Kilpauintimaailmanennätykset

Naku-uinti kunniaan

Lehdessä oli juttu , että Fina ryhtyi muokkaamaan uima-asusääntöjä sen takia kun vuoden aikana on syntynyt 108 maailmanennätystä.
Minkä takia käytetään edes uimapukua. Paras olisi kun kaikki uimakilpailut tapahtuisi alasti, niin kaikki olisi samalla tasolla. Samalla ei olisi rahasta pulaa kun katsomot olisi aina täynnä.

7

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pfft...

      Siinä olen kyllä niiden kanssa samaa mieltä, että uinnista on todella nopeasti tullut liian välineurheilua ja jotakin asialle pitäisi tehdä.

      Niitä käytetään koska niitä vielä saa käyttää. Itsekin käytän. Alasti ei ole hirveän hyvä idea, koska veikkaisinpa että vaikka kuinka yleisö haluaisi niin niitä katseltavia uimareita ei olisi enää yhtään. Ja sitä paitsi sisäänpääsy sinne katsomoon on ilmaista arvokisoja lukuun ottamatta että eipä sitä rahaa tulisi niinkään..

    • puimuri

      ainaki naisten kisoissa

    • harrastelijafyysikko

      Uimapuvun ja ihon väliin jää ilmaa, joka lisää nostetta. Siten uimari voi käyttää enemmän eregiaa eteenpäin (selässä taaksepäin) uintiin kuin pinnalla pysymiseen. FINA taisi tämän takia kieltää useamman uimapuvun käytön päällekäin.

    • Tempsa.

      Joku keksi maailman parhaan uimapuvun ja se kielletään sen vuoksi että on liian hyvä?? Mielestäni tässä logiikassa joku kusee ja pahasti. Uimapukuihin olisi kuulunut tehdä selvät rajat mihin asti tekijä saa sen viedä. Ei sääntöjä voi tehdä enää sen jälkeen kun asua on käytetty ja myyty tuhansittain.

      Itsekin käytän pitkiä kisa-asuja ja ostin Arenan r-evolutionit (tai-mitkä-lie) jotka matkivat speedon lzreita (

    • rumipuku

      jee alastonuinti antais tasoitusta meille tavallislle läträäjille. jarruparrun paksuus ja pituus siten veden vastus olisi pienempi meillä kuin juuri aikuisuuden kynnyksellä olevilla testoteroni hepuilla ! Toisaalta läskeillä on tunnetusti maaiman pienin parru ja ne sais etua sekä kellumiseen että veden vastukseen.. ...hmmm...

    • anonyymi99

      Parin kolmen vuoden sisällä FINA runnoo läpi säädöksen, jonka mukaan miesten uimahousujen ylä- ja alaosan välinen pituusero rajoitetaan 14cm. Eli kokopuvut, puolipuvut ja povihousut kielletään.

      • Anonyymi

        Ei palattu pikkuspeedoihin. Jammerit eli polvihousut tulivat jäädäkseen ja niitä käyttävät kaikki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe