turvotus + ilmaa mahassa

jota ei saa pois???

Moi! alotin laihduttamisen. Rajoitin hurjat 2500 kalorin syönnin 1200 kaloriin. Oon siis 34-vuotias nainen.

Laihdutus on sujunu suht hyvin. Ongelmana on nyt nämä ilmat vatsassa; joita en saa pois, sekä turvotus. Mistä tämä johtuu? liikun paljon ja syön sopivasti, monipuolisesti ja terveellisesti.

keinoi?

2

2645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mary Jane

      Oletko lisännyt laihdutuksen myötä ruokavalioosi kasviksia tai hedelmiä, joita et aiemmin ole syönyt? Tai syötkö nykyään normaalia enemmän kuitua? Tai soijaa? Nämä ovat sellaisia asioita joihin mahan täytyy totutella pikkuhiljaa, ensioireina voi tulla ilmavaivoja ja turvotuksen tunnetta mahassa ja suolistossa. Vatsa tottuu kasvistej, kuidun ja soijan lisäämiseen kyllä aikanaan. Tosin soija kyllä itselleni aiheuttaa tietyissä muodoissaan edelleen minulle ilmavaivoja, vaikka olen syönyt sitä jo vuosia.

      Onko turvotusta vain mahan alueella vai koko kehossa? Yleisin ihonalaisen turvotuksen syy on liiallinen natrium, sen tasapainottamiseksi voidaan syödä magnesium ja kalium-lisiä. Nykyään ihmiset saavat ruokavaliostaan liian vähän magnesiumia, varsinkin laihduttajalla voi olla vajetta joten magnesium lisä ainakin voisi olla hyvä idea - eikä ainakaan pahaakaan tee.

      Muuten neuvoisin juomaan reilusti vettä, se auttaa pistämään nesteet kiertoon. Turvotus voi nimittäin johtua nestehukasta, niin hassulta kuin se kuulostaakin. Toisaalta jos urheilet paljon, turvotus voi johtua myös liikunnasta, nesteen ertymisestä lihaksiin liikunnan jälkeen.

      Voisit myös kokeilla syödä jonkin aikaa maitohappobakteereja, ainakin omalla kohdalla ne auttavat tosi hyvin kaikenlaisiin vatsaongelmiin. Joidenkin lääkäreiden mukaan kaikkien kannattaisi syödä maitohappobakteereja säännöllisesti, sillä nykyinen ruokamme on liian puhdasta ja käsiteltyä.

      Tässä näitä vinkkejä joita minulle tuli mieleen, ehkä niistä on jotain apua...

      • ikuinenlaihduttaja

        tosiaan nuo kasvikset, varsinkin raakana syötynä aiheuttavat turvotusta. Sitten myös hapan maitotuotteet, kuten rahka aiheuttaa turvotust. Varsinki vatsalle joka ei nii tottunu niihin, ei tarvii olla allerginen. Ovat nii happamia. Vihreä tee auttaa hyvin ja muutenki veden juonti...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2208
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1833
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1450
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      21
      1424
    5. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      21
      1064
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      169
      1063
    7. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1059
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      103
      1026
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      902
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      75
      888
    Aihe