Heippa!
Ajattelin kun mulla on ennestään hyvä puku kaapissa viime vuodesta, mitä en ole käyttänytkään kun kerran. Nyt kuitenkin suunnittelin jos muokkaisin sitä niin, että ainakin helmaa lyhennettäisiin n.5-10 senttiä ja sitten tehtäisiin tavallaan uusi helmakin eli semmoinen pöyhkeä tyllihelma siihen päälle, sekä sitten semmoinen leveä silkkinauha vyötärön päälle, johon tulee vielä ruusu tai rusetti. No en tiedä saiko ketään tästä selvää.pointtila oli se, että tahtoisin tietää voiko ompelimoonkin mennä ihan vaan ja kertoa suunnitelma ja sitten että ne tekis siellä tämmöisen muokkauksen mun mekolle. Ja missä tämmöisiä paikkoja on esim. Turussa. Olen meinaan tosi kokematon näistä ompelimoista.
vanhan mekon
3
628
Vastaukset
- voi ja kannattaa mennä...
...näyttämään mekkoa ja esittää ideansa. Ompelija kertoo varmasti mielellään sen perusteella onko idea toteutettavissa (tai jos ei ole, niin millaisen vastavaanlaisen muokkauksen voisi tehdä), ja arvioi minkä hintaiseksi muutos tulee.
Yrityshauista voit etsiä yrityksiä Turun alueelta esim. hakusanoilla "ompelimo" tai "korjausompelu". Tässä yhden haun tulokset:
http://www.suomenyritykset.fi/pikahakuyritykset.php?type=sana&hakusanat=korjausompelu&valitut_kunnat=turku&x=0&y=0
Hienoa, ettei heti rynnätä ostamaan uusia vaatteita, vaan mietitään ensin entisten muodistamista tai muokkaamista! Varsinkin juhlavaatteita, joita käytetään harvoin, on ihan turha ostaa yllin kyllin kaapintäytteeksi. - jos menet
Turun ammatti-instituutin vaatetusalan yksikköön jossa tekevät opiskelijat edullisesti asiakastöitä, Aninkaisten koulutalossa osoitteessa Aninkaistenkatu 7.
- vastauksista...
Kiitos, tämä auttoi aika paljon :) Mutta en kyllä tiedä tuosta ammatti instituutista se mekko on kuitenkin semmoista materiaalia että tahtoisin sen tekevän jo alansa ammattilainen. Se on meinaan aika helposti pilattavissa. onko muita ehdotuksia ompelimoista Turussa, kun en tiedä kuin yhden Tyykin humalistonkadulta ??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad741290- 43921
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että360753- 127709
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56584