai lihaskalvo) venyy tietysti iästä riippumatta. Se mistä tuo rakenne tuli mieleen vähän tämän ketjun perustamisen jälkeen, oli muistikuva siitä kuinka sain nuorempana lonkan osalta pitkälti sivuspagaatia vastaavan asennon niin, että lattialla istuessa jalkapohjat ovat toisiaan vastan ja jalat lattiaa vasten. Lopulta tuo asento taipui sen verran hyvin, että kaveri pystyi nousemaan jalkojen päälle seisomaan. Periaatteessa ainoaksi esteeksi pitäisi siis muodostua lihasten/-kalvon venyminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2582
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      325
      2268
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      32
      2002
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1616
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1396
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1116
    Aihe