Jos ostan vaikka rivitalosta osakkeen ja laitan sen vuokralle, niin kuukuuko huoltotyöt minulle? Vai taloyhtiölle? Vuokralaiselle? Nyt näkyy olevan paljon asuntoja kaupan ja minulla olisi ajatus ostaa pari asuntoa, mutta ei minulla ole aikaa ravata siellä lumitöitä tekemässä eikä huoltohommissa. Nykyisillä vuokrilla asunto maksaa itsensä vuosien varrella. Opiskelijat ovat hyviä vuokralaisia, hehän saavat asumistukea, mutta ovat monesti nuoria eivätkä ole tottuneet tekemään niitä asukkaille kuuluvia hommeleita.
Asunnon omistajan velvollisuudet
Sijoittelija
101037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
en ottaisi opiskelijaa vuokralaiseksi. Ties minkälainen viikonloppu bilettäjä vuokralainen voi olla. Itse olen kerran vuokrannut asunnon opiskelijalle. Silloin tehtiin sellaiset paperit, että jos asuntoon tulee jotain "vikaa"(tapetiti turmeltu tai muutasellaista) opiskelijan vanhemmat korvaavat nämä vahingot työpalkkioita myöten. Tällöin tottakai, nämä paperit tehdään vanhempien suostumuksella ja heidänkin allekirjoituksensa tarvitaan.
Vukratakuu on aika pieni summa(MAX. 3kk vuokra) jos lattia on esim. pilattu.
eiköhän yleensä rivi ja kerrostaloissa ole huoltotöistä sopimus kiinteistöhuoltofirman kans joka sit sisältyy vastikkeeseen ja sitä kautta vuokraan..
Aivan vain neuvoksi:Osta asunnot kerrostalosta niin sinun ainoa velvollisuutesi on tuikata joka kuukausi vuokratulo taskuusi, eikä paljon muuta.
Ei ole suurempaa riesaa muille asukkaille, kuin on asunnonomistaja joka ei osallistu millään tavalla mihinkään. Useissa pienissä taloyhtiöissä kaikki huoltohommat ym. kiinteistön ylläpitotyöt tehdään asukkaiden toimesta talkoilla. Olen saanut sitä lystiä katsella, kun asuntoon tulee vuokralaiset ja asunnonomistaja teettää röyhkeästi kaiken niillä muilla osakkeenomistajilla. Itse vain rahan ottaa vastaan vuokrista. Muut siellä huoltaa kattoja, putsaa rännejä, lappaa lunta katoilta ja tekee lumityöt, pihan siistimiset ja kaiken. Lisäksi muualla asuvan asuntoa ei pahemmin rempata, pihat on täysin hoitamattomana(kasvaa pitkää heinää ja metristä nokkosta). Jos porukalla tehdään maalauksia ja korjauksia, aina löytyy heitä jotka hyvää hyvyyttään maalaavat sijoittajankin aidat ja varastot. Varmaan on muikeaa kuitata vuokratulo taskuihinsa, kun saa hykerrellä, että nuo tollot hoitaa minunkin työni. Hullu paljon työtä tekee, kiero ja ahne pääsee vähemmällä.
vuokralaisena. Tällaiset kaverit kun edellinen kommentoija ja ensimmäinen, ovat niitä vanhuusiän valittajia, niinsanottuja kukkahattuja. Itse olen asunut jo yli 10 vuotta vuokralla erilaisten yksilöiden kanssa ja olen huomannut, että vuokra-asujat pyrkivät pitämään ympäristöstään huolta. Omistaja-asujat eivät välitä helvettiäkään ympäristöstään koska olettavat sen olevan selvää. Paras esimerkki tästä lienee asumani yhtiön tupakointi. Kesäisin käyn tupakoimassa taloyhtiön tekemässä katoksessa. Kun tuohon katokseen en päässyt ja satuin mainitsemaan siitä hallituksen jäsenen kuullen tuli taloyhtiön takapihalle "tupakkatolpat". Mielenkiintoisia nämä väylät, joilla vaikutetaan taloyhtiön hallituksiin?
olen vanhuusiän valittaja. Taitaa olla mulle iskenyt aikainen vanhuus kun mittari ei näytä vielä muutamaan vuoteen ees kolmeakymmentä.
Kerroin vain oman mielipiteeni, 18-vuotiaana olen ostanut ensimmäisen sijoitusasuntoni ja kyllä asuntoon tuleva vuokralainen kannattaa todellakin valita tarkasti. Kun tiedän miten monet ikätoverini tuolloinki elivät, en todellakaan aio ottaa opiskelijaa vuokralle!
Vastaus: Minä en lähtisi vuokralaista sättimään ,kun hän maksaa vuokran se riittää.
On täysin sopimatonta osoittaa mieltä vuokralaiselle !
Syy on Asunnon vuokraajalla , joka on yleisessä kokoksessa läsnä ,osaa manipiloita muita erikoisesti kyselemällä kokousessa onko vukralaiset osallistuneet huoltotöihin ym.
Kyllä hallituksella pitää olla kanttia vastata suoraan kysymykseen .
Miten vuokralainen osallistuu huolto töihin kun ei edes osakkeen omistajat . Koko kesä (Patsastellaan tupakalla parvekkeella ei maalipensselin vetoa edes omaan varaston seinään sitten ollaan vaatimassa maalauksia ja muita korjauksia .
Se sana että sehän kuuluu yhtiölle se tässä kyrsii. Kun ei tajuta että maksajat on omistajat, tässä olis kyllä koulutuksen paikka.
sijoitusasuntoa !!!! Rivareissa vastuunjako vaihtelee ja yleensä oman pihapiirin hoitotyöt kuuluvat asukkaalle kuten
pihan nurmikon leikkaus, käytävän lumityöt, katon lumityöt oman asunnon kohdalta jne....ja paljon muutakin, jos yhtiössä on päätetty hoitaa huoltotyöt talkoilla, osta kerrostalo-osake !
Lähtökohta on talon yhtiöjärjestys (ei järjestyssääntö). Yleensä asukkaalle kuuluu oman porrasedun hoito ja takapiha. Rivareissa tehdään paljon muuta talkoilla, mutta taloyhtiölle kuuluu pelastusteiden aukipitäminen ja ulkopuoliset korjaukset, PIENIÄ maalauksia voidaan tehdä talkoilla (omistajan vastuu, ei vuokralaisen). Ja koska talkootyötä ei saa määrätä maksulliseksi on taloyhtiö velvollinen tekemään muut työt ja kustannukset on perittävä hoitovastikkella KAIKILTA osakkeenomistajilta.
Kiinteistöliiton lakimieheltä saa asiantuntevia vastauksia moniin vääriin päätöksiin taloyhtiöissä.
Siis vastuu kuuluu asunnonomistajalle, ei vuokralaiselle. Talkoissa ja perusparannus- ja huoltotöissä. Eipä vain asunnonomistajaa näy, vuokraraha vain sujuvasti livahtaa pankkitilille. Näitä hävyttömän röyhkeitä riittää. Piha koko yhtiön häpeänpilkku hoitamattomuuttaan!
Löytyykö tästä jotain oikeaa painettua tekstiä? Meinaan asunto oy lakia tai vastaavaa?