ongelmia parisuhteessa

"vieläkö rakastunut"

Olemme avopuolisoni ja kihlattuni kanssa olleet yhdessä jo 5 vuotta, olemme ottaneet ison lainan ja ostaneet asunnon, mutta kaikki rakoilee. Rakastan miestäni yli kaiken ja uskon hänen myös rakastavan minua, mutta silti mikään ei tunnu olevan hyvin. Tunnen huonoa omatuntoa siitä, että olen välillä hieman kyllästynyt ja tuntuu siltä, että haluaisin joskus asettaa itseni etusijalle en aina vain meitä tai miestäni. Olen itse viikot poissa kotoa työni vuoksi, jolloin meillä rakoilee suhde tosi pahasti, sillä koen mieheni kyselyt menoistani ja tekemisistäni aina jotenkin kyyläämiseksi. teen pitkiä päiviä ja vapaa-aikaa ei paljon ole, ja kun pääsen töistä alkaa hirveä puhelinrumpa ja maratoonipuhelut, mitä en voi sietää koska olen juuri tullut töistä ja olen tosi väsynyt. Vihaan sitä, että pitkän päivän jälkeen alkaa hirveät kyselyt, jonka jälkeen tulee hirveää lässytystä ja hempeilyä, olisi kiva vain puhua kuulumisia, ei aina tarvitse hokea puolta tuntia kuinka hulluksi tulee ilman minua yms. Onhan se ihanaa, mutta..Mieheni aina "suuttuu" tästä, olemme puhuneet tästä asiasta ja huomaamme itekin kuinka suhteemme muuttuu kun laitan kotioven kiinni ja lähden työmatkalle.

Olemme kumpikin aika samanlaisia ja kun meillä menee hyvin, meillä menee tosi hyvin. Suhteemme alkuvaihe oli aivan mahtavaa, kunnes tapahtui hieman erilaisia juttuja mieheni puolelta, mikä sai epäröimään suhdettamme, mutta rakkauteni avulla jaksoin. En kuitenkaan luota tietyissä asioissa mieheeni(kyse ei ole pettämisestä) vaan ihan tavallisista asioista kuten juomisesta. Vihaan ylikaiken jos minulle valehdellaan!Mieheni sanoo ettei valehtele, mutta jää kuitenkin aina loppujen lopuksi näistä valeista kiinni. Itse olen kova säästämään rahaa ja pystynkin siihen jos asetan jonkun tavoitteen miksi säästää rahaa, mieheni taas ei. Aina sanoo, että hyvin on rahaa, mutta loppukuusta ei enää olekaan. En voi koskaan ajatella ulkomaanmatkoja tai muuta kivaa, koska siihen ei ole koskaan varaa. Vihaan tätä.

Joskus mietin teinkö virheen kun sitouduin häneen ja ostin vieläpä asunnonkin, olenko kauhea ihminen kun joskus mietin että olisiko asiat paremmin ilman häntä? Kuten sanoin rakastan häntä enkä kadu asunnon ostamista, mutta välillä kaikki tuntuu vain niin ylitsepääsemättömältä. En ikinä pettäisi miestäni, mutta joskus mietin, että olsin voinut elää nuoruuteni rauhassa. Kaipaan sitä kipinää, mikä oli ennen kun mietin häntä tai kuin näin hänet. Haluan saada taas tuntea sen ihanan katseen ja haluan flirttailla.

Toivoisin, että jos joku tuntee samanlailla tai on tuntenut, kertoisi hieman omista kokemuksista ja tuntemuksista. Tiedän, että nämä eivät ole isoja asioita.

Kiitos:)

7

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen.

      Naisena en ymmärrä "olen viikot poissa" -työtä. Miten voi olla parisuhteessa ylipäätään missään, jos on aina poissa. Omaa tilaa saa olla, mutta en alkaisi olemaan esim. miehen kanssa jos on työn vuoksi jossain indokiinassa lopunikää.

      • nii....

        kaikilla on oma tapansa olla erilaisissa töissä ja itse olen vain ihan väliaikaisesti tällaisessa työssä (n puoli vuotta, josta jäljellä enää kuukausi), koska minulle tarjoutui mahdollisuus tehdä sitä mistä olen unelmoinut aina. Puoli vuotta on kuitenkin todella lyhyt aika ja se jos mikä todstaa suhteen pitävyyden.


      • ...
        nii.... kirjoitti:

        kaikilla on oma tapansa olla erilaisissa töissä ja itse olen vain ihan väliaikaisesti tällaisessa työssä (n puoli vuotta, josta jäljellä enää kuukausi), koska minulle tarjoutui mahdollisuus tehdä sitä mistä olen unelmoinut aina. Puoli vuotta on kuitenkin todella lyhyt aika ja se jos mikä todstaa suhteen pitävyyden.

