Irtautuminen määräaikaisesta

Onkos porukoilla kokemusta työnantajan suhtautumisesta silloin, kun työntekijä kohteliaasti ilmoittaa lähtevänsä toiselle työnantajalle työsuhteeseen paremmilla ehdoilla, eduilla ja palkalla (vastatarjouksesta huolimatta, eli olisivat siis halunneet pitää leivissään). Ja siis vieläpä voimassa olevan määräaikaisen työsopimuksen aikana?
Olen kuullut lukuisia tapauksia, joissa työnantaja on kyllä kunnioittanut työntekijän päätöstä, mutta haluaisin kuulla lähinnä mahdollisista ongelmatapauksista...
141179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

määräaikainen? Siis sopimus tyyppiä "puolivuotta"?
Jos ei erikseen ole sopimukseen pantu mainintaa purkumahdollisuudesta niin silloin olet sopinut tekeväsi tuon ajan.Eli sipimuksia tehdään sen takia että niistä sitten pidetään kiinni.Kas ei työnantajallakaan ole erikseen oikeutta heittää sua mäkeen kesken sopimuskautta.Eli jos ei sopua synny niin sitten oikeuteen ja silloinhan artisti(=sinä) maksaa.
Tosin se tulee muistaa että kyllä työnantaja mieluusti päästää epälojaalin työntekijän lähtemään ilmaiseksikin että pääsee mahdollisimman nopeasti eroon tyypistä.Asia voidaan toki ilmaista sanomalla"kunnioittaa työntekijän päätöstä" mutta on aivan eri asia miten on sitten suositusten laita ja millainen maine "lähtevällä työntekijällä" lähtee kaupantekijäisiksi mukaansa:)))

Äänestä

On myös muistettava, että määräaikainen sopimus on sopimus, josta ei voi irtautua kuin muuten purkamalla. Eli miten vakinaisessa työsuhteessa tapahtuu; rikoksen, vahingon teon ym. kautta. Tai myös siten että siitä on erikseen sovittu sopimuksessa, kuten pätkä kertoi.

Jos määräaikaisesta työsuhteesta lähtee kesken kaiken, niin se on laiton irtisanoutuminen ja siitä saattaa tulla korvausvelliseksi työntekijä työnantajalle. Ja jos vielä kilpailijalle menee on sanktiot vielä korkeammat. Kannattaisi tutustua alasi työehtosopimukseen sekä työsopimukseen minkä olet tehnyt.

Äänestä

taidat olla sinä itse.Kas ota selvää asioista ennenkuin alat kuulopuheiden mukaan sähläämään.Jos olet jo tehnyt toisen sopimuksen entisen kanssa yhtäaikaisesti eli kahteen paikkaan olet vähän samanlaatuisessa tilanteessa kuin kaksinnaintiin syyllistynyt.Eli kannattaisi varmaan etsiä jostain kelvollista asianajajaa jos sanktioistasi on muodostumassa kovinkin suuret.Tosin et ilmeisesti ole kovin tärkeässä asemassa ja olet ilmeisestikin kovin nuori ja kokematon joten ehkä on mahdollista että jompikumpi työnantajistasi suostuu purkamaan sopimuksesi.Yksipuolisesti et voi sitä mennä tekemään.

Äänestä
  • "Faijas oli ongelmatapaus, kun sua teki!" Ja sitäpaitsi "Äitis oli kusessa ku sut sai!"
    Sulla meni kyllä lähes kaikki päätelmäsi ja arvailut täysin perseelleen! En siis ole kusessa. En ongelmatapaus. Olen ottanut selvää asioista etukäteen. En toimi pelkästään kuulopuheiden pohjalta. En ole tehnyt mitään sopimusta toisen kanssa. Minun ei tarvitse etsiä asianajajaa, se nimittäin on jo olemassa. Sanktiot ei nykyisellä palkalla (uusi työnantaja muuten tarjoaa vastaavassa tilanteessa palkankorotusta toista tonnia/kk!) ja toimenkuvan perusteella olisi suuria ja tuskinpa nykyinen työnantaja viitsisi rivimiehen takia raastupaan lähteä. Iältäni olen urheilupiiri-termillä ikämies ja kokemusta on todellakin useilta toimialoilta, esimiestehtävistä, henkilöstohallinnosta, yrittäjyydestä...
    On myös täysin mahdollista, että nykyinen työnantaja purkaa sopimukseni. Yksipuolisesti voin sen myös tehdä. Siitä selviää kyllä pahimmassa tapauksessa rahalla.
    EI KETÄÄN VOI PAKOTTAA OLLA TÖISSÄ! TOLLO!
    Taidat ite olla tollanen itseään kaikentietäväksi luuleva ääliö ja vieläpä paskahousu, joka ei uskalla mitään ikinä tehdä, saati sitten ottaa ikinä riskejä!
    Pysähdys hei toviksi, uhraa ajatuksesi hetkeksi ja mieti tämän hetkistä tilannettasi...tokkopa uskallat...
    Ja teille muille järkevämmille tiedoksi, että olen tekemässä päätöksen vuoden loppuun mennessä, joten kerron teille jossakin vaiheessa miten kävi...

