oikea tekniikka..

herännyt :)

Voisko joku kertoa mikä sauvakävelyn oikea tekniikka on? Ku eikö sen käden pidä mennä taakse aika kauas? Mutta ku minusta tuntuu että jos annan sen mennä sinne taakse tarpeeksi nii en voi laittaa sitä kättä sitten melken ollenkaa eteen ku aika lopuu ku pitää jo ottaa seuraava askel ja taas käsiä liikuttaa.. Olipa epäselvästi selitetty :) toivottavasti joku älys..

5

1770

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole oikea

      tyyli. Hänellä on kädet liian koukussa. Paras neuvo on aloittelijalle, että kävele ilman sauvoja kädet heiluen. Sitten otat oikean pituiset sauvat, ei liian pitkät, käteesi ja ala kävellä kuin ilman sauvoja.

      Oikein pahaa tekee kun näkee erillaisia kävely tyylejä. Yksi pitää kädet suorana edessä ja tökkii niitä maahan kävellessään ja vauhti on kova. Se käy olkapäisen ja käsivarsien päälle kovin. Toinen voi kävellessään heittää aina sauvaa eteen löysin rantein kuin hiihtäjä. Kolmannella voi olla liian pitkät suksisauvat, nekin rasittaa kättä ja olkaa. Tietysti vanhuksilla on sauvat tukena ja kulkee niin kuin kulkee, ja pääasia on liikunta

      Minä olen sauvakävellyt alusta alkaen kun niitä tuli kauppoihin. Kävelen 5-6 kertaa viikossa aamuisin 50-60 min. Se on hyvä kunnon pitäjä. Pitää vain muistaa, että kävelee sitä vauhtia kuin itselle on parasta. Kävelee rytmikkäästi se helpottaa kävelyä ja on tehokasta.

      • sauvat

        Kyllä hieman pidemmät sauvat sopii, jos kulkee hiekka tms. poluilla ja pitää vauhtia yllä, varsinkin jos polulla on nousuja, niin silloin niistä pidemmistä sauvoista on hyötyä.
        Jalkakäytävälle ne eivät sovi, kun ei voi pukata "vauhtia".


      • atlatl
        sauvat kirjoitti:

        Kyllä hieman pidemmät sauvat sopii, jos kulkee hiekka tms. poluilla ja pitää vauhtia yllä, varsinkin jos polulla on nousuja, niin silloin niistä pidemmistä sauvoista on hyötyä.
        Jalkakäytävälle ne eivät sovi, kun ei voi pukata "vauhtia".

        ...sovi sauvakävelyyn. Siellä on vaikea saada pitoa oikeaoppiseen työntöön. Itse menen aina hiekkatielle/pururadalle,jos vaan suinkin voin. Siellä voi käyttää kunnolla käsien työntövoimaa. Ja ne tassuasiat: Älkää nyt hyvä ihme käyttäkö niitä pyöreitä tassuja,jotka tulee joskus sauvojen mukana. Ei ne ole tarkoitettu muuhun kuin suojaamaan kärkiä kuljetuksen aikana. Asfalttitassu on erikseen. Ja hankkikaa tietoa OIKEASTA kävelytekniikasta. Näyttää pahalta,kun tökitään miten sattuu ja tietää jo sitä katsoessaa,että pahimmillaan olkapäät menee pilalle. Mikä lie mitta ohje nykyään. Ennen se oli 62cm pois omasta pituudesta ja minulle siinä on oikeanmittaiset sauvat. Mielellään käytän hyvälaatuisia teleskooppisauvoja,niitä voi sitten säätää esim vaikka tunturimaastossa tilanteen mukaan. Pikkumäissä ei säätelystä ole hyötyä. Mutta kävelkää enemmän maastossa,poluilla. Se tehostaa vaikutusta.


    • Hartiat jumissa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      370
      2874
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2314
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1969
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      73
      1628
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1552
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1169
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1029
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      965
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      10
      956
    10. 39
      831
    Aihe