Miehen kanssa kaveeraamisesta

.,,,.

naiselle mitään hyötyä? (seksitön suhde)

7

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vänkyrä-nainen

      vaikka tuntuu tyhmältä puhua hyötymisestä tasavertaisuuteen perustuvissa ihmissuhteissa.

      Miehelle esim. on helpompi puhua monistakin asioista, kuin naiselle. Jos tosiaan kaipaa vaan sitä, et toinen kuuntelee ja ymmärtää jossain tietyssä asiassa, niin siihen mies on parempi. Ja voishan tohon sen luotettavuuskortinkin vetäistä. Harvemmin meinaan miesten kanssa tarvii pelätä et asiat levii koko kylän korviin, mikä riski on naisten "juoruilussa".

      Mies kaverina on myös korvaamaton suoja "baari-iskuja" vastaan. Ei tarvii selitellä kelleen ei-toivotuille iskijöille mitään, kun liikkuu baarissa miespuolisen kaverin/kavereiden kanssa. Saa olla rauhassa silloin kunnei mitään seuraa halua.

      Ja tietty se voi monelle olla sen aina kaivatun veljen korvikekin myös.

      • vänkyrä-nainen

        Miespuolisesta kaverista saa tarvittaessa valekumppanin itselleen, esim. sukujuhlissa..Pääsee helpommalla:D


      • MichikoXX
        vänkyrä-nainen kirjoitti:

        Miespuolisesta kaverista saa tarvittaessa valekumppanin itselleen, esim. sukujuhlissa..Pääsee helpommalla:D

        ihan tavallisilla baarireissuilla. Joko väitimme olevamme pariskunta tai sisko ja veli.


      • se ole hyödyn maksimointia kun eletään tasaveraisessa suhteessa?

        "vaikka tuntuu tyhmältä puhua hyötymisestä tasavertaisuuteen perustuvissa ihmissuhteissa"

        joskus lukenut että,parisuhde elää ja voi hyvin,niin kauan kuin kumpikin osapuoli hyötyy siitä.
        ihmiset jostain syystä kavahtavat sanaa hyöty,ikään kuin se mitätöisi suhteet, mut kuinka moni haluaa olla parisuhteessa ihmisen kanssa jonka kanssa ei tule toimeen, se että viihdyt jonkun seurassa on jo hyötymistä.

        ehkä huomaat etten usko pyyteettömyyteen ihmissuhteissa.


      • vänkyrä-nainen kirjoitti:

        Miespuolisesta kaverista saa tarvittaessa valekumppanin itselleen, esim. sukujuhlissa..Pääsee helpommalla:D

        tarvii selänpesijää tai kuuntelijaa.


      • niin se meni
        monte24 kirjoitti:

        tarvii selänpesijää tai kuuntelijaa.

        Kyllä siinä niinkin voi "ystävän" kanssa käydä, että sänkypuuhat tulee, vaikka ei ikinä niin olisi voinut ajatella käyvän. Kai sitten silloin panetti liikaa. Onneksi ei mennyt välit poikki, koska otettiin uusiksi, eli taas panetti. t. nainen


    • StippaS

      Hyötyä on!!!!

      Omaa siippaa kun tarpeeksi vahtaa ja sen kanssa tunteilee niin niiden tunteilujen läpi ei välttämättä aina näe kaikkia juttuja mitkä olisi kuitenkin fiksua nähdä. Kun on mieskaveri niin hän jos ja kun oikea ystävä on, osaa valottaa asioita enempi "mies"näkökulmasta. Juurikaan koska miesystävään kun ei kuitenkaan suhtaudu sellaisella tunnesiteellä (ja heh-heh roihulla) kuin siihen kotona kököttävään sulhoonsa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11008
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      174
      4487
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3989
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      23
      3524
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe