vanhan mekon

muokkaus

Heippa!
Ajattelin kun mulla on ennestään hyvä puku kaapissa viime vuodesta, mitä en ole käyttänytkään kun kerran. Nyt kuitenkin suunnittelin jos muokkaisin sitä niin, että ainakin helmaa lyhennettäisiin n.5-10 senttiä ja sitten tehtäisiin tavallaan uusi helmakin eli semmoinen pöyhkeä tyllihelma siihen päälle, sekä sitten semmoinen leveä silkkinauha vyötärön päälle, johon tulee vielä ruusu tai rusetti. No en tiedä saiko ketään tästä selvää.pointtila oli se, että tahtoisin tietää voiko ompelimoonkin mennä ihan vaan ja kertoa suunnitelma ja sitten että ne tekis siellä tämmöisen muokkauksen mun mekolle. Ja missä tämmöisiä paikkoja on esim. Turussa. Olen meinaan tosi kokematon näistä ompelimoista.

3

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi ja kannattaa mennä...

      ...näyttämään mekkoa ja esittää ideansa. Ompelija kertoo varmasti mielellään sen perusteella onko idea toteutettavissa (tai jos ei ole, niin millaisen vastavaanlaisen muokkauksen voisi tehdä), ja arvioi minkä hintaiseksi muutos tulee.

      Yrityshauista voit etsiä yrityksiä Turun alueelta esim. hakusanoilla "ompelimo" tai "korjausompelu". Tässä yhden haun tulokset:
      http://www.suomenyritykset.fi/pikahakuyritykset.php?type=sana&hakusanat=korjausompelu&valitut_kunnat=turku&x=0&y=0

      Hienoa, ettei heti rynnätä ostamaan uusia vaatteita, vaan mietitään ensin entisten muodistamista tai muokkaamista! Varsinkin juhlavaatteita, joita käytetään harvoin, on ihan turha ostaa yllin kyllin kaapintäytteeksi.

    • jos menet

      Turun ammatti-instituutin vaatetusalan yksikköön jossa tekevät opiskelijat edullisesti asiakastöitä, Aninkaisten koulutalossa osoitteessa Aninkaistenkatu 7.

      • vastauksista...

        Kiitos, tämä auttoi aika paljon :) Mutta en kyllä tiedä tuosta ammatti instituutista se mekko on kuitenkin semmoista materiaalia että tahtoisin sen tekevän jo alansa ammattilainen. Se on meinaan aika helposti pilattavissa. onko muita ehdotuksia ompelimoista Turussa, kun en tiedä kuin yhden Tyykin humalistonkadulta ??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      315
      9681
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2892
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      276
      2219
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      121
      2052
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      91
      1598
    6. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      137
      1498
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1497
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      32
      1474
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      49
      1211
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1036
    Aihe