    Äänestä

Minulle tarjottiin vakakituista työpaikkaa uuden tyänantajan palveluksessa pätkätyön aikana. Kerroin asiasta työnantajalle ja kysyin voidaanko minut vakinaistaa. Kun eivät suostuneet sovin irtisanoutumisesta. Nyt olen ollut vakituisissa hommissa 1 1/2 vuotta. Ei siinä mitään ongelmia ollut.

Älä usko kaikkia pelotteluja.

Äänestä
  • Valitettavasti Juha, minulla on myös toisenlaista kokemusta, sillä olen nähnyt näin käyvän. En siis turhaan pelottele. Toisaalta en edes pelottele vain pyydän ottamaan selvää asiasta. Tiedän, että on sellaisia työantajia joiden kanssa voi sopia. Se on vallan kiinni siitä miten itse toimit. Niin, että voi olla ettei sinulle käy näin kuin olen kertonut. Minäkin ottaisin sellaisen työn josta maksetaan parempaa palkkaa ja muut edut ovat kohdallaan. Onnea sinulle!

    Äänestä

  • Pätkä kirjoitti:

    Valitettavasti Juha, minulla on myös toisenlaista kokemusta, sillä olen nähnyt näin käyvän. En siis turhaan pelottele. Toisaalta en edes pelottele vain pyydän ottamaan selvää asiasta. Tiedän, että on sellaisia työantajia joiden kanssa voi sopia. Se on vallan kiinni siitä miten itse toimit. Niin, että voi olla ettei sinulle käy näin kuin olen kertonut. Minäkin ottaisin sellaisen työn josta maksetaan parempaa palkkaa ja muut edut ovat kohdallaan. Onnea sinulle!

    pitkät ja pätkät ei järkevä työantaja lähde riitauttamaan kaikkia asioita oikeuteen. Kyllä sitäkin puolelta löytyy ymmärrystä, hyvää tahtoa ja businesstajua.

    Äänestä

  • Juho kirjoitti:

    pitkät ja pätkät ei järkevä työantaja lähde riitauttamaan kaikkia asioita oikeuteen. Kyllä sitäkin puolelta löytyy ymmärrystä, hyvää tahtoa ja businesstajua.

    Samaa mieltä kuin Juho. Itse vaihdoin pätkätyöstä vakituiseen ilman ongelmia 2,5 vuotta sitten. Suomalaisessa työelämässä ei joka älähdyksestä lähdetä käräjille. Ainakin minun kohdalla asioista on selvitty eteenpäin neuvottelemalla ja hyvässä yhteisymmärryksessä.

    Äänestä

  • Juho kirjoitti:

    pitkät ja pätkät ei järkevä työantaja lähde riitauttamaan kaikkia asioita oikeuteen. Kyllä sitäkin puolelta löytyy ymmärrystä, hyvää tahtoa ja businesstajua.

    Niin, en nyt tarkoittanut käräjöintiä! Ei toki kannatakkaan aivan pienestä asiasta! Olen aivan samaa mieltä. Mutta nyt tarkoitin sitä, että saattaa menettää lomarahan, lomaltapaaluu rahan tai muullaisen korvauksen joutuu maksamaan. Tämäkin riippuu työantajasta (yksityinen/kunta) Työehtosopimuksesta sen löytää. Olen myös nähnyt sellaisia sopimuksia jossa sovitaan, että voi määräaikaisen sopimuksen purkaa ennen aikojaan, mutta menettää lomarahan.

