"Meillä on katto pään päällä ja ruokaa pöydässä..plä,plä,plä,plä......raha on niin yliarvostettua."
"Joo ja sulla näyttäis olevan tämän vuoden mallia oleva Volvo. Vittu anna nyt se vartiotorni ja lähde kiitään."
Ihme hihhuleita, käyvät viimeisen päälle tälläytyneinä uudella Volvolla kiertelemässä ja kertomassa kuinka raha on yliarvostettua.
Ps. Noo...oisin mä sitä toista voinut kerran panna paremman puutteessa.
Hallitseeko rahaelämääsi?
9
275
Vastaukset
- feministi-x
miestä vai naista...
Höpö höpö raha koskaan ole hallinnut elämää. Jos vielä lotossa voittaisi, niin olisi vapaa kuin taivaan lintu näistä maallisista velvotteista. Mutta minulla on kirkkaana muistissa, että ainainen rahapula kylläkin hallitsi elämääni toistakymmentä vuotta.
Eikä sillä, etteikö jollain voisi päinvastaisiakin kokemuksia olla, vaikken heidän ajatuksenjuoksuaan ymmärräkään....kun ei tiedä vituttaisko ne niiden saarnat enemmän vai se niiden auto. Ehkä se on kuitenkin se kokonaisuus.
"Paljos toi Volle sulle merkkaa mä tarjoon kympin...."
Ehkä kuitenkin eniten vituttaa se, että mut on hyvätapaseksi kultapojuksi koulutettu. Ei voinut taaskaan muuta kuin hymistelee ja kiitellä mielenkiintoisesta lehdestä. Voi jeesus.
"Kuulkaa mua, kun mä huudan teidän perään: IME MUNAAAA"- sirpamaikkarilta
Mutta mistä helvetin pantavista hihhuleista sä puhut? Tai, noh! Kokoomushan haluaa uudeksi "työväen pulueeksi". Joten varmaan kokoomuksen vaaliedustajista.
- sirpamaikkarilta
Richartti kirjoitti:
..uusin vartiotorni?
Eikä tule! Niistä hihhuleistako sä puhuitki? Mä jo luulin et kokoomuslaisista. Mut kävi ne sun hihhulis munki ovella. Taisin olla aika tyly kun vetäsin vaa oven kiinni ja sanoin ettei kiinnosta. En kyllä kattonu oliko kumpikaan pantavannäkönen. Piti koirista huolehtia etteivät rappuun mene.
- Papeete1
Omituista sakkia tosiaan. Eivät näköjään arvosta sitä mitä on. Niinhän se monilla pöndeillä on että arvostetaan vasta kun ei ole. Minä kyllä avrvostan rahaa ja raha hallitsee elämääni.. lähinnä siis sen puute. Tosin nyt on hieman paremmat ajat menossa. Kävin just shoppaileen itelle ja muksuille meikkejäkin. Hui, mikä törsäri :D
Joo, Ratikan tavoin mäkin voin ottaa rahan suhteen lunkimmin kun sitä on enemmän kuin kerkiää tuhlata.
Sun tarvis olla vähän mun kaltainen niin ei jää mikään harmittaan hörhöjen invaasioyrityksestä ja ne ei taatusti tule takaisin :) - persona-non-grata
perisynti:). Myös se, kellä ulkoiset puitteet ja talous kunnossa, on varsin helppo mennä kertomaan ihmisille, miten materialla ei ole elämässä lopulta kovinkaan suurta merkitystä. Köyhällä (miten se köyhyys sitten ymmärretäänkin) rahalla kuitenkin olisi merkityksellisyyttä (voi että, taas tuli tuo sana, vaikka kuinka yritin olla sitä kirjoittamatta:)). Vain varakkaimmilla on varaa köyhäillä ....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815