mitä pitäisi syödä että se vahvistais kynsiä?
mikä vahvistaa kynsiä?
14
4979
Vastaukset
- pollomi
Syö kalkkitabletteja jossa d vitamiiniä..imeytyy paremmin
- Opiskelijatar
Yleisesti ottaen terveellinen ja ravitseva ruoka pitää huolta koko elimistöstä.
Kynsille vähän henkilöstä ja tarpeista riippuen hyvää tekevät edellämainittujen lisäksi myös suun kautta: biotiini, rasvahapot, pii, sinkki, erilaiser vitamiinivalmisteet.
Ulkoisesti pitää muista olla purematta ja repimättä kynsinauhoja.
Kynsien ja kynsinauhojen hoitaminen kynsiöljyllä on myös aivan ehdoton asia, merkitsevän eron huomaa, jos koskaan ei ole kynsilleen öljyä näyttänyt.
Ja jos kynnet liuskottuvat/katkeilevat, kynnenkovettajalakkoja on monilla kempparimerkeillä, Mavala esim. Täytyy sitten muistaa, että sisältävät formaldehydiä, joten kynnet kyllä kovettuvat, mutta samalla muuttuvat helposti katkeaviksi kun luonnollinen jousto vähenee.
Ja tietenkin oman kynnen geelivahvistus! :)
Ja osaava henkilö tekee aina kynsinauhojen hoidon, hieronnan ja hellivän vitamiinirikkaan kymsiöljyn laiton. - i vufhgujdikfjed
Tutkimuksen mukaan kalkkitableteilla ei ole merkitystä kynsien kasvuun. Opsikelijattaren vastaus oli hyvä.
- kynsiteknikko
Opiskelijatar kirjoitti:
Yleisesti ottaen terveellinen ja ravitseva ruoka pitää huolta koko elimistöstä.
Kynsille vähän henkilöstä ja tarpeista riippuen hyvää tekevät edellämainittujen lisäksi myös suun kautta: biotiini, rasvahapot, pii, sinkki, erilaiser vitamiinivalmisteet.
Ulkoisesti pitää muista olla purematta ja repimättä kynsinauhoja.
Kynsien ja kynsinauhojen hoitaminen kynsiöljyllä on myös aivan ehdoton asia, merkitsevän eron huomaa, jos koskaan ei ole kynsilleen öljyä näyttänyt.
Ja jos kynnet liuskottuvat/katkeilevat, kynnenkovettajalakkoja on monilla kempparimerkeillä, Mavala esim. Täytyy sitten muistaa, että sisältävät formaldehydiä, joten kynnet kyllä kovettuvat, mutta samalla muuttuvat helposti katkeaviksi kun luonnollinen jousto vähenee.
Ja tietenkin oman kynnen geelivahvistus! :)
Ja osaava henkilö tekee aina kynsinauhojen hoidon, hieronnan ja hellivän vitamiinirikkaan kymsiöljyn laiton.Ei mielellään kynnenkovettajia. Tosiaankin rupee katkeileen omia aikojaan. Kynsiä on moneks. Onliuskottuvia, kuivia ym. ym. Meidän liikkeessä on myynnissä mahtava sarja (en tiedä saanko sanoa nimeä..?) jolla on jokaiselle kynsilaadulle oma lakka. Sinun kannattaa hakea ehdottomasto kynnen PH arvoa tasapainottavaa lakkaa, se ehkäisee kynsien katkeilun eikä koveta. Ennen lakkaa kannattaa myös viilata kynnet. Kynnen päälliosalle on oma viilansa, ei saa viilata karkealla viilalla! Kynsinauhat pitää pitää hyvässä kunnossa, niillekkin on omat voiteensa.
Kynsien hoito lähtee niinkin pienestä, kun viilausasennon tarkkuudesta (jos liuskottuu herkästi, tulee olla varovainen)
- s87
katkeilevat helposti ne ovat varmaankin liian kuivia ja silloin kynsiöljy auttaa. Ainakin minulle auttoi. Kun kynnet pääsivät kunnolla kasvamaan eivätkä katkenneet koko ajan niin ne pikkuhiljaa myös tulivat paksummaksi.
- ---------
60 tabl, puolet syöty, on tepsinyt, kalkkitbl myös ja yleensä monivitamiinit. Käytä oliiviöljyä päivittäin, hiukset ja kynnet voivat hyvin.
- -----------------
vaikka vanha ketju, niin kiinnostaisi minuakin jokin hyvä konsti tai tuote
- Laborantikko
kynsiöljy on aika kallista siihen nähden että joka toisella se tepsii vain 2 purkintyhjennyksen jälkeen. nopein keino saada kynnet "terveiksi" ja olemaan katkeilematta on tietysti niille tarkoitettu lakka joka siis parantaa kynsiä ja auttaa niitä kasvamaan vahvempina ja paksumpini, terveellinen ruokavalio, joka sisältää paljon hedelmiä, marjoja ja vihanneksia, riittävä uni ja muutenkin hyvät elämäntavat. Tupakan on tutkitusti haittaavan kynsienkin kasvua normaalisti, sama vaikutus myös liiallisella alkoholilla. Vähentää pitäisi myös kynsiä kuluttavaa/vaurioittavaa työtä. Toivottavasti oli apua edes jollekkin ! ;)
- kauneusblogi
Itse huomasin kynsieni vahvistuvan ja kasvavan hurjaa tahtia, kun aloin syömään raejuustoa 400-600g päivässä. Myös luonnon kynnen geelivahvistus auttaa kynsiä katkeilemasta. Tässä lyhyt juttu: http://priceoflookingawesome.blogspot.com/2011/08/kynnet-kauniiksi.html
- Kynsineiti
Magneesiumi auttaa lohkeileville kynsille. Lisäksi olen kuullut ttä kalkista on hyötyä kanssa (ei ainakaan mitään haittaa ole).
Kynsienkovettajaa ei kannata käyttää (sisältää formaldehydiä) mikä voi aiheuttaa kynsien katkeilemisen. Toisaalta kynsien VAHVISTAJAA (joka EI sisällä formaldehydiä) auttaa kynsiä.
Toinen hyvä vinkki on että pidät kynnet lyhyinä (ei yli sormenpään mittaiseks). Viilaa niitä säännöllisesti yhteen suuntaan. Jos on liuskottuva kohta voit viilata sen varovasti pois, näin ehkäiset sen levimistä. Käsirasvaa on hyvä käyttää ainakin kerran päivässä. Kynsiöljyä/voidetta voi kokeilla kanssa jos käsirasva ei tunnu riittävän. - mattopyykki
...nyt kannattaa mennä mattopyykille pariksi päiväksi ja se on parasta kynsienhoitoa. Vesi ja mäntysuopa. Olin toukokuussa viitenä päivänä ja kynnet ovat vahvat, kovat ja "pitkät" verrattuna ennen mattopyykiä oleviin kynsiin.
- Turusta
Oletko kokeillut IBX-hoitoa kynsille? Se on luonnonkynnen vahvistushoito. Sertifioidut kynsisalongit tekevät niitä. Turussa esim tämä https://www.tpartnails.fi/hinnasto
On edullinen noin 15€ eka kerta ja huolto 10€ - eimuutatarvitakynsiin
Monipuolinen ruokavalio riittää.
- Toimiivv
IBx hoito ja Dadi'Oil kuurina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202223Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021207- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53905- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31706Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33642