        No sitten! Juu, puoli vuotta on oikeasti lyhyt aika ja sen kestää vaikka kokonaan erossa toisesta! Minulla on siitä kokemusta :)


    • ...

      Kuin tuota lukee, niin tuli mieleen että ehkä ei ollu kauhean hyvä idea ostaa yhteistä asuntoa, vielä ainakaan. Olisi kannattanut korjata ne teidän suhdetta hiertävät asiat ensin. Tietenkään ei ole vieläkään myöhäistä sitä tehdä, ja niin kannattaakin tehdä! Jos sinun työsi hiertää teidän suhdetta, niin eikö kannattaisi harkita toista työtä? Sellaista jossa pääset kotiin työpäivän päätyttyä? Ymmärrän että miehesi varmaan kokee yksinäisyyttä viikot kun on yksin kotona. Toinen asia on se, että "hoidatte" sen miehen valehtelemisen kuntoon! Sellaista ei tarvitse eikä saa sietää! Ihminen joka valehtelee tyhmistäkin asioista saa siitä jotain hyötyä, muuten hän ei valehtelisi. Jos se on vakavaakin valehtelua niin kannattaa varata aika jollekin ammatti-auttajalle. Suhteen tulee perustua avoimuuteen ja luottamukseen. Kun toinen jää kiinni valehtelusta, se syö luottamusta. Sitten jonkin ajan kuluttua kun valehtelua jatkuu, se toinen ei ole edes enää luottamuksen arvoinen. Eli tämä asia kannattaa hoitaa hetimmiten kuntoon!

      • ....

        ostimme asunnon jo muutama vuosi sitten ja olemme kokeilleet jonkinlaista parisuhdeneuvojaa. Uskon kuitenkin että selviämme tästä, sillä en halua ilman häntäkään elää, mutta joskus on vain helpompi kysyä minkälaisia ajatuksia muilla on parisuhteista. Jään kohta ihan paikkakunnalleni töihin, sillä olen huomannut, että ympäri Suomea työskentely ei ehkä suhteemme kannalta ole se helpoin asia, vaikka unelma työssäni olenkin. Olen kuitenkin valmis tekemään uhrauksia suhteemme eteen.

        Kiitos kaikille ja hyvää kevään jatkoa!


    • rrrrrrr

      Toivoisin joskus itsekin,että olisin sinkku. Varmaan lähes kaikki parisuhteessa elävät edes joskus ajattelevat näin. Olisihan mukava kokea uudestaan ne suhteen alkuhetket...ahh. Mielestäni varatutkin saavat flirtttailla. Ei nyt mitenkään hirveesti, mut siis silleen vähän. Itsekin jos olen tyttöjen kanssa viettämässä baarissa iltaa, saatan tutustua uusiin miehiin ja jutella heidän kanssaan. Mutta se on vain sitä juttelua, enkä siitä pidemmälle menisi. Onhan se kiva joskus tuntea itsensä "ihailluksi" muunkin kuin oman miehen osalta:)

      MUTTA kun tarkemmin ajattelee, en pystyisi elämään ilman miestäni. Ja tiedän että tuskin parempaa miestä löytäisin. Olen seurustellut aikaisemminkin,joten tiedän millaista myrskyä parisuhde voi olla, mutta nykyisen mieheni kanssa kaikki on hyvin. Myös yhdenillat juttuja on joskus nuoruudessani tullut koettua, ja ei niissäkään ole kuin se hetken huuma ja aamulla jo kaduttaa. Joten tollaiset "sinkku"ajatukset on mielestäni normaalia, mutta ainakin minulle käytännössä mahdotonta.

      Kannattaa viettää aikaa ystävien kanssa eikä koko ajan olla yhdessä. Tällöin ainakin itse osaan enemmän arvostaa yhteistä aikaa.Mutta teillä varmaan juuri yhteisen ajan puute ei ole hyväksi?Ehkä helpottaa, kun työsi loppuvat toisella paikkakunnallalla. Mutta kyllästyminen parisuhteessa on välillä normaalia, kunhan se menee ohi. Pitää vain ottaa itselleen aikaa ja tehdä omia juttuja.

    • pssss

      ehkä voisitte tehdä yhteisen "matkatilin", johon kumpikin laittaisi tietyn summan kuussa rahaa? Ehkä näin pääsisitte joskus reissaamaan, jos muuten rahat aina miehellä hupenee...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      137
      7189
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5005
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      68
      4382
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3503
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2311
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      302
      1809
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1716
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1619
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1495
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1458
    Aihe