Sivuspagaati "vanhana"

Mies---26

Moi!

Sattuuko kukaan tietämään ketään joka olisi saanut hieman "vanhemmalla" iällä oman venyvyytensä siihen kuntoon että sivuspagaati onnistuu?

Kuten nimimerkistä voi päätellä, niin ikää on 26 ja nyt sitä alkaa pikkuhiljaa huomaamaan että venyvyys on ihan varoittamatta johonkin hävinnyt. Tai ei nyt täysin kun aina olen keskimääräistä notkeampi ollut, mutta enää ei saa esimerkiksi suorinjaloin istuessa vatsaa/rintaa reisiin kiinni. Ensimmäiseksi tavoitteeksi on otettu pystyä tuohon jälleen, mahdollisesti kesään mennessä. Matkaa on hieman tuohonkin, mutta eiköhän tuo vielä onnistune.

Mutta entäs se sivuspagaati. Se on ollut aina haaveena, mutta sekin on jäänyt parhaimmassa kunnossa 10cm vaille. Ja sekös rassaa.

3

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HelluntalaisN22

      Sillä miehen rakenne siinä lantion kohdalla on erilainen naiseen verrattuna. Naisen rakenne on otollinen Sivuttais-Spagaattiin..miehen ei

      • kumitarzanko

        onnistuu päiväittäisellä harjoittelulla. Treenasin ennen punttia ja lätkää ja vasta kolmenkympin tienoilla tajusin venyttelyn merkityksen. Nyt 32v, painoa 90kg ja onnistuu spaagaatti kumminkin päin.


    • Mies---26

      Kiitos tähänastisista vastauksista. Tuota rakenteellista eroa uskallan itsekin kyseenalaistaa, monet taistelulajiharrastajat kuitenkin pystyvät ko. suoritukseen.

      Jälkeenpäin mietittynä tuli myös mieleen että periaatteessa mitään rakenteellista estettä ei periaatteessa pitäisi olla, ja lihashan (tai lihaskalvo) venyy tietysti iästä riippumatta. Se mistä tuo rakenne tuli mieleen vähän tämän ketjun perustamisen jälkeen, oli muistikuva siitä kuinka sain nuorempana lonkan osalta pitkälti sivuspagaatia vastaavan asennon niin, että lattialla istuessa jalkapohjat ovat toisiaan vastan ja jalat lattiaa vasten. Lopulta tuo asento taipui sen verran hyvin, että kaveri pystyi nousemaan jalkojen päälle seisomaan. Periaatteessa ainoaksi esteeksi pitäisi siis muodostua lihasten/-kalvon venyminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1759
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1101
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1076
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      962
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      829
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      150
      799
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      52
      726
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe