Ehdotan, että kaikkien tulisi maksaa lisäveroa silloin kun BMI luku menee pois normaalin rajoista lihavuuden puolelle.
Kansa vain puntarille kerran vuodessa ja maksu sen mukaan.
Karppajan todennäköisesti olisi tällöin huonoja veronmaksajia laihuutensa vuoksi.
Kansa vain puntarille kerran vuodessa ja maksu sen mukaan.
Karppajan todennäköisesti olisi tällöin huonoja veronmaksajia laihuutensa vuoksi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
päätellen tulisi aika hyvin veroja valtiolle, sen verran pulskan näköstä porukkaa ovat.
Jos ylipainon lisäksi pitäisi vielä maksaa veroja valehtelusta niin karppaajien veroilla katettasiin koko valtion nykyinen budjettu.
tekee asialle jotain, huolimatta ivailijoista.
Mites suhtaudutaan laihoihin juoppoihin, tupakoijiin, anorektikoihin yms. Mehän ne vasta kallista porukkaa onkin - puhumattakaan aivopöpeistä karppaajista.
Lihavat eivät vielä maksa, mutta kuormittavat Kelaa kalliilla lääkkeillään sekä sairaanhoitoa.
itse aiheutettuja sairauksia ei korvata kelan varoista. Kannattaisi ajoissa panna kilot kuriin.
Runsashiilihydraattiset sokerihemmot kuormittavat Kelaa kalliilla lääkkeillään kun syövät verenpaine- ja kolesterolilääkkeitä joka päivä eikä diabeteskaan ole vieras asia näille hiilihydraatikoille.
Nilkan nivelsidevammat ovat yleisimpiä urheiluvammoja ja niitä sattuu väestössä 500 kappaletta vuorokaudessa. Nuolkoot omat haavansa, pois terveyskeskuksia kuormittamasta.
Ravitsemus-ja terveysneuvonnalle haittavero aiheutetusta ylipainosta.Runsashiilihydraattipitoisen ruokavalion suosituksista!