Morjens!
Täällä olis yks kpl 25v kaveria joka on vaan todella huono ensitutustumisessa. Eli kun on mikä tahansa tekosyy, niin sitten ei ole ongelmaa. ;)
Mitäs jos lähdettäisiin kävelylle Stadissa jutusteleen niitä näitä?
Laita sähköpostia jos kaipaat juttukaveria ja ulkoilua.
[email protected]
Terkut,
Jouni
Täällä olis yks kpl 25v kaveria joka on vaan todella huono ensitutustumisessa. Eli kun on mikä tahansa tekosyy, niin sitten ei ole ongelmaa. ;)
Mitäs jos lähdettäisiin kävelylle Stadissa jutusteleen niitä näitä?
Laita sähköpostia jos kaipaat juttukaveria ja ulkoilua.
[email protected]
Terkut,
Jouni
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pakko sanoa, että ilmoituksesi pisti positiivisesti silmään: vaikutat vilpittömältä ja mukavalta, vaikket kertonutkaan paljoa itsestäsi. Harmi kun asun niin kaukana, ettei vastaamisessa ole mitään mieltä... Toivottavasti kuitenkin joku pk-seutulainenkin huomaa ilmoituksesi. :)
Epätoivoiset ja keinotekoiset yritykset ovat heti alkuunsa tuhoon tuomittuja. Leikki menee heti näyttelemiseksi ja totuus paljastuu myöhemmin. Taas ollaan tilanteessa mistä lähdettiinkin.
Mikä tekee kävelylle lähtemisestä huonomman vaihtoehdon kuin kotiin jäämisestä? Onhan siinä ainakin mahdollisuus uuden ystävän löytämiseen eikä kotiin jäämällä saa koskaan tietää, mitä kaikkea menettää.
Kaverisuhteet nimenomaan perustuvat toisten ihmisten hyväksikäyttöön omien intressien mukaisesti. Tässäkin tapauksessa henkilö ilmoittaa aivan suoraan hakevansa, tarvitsevansa ulkoilukaveria ja keskustelukumppania. Hän myöskin vetoaa samanlaisia tarpeita hakevien ihmisten molemminpuolisiin hyötynäkökohtiin. Ystävyyssuhde on sitä kiinteämpi mitä enemmän on yhteisiä tarpeita ja intressejä. Esimerkiksi tässä tapauksssa löytyy ulkoilun ja keskustelemisen tarve.
Aivan, oikeassa olet. Teen paljon businesta ja yleensä onnistuneen diilin tavoitteena on ns. Win-Win tai jopa Win-Win-Win tilanne. Jossa kaikki osapuolet voittavat. Jos tilanne on joku muu, silloin joku ei tule olemaan hommaan todennäköisesti tyytyväinen, eikä homma toimi.
Sanoo suoraan sen, mitä meinaa ja sillä selvä. Lähtee ulos kävelylle ja jutustelemaan maailman asioista.
Tietysti sitä voi tänne palstallekkin kirjoitella ja lipittää kaljaa yksin kotona. Mutta mielestäni se on vaan parempi optio lähteä ihan oikeasti ulos oikeiden ihmisten pariin. Jos tiedät IRL termin. Vai mesetetäänkö vaan? ;)
Että happihyppely kavereita on löytynyt jo muutama. Parilla kävellyllä olen käynyt. Monessa on todettu, että kiitos kävelystä. Mutta ei kiitos jatkossa. Ja pari hyvää ystävääkin on jo löytynyt. Että näin.
Ei sitä koskaan tiedä, koska löytyy sellaisia ihmisiä joiden kanssa on jutustelukemiaa. Toisten kanssa synkkaa ihmeesti ja toisten kanssa ei.
Nykyisen bestiksen olen bongannut lennolla Majorcalta Helsinkiin. Vaihdettiin paikkoja koneessa, että päästiin vierekkäin. Ja sen jälkeen uskomattomat maratoonihöpöttelyt maailman asioista on jatkuneet jo 8 vuotta. Jos pelkää ei pelaa.
Lauantaille mahtus vielä puolenpäivän aikoihin. Säänkin pitäisi olla ok.
Pistppä siis viestiä tulemaan, jos ei ole vielä lauantaille ohjelmaa ja alkaa nyt tympimään.