    Äänestä

Minulle on sanottu, että määräaikaisella työntekijälläkin on toki oikeus irtisanoutua. Herrajumala sentään, joku hoitovapaasijaisuus voi olla 3 vuotta. Ei täällä voi pakkotyössä ihmisiä pitää. Kysy varmistus ammattiliitostasi ja kysy pitkäkö irtisanomisaika sinulla on.(Riippuu työsuhteesi pituudesta). Sitten sano itsesi irti.Mene heti vakituiseen työhön, jos sellaisen saat! Ole kiitollinen! Minä olen hakenut satoja työpaikkoja, enkä ole vakituista saanut. Mielestäni pätkätyöt saavat osaltani riittää. Niiden, jotka ovat samaa mieltä tulisi minun laillani alkaa boikotoida niitä. Olen mielummin työtön ja kohta perustan oman yrityksen.

Äänestä
  • Kyllä se Mari niin on, että sopimukset on tehty noudatettaviksi. Jos olet sopinut työsopimuksessasi tekeväsi työtä esim. 3 vuotta niin työsopimusta ei voi irtisanoa ennen sitä paitsi yhteisestä sopimuksesta. Purkaminen on tietysti mahdollista, mutta siinä tarvitaan omat perusteensa, toiseen työpaikkaan meno ei ole peruste. Alkuperäiselle kysyjälle annan saman neuvon kuin Mari. Kysy liitostasi jos sellaiseen kuulut. Jos et kuulu liittoon niin kysy työsuojelupiiristä. Asiallinen neuvottelu työnantajan kanssa lienee paikallaan.

    Äänestä

  • ...määräaikainen on määräaikainen.JOS sopimukseesi on erikseen kirjattu jokin irtautumispykälä tai irtisanomisaika niin sitten voit erota ilman sanktio vaaraa ja kivuttomasti kyllä,muussa tapauksessa olet TEHNYT SITOVAN SOPIMUKSEN.
    Esim. nyt sanoutui juuri irti Jyväskylän kaupunginjohtaja kesken kauden ja oli osannut/pystynyt neuvottelemaan sopimuksen jossa hän saapi (just päin vastoin kuin duunarit) puoltoista vanhaa milliä erorahaa erotessaan...(duunari voi joutua maksumieheksi:))
    ..Tuo liitto ja sen sellainen asioiden selvittely on AINA varmenpaa kuin epämääräiset tutuilta tai pahimmillaan sätistä tai keskusteluista saadut"naapurille kävi"-tiedot.

    Ai yrityksen:))) kuin ois anc???Vai oliko se acn???
    "VIRN"

    Äänestä

  • ota selvää aina ensin... kirjoitti:

    ...määräaikainen on määräaikainen.JOS sopimukseesi on erikseen kirjattu jokin irtautumispykälä tai irtisanomisaika niin sitten voit erota ilman sanktio vaaraa ja kivuttomasti kyllä,muussa tapauksessa olet TEHNYT SITOVAN SOPIMUKSEN.
    Esim. nyt sanoutui juuri irti Jyväskylän kaupunginjohtaja kesken kauden ja oli osannut/pystynyt neuvottelemaan sopimuksen jossa hän saapi (just päin vastoin kuin duunarit) puoltoista vanhaa milliä erorahaa erotessaan...(duunari voi joutua maksumieheksi:))
    ..Tuo liitto ja sen sellainen asioiden selvittely on AINA varmenpaa kuin epämääräiset tutuilta tai pahimmillaan sätistä tai keskusteluista saadut"naapurille kävi"-tiedot.

    Ai yrityksen:))) kuin ois anc???Vai oliko se acn???
    "VIRN"

    satusetä.

    Äänestä

  • Jude kirjoitti:

    satusetä.

    ..työehtosopimukset,lainsäädäntö,oma työsopimus...ja asioista selville ottaminen aina tärkeää.Kas jokainen taaplaa tyylillään..ja sitten jos kompastuu voi syyttää vain itseään.
    ..Ja jos tarkoitit Jyskän asiaa nin se tosin oli suoraan lehdistöstä.....Mutta lehtiinhän voi aina luottaa??????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heppi kirjoitti:

Onkos porukoilla kokemusta työnantajan suhtautumisesta silloin, kun työntekijä kohteliaasti ilmoittaa lähtevänsä toiselle työnantajalle työsuhteeseen paremmilla ehdoilla, eduilla ja palkalla (vastatarjouksesta huolimatta, eli olisivat siis halunneet pitää leivissään). Ja siis vieläpä voimassa olevan määräaikaisen työsopimuksen aikana?
Olen kuullut lukuisia tapauksia, joissa työnantaja on kyllä kunnioittanut työntekijän päätöstä, mutta haluaisin kuulla lähinnä mahdollisista ongelmatapauksista...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu