miten on käynyt Roissa tapauksessa jossa toimistotyöntekijä kävi potilas tiedoissa????? KEMIJÄRVELLÄ KUULEMMA SAMANLAINEN TAPAUS.
joko on jollain tietoa
2008
5890
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä tarkemmin, mutta oletan että painettu villaisella, kun ei mitään tietoa kuulu!
näin käy.Mutta tosi väärin sekä uhria et muita potilaita kohtaan jos asiat ei tule julkisuuteen.
Tiedättehän miksi no siksi että voi katsoa itselleen sopivan kumppanin vähillä taudeilla ja tietää naapurin taudit siksi niitä lukee lähes kaikki jotka pääsee tiedostoihin tosi on jos epälet itseäsi tutkittavan sinulla on oikeus tahtoa raportti kuka on käynyt sinun tiedostoilla sen voi tulostaa operaattori tunnukset näkyy joka käynnistä
kumminkin ainakin Kemijärven tapauksessa siitä että konekirjoittaja käynyt omista henkilökohtaisista syistä potilastiedoissa ja kertonut kolmannelle osapuolelle siitä.ja sähköinen sormenjälki jää joka käynnistä kuten myös varmaan Rovaniemellä.
Kellään joka ei ole hoitavaan henkilöstöön kuuluva ei OLE OIKEUTTA KIRJAUTUA POTILASTIETOIHIN.T:kemijärven tapauksen uhri
Muistini mukaan, eikös syyttäjä ollut tyytymätön tuomioon? Eikös juttu vielä jatku? Väittivät, että joku muu oli sörssiny heidän koneellaan. LKS:ssa teroitetaan kirjoittajille, että aina koneelta poistuessa on lukittava näyttöpääte.