naiselle mitään hyötyä? (seksitön suhde)
Miehen kanssa kaveeraamisesta
.,,,.
7309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vaikka tuntuu tyhmältä puhua hyötymisestä tasavertaisuuteen perustuvissa ihmissuhteissa.
Miehelle esim. on helpompi puhua monistakin asioista, kuin naiselle. Jos tosiaan kaipaa vaan sitä, et toinen kuuntelee ja ymmärtää jossain tietyssä asiassa, niin siihen mies on parempi. Ja voishan tohon sen luotettavuuskortinkin vetäistä. Harvemmin meinaan miesten kanssa tarvii pelätä et asiat levii koko kylän korviin, mikä riski on naisten "juoruilussa".
Mies kaverina on myös korvaamaton suoja "baari-iskuja" vastaan. Ei tarvii selitellä kelleen ei-toivotuille iskijöille mitään, kun liikkuu baarissa miespuolisen kaverin/kavereiden kanssa. Saa olla rauhassa silloin kunnei mitään seuraa halua.
Ja tietty se voi monelle olla sen aina kaivatun veljen korvikekin myös.
Miespuolisesta kaverista saa tarvittaessa valekumppanin itselleen, esim. sukujuhlissa..Pääsee helpommalla:D
ihan tavallisilla baarireissuilla. Joko väitimme olevamme pariskunta tai sisko ja veli.
se ole hyödyn maksimointia kun eletään tasaveraisessa suhteessa?
"vaikka tuntuu tyhmältä puhua hyötymisestä tasavertaisuuteen perustuvissa ihmissuhteissa"
joskus lukenut että,parisuhde elää ja voi hyvin,niin kauan kuin kumpikin osapuoli hyötyy siitä.
ihmiset jostain syystä kavahtavat sanaa hyöty,ikään kuin se mitätöisi suhteet, mut kuinka moni haluaa olla parisuhteessa ihmisen kanssa jonka kanssa ei tule toimeen, se että viihdyt jonkun seurassa on jo hyötymistä.
ehkä huomaat etten usko pyyteettömyyteen ihmissuhteissa.
tarvii selänpesijää tai kuuntelijaa.
Kyllä siinä niinkin voi "ystävän" kanssa käydä, että sänkypuuhat tulee, vaikka ei ikinä niin olisi voinut ajatella käyvän. Kai sitten silloin panetti liikaa. Onneksi ei mennyt välit poikki, koska otettiin uusiksi, eli taas panetti. t. nainen
Hyötyä on!!!!
Omaa siippaa kun tarpeeksi vahtaa ja sen kanssa tunteilee niin niiden tunteilujen läpi ei välttämättä aina näe kaikkia juttuja mitkä olisi kuitenkin fiksua nähdä. Kun on mieskaveri niin hän jos ja kun oikea ystävä on, osaa valottaa asioita enempi "mies"näkökulmasta. Juurikaan koska miesystävään kun ei kuitenkaan suhtaudu sellaisella tunnesiteellä (ja heh-heh roihulla) kuin siihen kotona kököttävään sulhoonsa.