Kaikki mieluummin kroolaamaan

Halleissa on usein niin ahdasta että ohituksia ja kohtaamisia on jatkuvasti.
Tyylikäs krooli vaatii puolet siitä leveydestä mitä omintakeinen "sivupotkusammakko".
Hipaisutkin ovat vaarattomampia kuin sivusuunnan huitaisut.

4

886

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainen 32 vee

      kunto ja tekniikka ei varmaan useimmilla anna kroolille myöden. Krooli on rintauintiin verrattuna raskaampi uintityyli ja varsinkin väärällä tekniikalla pää ylhäällä uiden... itse nautin kroolista nyt vasta kun on muutenkin saanut kunnon kohoomaan, tosin hengitystekniikkaan täytyy vielä kiinnittää huomiota, sen rytmitys ei ole kohdallaan. Vauhdikkaampaa menoahan se on eikä tosiaan vie niin paljon tilaa.

    • Rouvahylje

      Ohitustilanteet joissa on vaara saada potku kehoonsa tai naamaansa vähenisivät jo sillä, että sitä sammakkoa ei uitaisi vierekkäin samalla kälättäen.

      Tai jos uimataidottomat siirtyisivät kuntouintiradalta vapaalle vyöhykkeelle harjoittelemaan, niin aikuiset kuin lapsetkin.

      Tai jos sen nopeamman uimarin päästäisi edelleen eikä tukkisi rataa, ainakaan tahallisesti.

      Tai jos uitaisiin reippaasti radan päähän sen sijaan, että käännytään puolivälissä isolla ympyrällä tai kävellään heti kun jalat ottavat pohjaan.

      Onko muuten uimavalvojia kielletty puuttumasta ratojen käyttöön vai eikö heile kuulu kuin hengenpelastus?

      • Pitäähän sitä kuulumisia vaihtaa kollegojen kanssa ja kahvia keittää ja netissäkin on nykyään niin paljon puuhaa ja katsottavaa;-)


      • ei ihan näin
        Phoca55 kirjoitti:

        Pitäähän sitä kuulumisia vaihtaa kollegojen kanssa ja kahvia keittää ja netissäkin on nykyään niin paljon puuhaa ja katsottavaa;-)

        sillä ihan oikeasti rintauinti on kaikkein raskais uintilaji ja taas vapaa uinti kaikkein kevyin huoh silloin ku niitä osaa räpiköinti on erikseen

        uimahalleissa usein ongelmana ettävarsinkin juuri matkauimarit keskittyvät niin uintiin että eivät huomaa että joka toinen veto menee puoliksi toisen radan puolelle ja se oikeasti sattuu jos siinä kohtaa juuri sattuu vaikka laittamaan laseja uudelleen päähän ja toisen käsi pamahtaa naamaa t:kilpauimari


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      194
      13332
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6696
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      156
      6326
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4131
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3630
    Aihe