En saa työtöntä miestä muuttamaan kotoa ja nyt olisi mahdollisuus saada vuokrattua itselle asunto läheltä. Entäpä jos isot lapset jäisivät omaan kotiin isän luo ja työssä käyvä äiti olisikin se, joka lähtisi vuokralle?
Mitä Kela tähän sanoo? Siis että saako mies asumistuet ym. vai joudunko maksamaan molemmat asunnot ja tietenkin lapset - siis kaiken, kuten tähänkin saakka?
Kuka tietää?
Ei ole varaa mennä loukkuun yhtään enempää ja pää halkeaa jo.
Mitä Kela tähän sanoo? Siis että saako mies asumistuet ym. vai joudunko maksamaan molemmat asunnot ja tietenkin lapset - siis kaiken, kuten tähänkin saakka?
Kuka tietää?
Ei ole varaa mennä loukkuun yhtään enempää ja pää halkeaa jo.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei, väärä palsta. Ollaan vihittyjä. Mutta vaikuttaako se asiaan?
Ota yhteys paikkakuntasi oikeusaputoimistoon. Saat sieltä hyviä neuvoja huokealla. Lähimmän oikeusaputoimiston sijainnin löydät googlaamalla.
Varaa sieltä aika itsellesi lakimiehen (naisen) luota ja asiat selviävät. Voi myös kysellä avioeroasioista, Kela-tuista, lasten huoltajuudesta yms.
Kumpikin maksaa vain oman asumisensa ja anoo itselleen uutta asumistukea. Aina, kun olosuhteet muuttuvat, Kelalle pitää ilmoittaa.
Jos mukaasi lähtee pienemmät lapset, niin eiköhän lasten elatus silloin mene puoliksi? Tai jos kaikki lapset jäävät isänsä kanssa, niin maksat vain elatusmaksun ja lasten isä huolehtii omalta osaltaan elatuksesta - et sinä yksin kaikkea maksa, eikä kuulukaan maksaa.
on se elatusvelvollisuus.
TUosta ei käy ilmi, onko "jäävä" asunto omistusasunto, eli puhutko lainan maksusta? Siitähän et pääse irti. Tai sähköistä ym. ym. jos se on omistukämppä.
Käy siellä lakimiehellä!
sinne Kelaan, hyvä nainen!
Hei.
Minä olin työtön lähtiessäni kotoa pois,otin mukaani kaiken mahdollisen mitä tarvitsin.
Maistraatille ilmoitin uuden kotip. ja osotteeni.
menin kelalle ja hain asumis tukea ,se oli yli puolet vuokrasta,eli hyvä niin.
aikuiset lapset jäivät isänsä luokse ,mut isällä töitä myös heillekin.
Opintotukea lapset saivat muuttaessa osott. minulle ja sitén saivat asumist. ja minun tippu hiukan,eli ei muutosta ...
sossusta hain toimeentulotukea.
kelalta kaiken mahdollisen.
tuosta kaikesta on kulunut aikaa ja aurinko paistaa risukasaankin.
voimia lähtemiselle.
ps. talo myynnissä, ootellen rahaa sieltä ja velkani saan maksettua pois ,otin luottoa ja silla tavoin sain kotini kauniiksi kalustella,kirppikset kiertäen.
kyllä työttömämäkin pärjäilee...