http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/03/842132
Onko rek.nim. -Ratikkakuski- palstan ainoa jolla on varma työpaikka lamankin keskellä?
Mitä SINÄ tekisit jos saisit loparit?!
Niin?
Onko rek.nim. -Ratikkakuski- palstan ainoa jolla on varma työpaikka lamankin keskellä?
Mitä SINÄ tekisit jos saisit loparit?!
Niin?
Vastaukset 13
Vanhimmat
eräiden palkankorotuksista. 400 euroa nyt keväällä ja saman verran syksyllä lisää.
pelätä,ei kukaan mun duunii haluais.
JOS saisin loparit.... viettäisin kissanpäiviä.
virkamies.
mulla, jonkun sortin väliinputoaja korkenitaankin teknikko valtiolla / kunnalla. Ehkäpä juuri siksi mä en ymmärräkkään hänen yltiö-kapitalistisia juttujaan, perus työntekijä siinä missä muutkin. Toivo on kaunis ajatus, ilmeisesti myös hänelle :-)
virkakoneistoa puolustaa ja makoilevia stallareita haukkuu.
koska hänen ideologiansa on mikä on. Jonkun sortin thaikkuhuoran joka ei halua lapsia miehenä on aika helppo kailottaa hyvintointivaltiota vastaan, veikkaisin että ratikallakin muuttuis ääni kellossa jos alkais omissa nurkissa toukat kukkiin.
Mut tosiaan ei jaksa enää ratikasta jauhaa, hän on mitä on ja se suokoot hänelle.
odotan lamaa ja lomaa innolla.
en todellakaan enää.
leikin teletappia vaan
kyllä mulle aina töitä on, vaikka se ei ikinä varma ole ollutkaan. Ratikkakuskin työpaikan varmuudesta tai edes olemassaolosta en olisi niinkään varma.
Ei tarvii pelätä varmalla pohjalla mennään vaikka koko henkilöstö onkin lomautettu lyhennetylle työviikolle.
Mulla on varma duuni kun ei ees tuuraaja löydy jos ois tarve.
Jos saisin loparit menisin toiseen firmaan ;)Saan aina silloin tällöin tarjouksia muilta työnantajilta.
Viime vuonna irtisanottiin 50%:a. Tänä vuonna vain 25%:a.
mulla on lainaturva, eli vakuutusyhtiö hoita ne ja työttömyyskassasta tulisi käyttörahat...eli paremmin tienaisi työttömänä