Käyttääkö kukaan enää kynäotetta mailassa? Itse käytän ja sen avulla saan aikaiseksi melkoisia kierteitä ja piikkejä. Olenkin tämän seudun ylivoimaisesti paras pelaaja.
Kynäote
9
5148
Vastaukset
- SamiXY
Olen tavannut vain yhden sinun lisäksesi joka käyttää kynäotetta. Itse olen yrittänyt pelata sillä, mutta olen vaihtanut takaisin "normaaliin" otteeseen. En osaa pelata kynäotteella.
- Liiga
Oletko seudullasi ainoa joka harrastaa pingistä?
Kehusi hieman viittaa siihen.... - kljgewqfliugef
höpö löpö sä mitään kierteitä saa , taidat vispata piliäs kynäotteella ja saat sen pahasti kierteelle
- Pera
Ammattivalmentajat sanovat että kynäotteella saa 25% paremman kämmenen mutta rysty kärsii siinä tekniikassa. Kynävarsiotteita on pääsääntöisesti kaksi erilaista: japanilainen ja kiinalainen ote jossa mailan kulma on toisenlainen. Aiemmin varsinkin Kiinassa (200 milj rekisteröityä kilpapelaajaa jossa pöytätennis on kansallisurheilu) kynävarsiote oli suosittu mutta myös muualla Aasian maissa tämä on suosittu pelitapa. Voin sanoa että jos liikkumisesi on kunnossa eli sinun jalat toimii ja pääset "niskan päälle" siis hallitset peliä, vastustajalla on hankalaa olettain että kämmenspinnisi oikeasti toimii.
- Ukki Savosta
Yli 55 vuotta olen pingistellyt. Jossain vaiheessa oli lehdissä juttua muistaakseni kiinalaisista huipuista, jotka käyttävät kynänvarsi-otetta. Sen perusteella rupesin kokeilemaan. Ei mitään kuvaakaan ko otteesta, vain ominpäin kokeilin. Jäykähkö kätisenä pystyin siten paremmin vastaamaan molemmilta puolilta. Kyllä pingiksessä väsyi nuorempanakin, mutta mm. viime kesänä 12 v:n lapsenlapsen kanssa ei kauan jaksanut otella yhteen kyytiin. Kierteiden ym. jujujen avulla vielä peli pysyi melko tasaisena, mutta tuskinpa enää tänä kesänä. Peralle kiitokset pingis linkistä.
- Pera
Ukki Savosta kirjoitti:
Yli 55 vuotta olen pingistellyt. Jossain vaiheessa oli lehdissä juttua muistaakseni kiinalaisista huipuista, jotka käyttävät kynänvarsi-otetta. Sen perusteella rupesin kokeilemaan. Ei mitään kuvaakaan ko otteesta, vain ominpäin kokeilin. Jäykähkö kätisenä pystyin siten paremmin vastaamaan molemmilta puolilta. Kyllä pingiksessä väsyi nuorempanakin, mutta mm. viime kesänä 12 v:n lapsenlapsen kanssa ei kauan jaksanut otella yhteen kyytiin. Kierteiden ym. jujujen avulla vielä peli pysyi melko tasaisena, mutta tuskinpa enää tänä kesänä. Peralle kiitokset pingis linkistä.
Pingis on kiva seurapeli ja kilpailumuotona jännittävä huolimatta tasosta millä pelaa, sillä ei ole väliä. Kuitenkin mitä paremmaksi tulet sitä enemmän pelistä nautit ja sitä kiinnostavampaa se on. Pelin nopeus, teknisyys ja kierre, sen monialaisuus tekevät lajista mielenkiintoisen. Koska pingis on huipputasolla äärimmäisen vaikea laji, juuri se tekee siitä kiinnostavan. Yksinkertaisuushan kyllästyttää. Laji jossa et koskaan ole "valmis" antaa lisää haasteita. Peli ei ole iästä kiinni. Tässä lajissa 60 v voi pelata vielä A-luokassa sillä veteraani pelaajilla on seuraavia etuja: - kokemus eli pallovarmuus (kansankielellä tatsi) joten veteraani pelaaja ei tee virheitä ja pallo tulee takaisin - junnut pelaavat "päämäärättömästi" eli pyrkivät lyömään pallon lujaa ilman että käyttäisivät harkintaa, peliälyä mihin lyö ja milloin. Veteraanit käyttävät enemmän aivoja pelissä, seuraavat vastapelaajaa enemmän ja etsivät toisen pelitaidoista "heikkouksia". "Minkä nopeudessa häviää sen pelistategiassa ja kokemuksesssa voittaa" joten JOS junioripelaaja ei pääse hallitsemaan peliä veteraania vastaan eikä pääse lyömään niin lujaa että veteraanipelaaja ehtisi palloihin, veteraani voittaa junnun. Toistojen määrä tässä lajissa on merkityksellinen. Tietenkin tekniikka on hyvin tärkeä mutta huonommallakin tekniikalla pääse aika pitkälle joskin raja kehitykseen tulee pian vastaan eli "kehitys" pysähtyy. Ukki Savosta, olet hyvä sparrausvastus junnulle ja sinulla on varmasti hyvä tatsi joten toivotan kivoja ja jännittäviä yhteisiä hetkiä pingiksen parissa lapsenlapsesi kanssa!
- Ote koko
Kynäote. En tunne ketään kuka pelaisi niin.
- Ukki Savosta.
En ole saanut ohjausta.
Kun lehdissä alkoi olla juttuja kiinalaisten ylivoimasta kynänvarsiotteella, rupesin kokeilemaan pitää mailaa, kuin kynää. Siitä se lähti.
En ole varma otteen aitoudesta, mutta monessa tilanteessa on tuntunut helpommalta, kuin periteinen kämmen ote. - Ukki Savosta.
Ukki Savosta. kirjoitti:
En ole saanut ohjausta.
Kun lehdissä alkoi olla juttuja kiinalaisten ylivoimasta kynänvarsiotteella, rupesin kokeilemaan pitää mailaa, kuin kynää. Siitä se lähti.
En ole varma otteen aitoudesta, mutta monessa tilanteessa on tuntunut helpommalta, kuin periteinen kämmen ote.Olin nuorenakin jäykkäranteinen, niinpä minulla oli kämmen-otteella vaikeuksia keretä vastaamaan nopeisiin lyönteihin eri sivuilta.
Myös joustot ja kierteet onnistuvat mielestäni helpommin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4658362Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195750Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2494694Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli474560Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614065Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673692- 901657
- 881089
- 41799