Terve !
Joka vuosi huomaan, että ihmiset etsivät halvinta jäsenmaksua. Tietenkin Suomi on vapaa maa ja jokainen voi kuulua mihin tahansa golf-seuraan ja pelata missä tahansa kentällä, jossa se on oikeutettua.
Kuitenkin mielestäni olisi reilua kuulua/maksaa siihen seuraan, jonka kentällä enimmäkseen pelaa. Onko se sitten vapaamatkustamista en ota kantaa mutta se, että maksaa jäsenmaksunsa toisella puolella Suomea olevaan seuraan ja pelaa jossakin muualla on pois sen kentän resursseista jossa pelaa.
Ainakaan itse en edes ilkeäisi mennä pelaamaan omalle lähi kentälleni jos olisin maksanut jäsenmaksun aivan jonnekkin muualle.
Toivotan hyviä lyöntejä kesälle 2009 kaikille golfin harrastajille.
Kannattaako
8
929
Vastaukset
- noinn
nää on tällasia juttuja joista toiset on eri mieltä kuin toiset. Suomessa nyt on sellainen järjestelmä, että jokaisella kentällä loisii joku seura. Seuralle maksettu jäsenmaksu menee seuralle - kokouspalkkioihin, seuran järjestämiin retkiin, junioritoimintaan, senioritoimintaan, naistoimintaan, Suomen golflehdelle jne. Kentälle maksettu vastike tai greenfee taas menee kentänhoitoon. Joku ei ehkä välitä maksaa mitään jäsenmaksua minnekään ellei ole juniori, seniori, nainen tai aktiivi. Toisen mielestä taas maksaminen on kliffaa hei. Annetaan kaikkien kukkien kukkia vaan.
- edelleen
Niimpä...Olisiko parempi sitten, että Suomen golf-liittoon maksettaisiin jäsenmaksu mikä olisi kaikille sama ja golf-liitto sitten jakaisi maksut seuroille jonkinlaisen pelikierroskertoimen tai muun vastaavan mukaan.
Seurojen jäsenmaksuhaitari vaan tuntuu olevan aika suuri. Joissain seuroissa jäsenmaksu voi olla kymmenkertainen mutta välttämättä kentän taso ym. palvelut eivät sitä sitten ole. - peluri
edelleen kirjoitti:
Niimpä...Olisiko parempi sitten, että Suomen golf-liittoon maksettaisiin jäsenmaksu mikä olisi kaikille sama ja golf-liitto sitten jakaisi maksut seuroille jonkinlaisen pelikierroskertoimen tai muun vastaavan mukaan.
Seurojen jäsenmaksuhaitari vaan tuntuu olevan aika suuri. Joissain seuroissa jäsenmaksu voi olla kymmenkertainen mutta välttämättä kentän taso ym. palvelut eivät sitä sitten ole.Jos pelaajaille annetaan mahdollisuus pelata halvemmalla, niin tottakai ihmiset vähemmän haluavat maksaa.
Eli pitäisi luoda systeemi jossa suositaan kotikentällä pelaavia, ja toisaalta myöskin kilpailu seurojen välillä pitäisi säilyttää, että hinnat eivät nouse ja harrastajamäärät nousevat. - Anonyymi
peluri kirjoitti:
Jos pelaajaille annetaan mahdollisuus pelata halvemmalla, niin tottakai ihmiset vähemmän haluavat maksaa.
Eli pitäisi luoda systeemi jossa suositaan kotikentällä pelaavia, ja toisaalta myöskin kilpailu seurojen välillä pitäisi säilyttää, että hinnat eivät nouse ja harrastajamäärät nousevat.Golf liitto päättää asiat , jäsenseurat pääsee vaikuttamaan asioihin, tällä hetkellä on tilanne mikä on . Ainakaan niistä ei päätä golfseuroihin kuulumattomat ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Golf liitto päättää asiat , jäsenseurat pääsee vaikuttamaan asioihin, tällä hetkellä on tilanne mikä on . Ainakaan niistä ei päätä golfseuroihin kuulumattomat ?
Golf seuroja on erilaisia, toisiin pääsee jäseneksi ainoastaan ne joilla on pelioikeus kyseiselle kentälle. Kenttäyhtiö on yleensä Oy, urheiluseura joka on golf liiton jäsen on ry. Sitten on myös kaukojäsenyys seuroja jotka ottavat kenet vaan jäseneksi, ja maksat vaan jäsenyydestä, ilman pelioikeutta . Jos käyt harvoin pelaamassa, ehkä jossain yritystapahtumissa niin on melkein sama missä olet jäsen.
- Anonyymi
edelleen kirjoitti:
Niimpä...Olisiko parempi sitten, että Suomen golf-liittoon maksettaisiin jäsenmaksu mikä olisi kaikille sama ja golf-liitto sitten jakaisi maksut seuroille jonkinlaisen pelikierroskertoimen tai muun vastaavan mukaan.
Seurojen jäsenmaksuhaitari vaan tuntuu olevan aika suuri. Joissain seuroissa jäsenmaksu voi olla kymmenkertainen mutta välttämättä kentän taso ym. palvelut eivät sitä sitten ole.Golfkenttä yhtiöt ovat kuten taloyhtiöitä , maksamalla vastikemaksun saat pelata kauden,jos omistat osakkeen . Voit myös vuokrata osakkeenomistajalla pelioikeuden kaudeksi . Jos olet jäsen muualla niin voit tulla green feen maksettuasi pelaamaan kierroksen . Oy päättää millä hinnalla voit pelata, seura ry päättää jäsenmaksun suuruuden, joihinkin seuroihin pääsy edellyttää pelioikeutta ?
- Anonyymi
Me Håkanin kans funtsittiin, et onks golf liitto kuiteski yhdys sana?
- Anonyymi
Meillä Håkanin kans tuo maksupolitiikka on toiminut vähän kuin luonnostaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818